Zwalczanie przędziorków latem

Od pewnego czasu w zwalczaniu przędziorków bardzo popularne stały się zabiegi wiosenne wykonywane przed kwitnieniem. Opryskiwania wykonywane właśnie w tym okresie odznaczają się największą skutecznością. Co zrobić aby pozbyć się przędziorków latem?

Wysoka skuteczność zabiegów wykonywanych wiosną

Ze względu na wysoką skuteczność w tym czasie, sadownicy chętnie sięgają po produkty jajobójcze, m.in. oleje parafinowe lub akarycydy, np. Apollo. Taki program daje duże prawdopodobieństwo utrzymania populacji przędziorków latem na niskim lub bardzo niskim poziomie. Nie oznacza jednak, że ochrona o tej porze roku jest niemożliwa lub mało skuteczna.

Ważny jest przede wszystkim odpowiedni dobór preparatu oraz wykonanie zabiegu w początkowym stadium rozwoju szkodnika, a nie późnym latem przy olbrzymiej populacji. Pomocne mogą być również nowe produkty, które systematycznie pojawiają się na rynku.

Optymalny termin zwalczania przędziorków

Optymalnym terminem na skuteczny zabieg zwalczający przędziorki latem jest okres do 4 tygodni po kwitnieniu. Niezbędne przy tym są oczywiście regularne i dokładne lustracje w sadzie – nie tylko z brzegu kwatery, ale na całej jej powierzchni.

W tym czasie sadownicy mają do dyspozycji dwa nowe produkty, które pojawiły się w sezonie 2012: Koromite 10 EC i Zoom 110 SC oraz znany już od kilku lat Envidor 240 SC.

Środki zwalczające przędziorki

koromite środek zwalczający przedziorki
Koromite 10 EC

Koromite 10 EC zwalcza wszystkie stadia rozwojowe przędziorków. Nowa substancja milbemektyna działa na roślinie kontaktowo oraz wgłębnie, co jest dużym atutem produktu.

Zabieg zalecany jest tuż po kwitnieniu ze względu na najlepsze pobieranie preparatu przez młode liście, co gwarantuje wysoką i długą skuteczność. Dodatkowo Koromite zwalcza również pordzewiacza jabłoniowego. Zalecana dawka to 0,75–1 l/ha

zoom preparat do zwalczania przędziorków
Zoom 110 SC

Zoom 110 SC, zawierający etoksazol, wykazuje kontaktowe, częściowo wgłębne i bardzo długie działanie. Preparat zwalcza wszystkie stadia przędziorków, oprócz form dorosłych, ale dodatkowo ogranicza rozrodczość dorosłych samic, co powoduje, że przerywany jest cykl rozwojowy przędziorków.

W przypadku większej populacji przędziorków i obecności dorosłych form, aby przyśpieszyć proces zatrzymania rozwoju populacji i uniknąć uszkodzeń liści, zaleca się łączne stosowanie tego preparatu ze środkami zwalczającymi dorosłe przędziorki. Zoom należy stosować w dawce 0,45 l/ha, zużywając do zabiegu ok. 750 l cieczy.

ENVIDOR opryski na przędziorka

Envidor 240 SC

Envidor 240 SC jest już znanym i rozpoznawalnym akarycydem.  Zwalcza przędziorki i pordzewiacze w uprawach sadowniczych. Dzięki bardzo długiemu działaniu kontaktowemu zwalcza również larwy wylęgające się z jaj. Ze względu na sposób działania na roślinie niezmiernie istotna jest prawidłowa technika opryskiwania – do zabiegu poleca się zastosować 750–1000 cieczy na hektar.

Envidor nie zwalcza dorosłych samców, więc w przypadku większej populacji zalecana jest mieszanina z preparatem do zwalczania dorosłych osobników. Dawka Envidoru to 0,4 l/ha. Każdy z wyżej opisanych akarycydów, zastosowany odpowiednio wcześnie po kwitnieniu, zapewnia wysoką i długą skuteczność bez konieczności dodawania innego preparatu, co podwyższa koszty zabiegu.

Zwalczanie przędziorków w drugiej połowie lata

Wciąż jest grupa sadowników, którzy czekają, „aż się wylęgnie”, i rozpoczynają zwalczanie przędziorków w drugiej połowie lata. Są już sprawdzone rozwiązania również w tym zakresie.

Trzeba jednak pamiętać o kilku istotnych elementach takiego programu:

  • ważna karencja, która często ogranicza lub uniemożliwia zastosowanie preparatu późnym latem,
  • konieczność stosowania mieszanin dwóch produktów, co poprawia skuteczność przy dużej populacji przędziorków,
  • niższa skuteczność zabiegów późnoletnich, spowodowana ograniczonym dostępem preparatu w obrębie korony drzew półkarłowych,
  • podczas gorącego lata przyspieszony w tempie geometrycznym rozwój przędziorków, które mocno uszkadzają liście i młode zawiązki.

apollo środek zwalczający przędziorkiJakie środki stosować późnym latem?

W tym okresie sadownicy mogą wykorzystać znane już od dawna preparaty Ortus 05 SC łącznie z preparatami jajobójczymi, np.: Apollo 500 SC, Nissorun 050 EC, Zoom 110 SC. Ortus wykorzystywany jest często do ochrony gatunków pestkowych, ale również latem jako wzmocnienie zabiegu środkami Zoom lub Envidor.

Alternatywą latem, przy niskiej populacji, ale obecności jaj oraz ruchomych form przędziorków, jest zabieg znanym preparatem Magus 200 SC, który zwalcza wszystkie stadia rozwojowe tych szkodników.

slippa środek zwalczający przędziorkiTechnika opryskiwania i adiuwanty

Podczas tych wszystkich zabiegów należy pamiętać o bezbłędnej technice opryskiwania oraz stosowaniu adiuwantów nowej generacji, takich jak Slippa lub Silwet Gold, które odgrywają olbrzymią rolę w skuteczności zabiegów przędziorkobójczych.

Jedna zasada: nigdy nie czekaj „aż się wszystko wylęgnie”

Każde z wymienionych rozwiązań jest skuteczne pod warunkiem, że zastosujemy się do zaleceń preparatów i nie będziemy
czekali, „aż się wszystko wylęgnie”, bo wtedy jest już za późno, a działanie interwencyjne w tym przypadku nie daje efektów, jakich
byśmy oczekiwali.

Polecane artykuły: