Zwalczanie mniszka w sadzie

herbicydy do saduChwasty występują w sadach masowo, co jest zjawiskiem niepożądanym i może wpływać niekorzystnie na wysokość i jakość plonu. Należy więc kontrolować ich występowanie poprzez walkę metodami agrotechnicznymi i chemicznymi. Od lat w sadach powszechnym modelem uprawy jest zastosowanie murawy w międzyrzędziach i ugoru herbicydowego w rzędach drzew, co ma służyć utrzymaniu zachwaszczenia na odpowiednio niskim poziomie. Przed kwitnieniem warto pomyśleć o odchwaszczeniu sadu.

Pionierski mniszek

Pospolitym chwastem, który występuje na terenie całego kraju, jest mniszek. To roślina pionierska, rosnąca na każdym typie gleby, chociaż preferuje żyzne gleby gliniaste. Występuje prawie we wszystkich uprawach wieloletnich. Siewki i wschody starszych egzemplarzy mniszka pojawiają się w maju, natomiast rośliny z siewek kwitną dopiero w następnym roku.

mniszek zwalczanie chwastobójcze opryski

Mniszek w sadzie

W sadach, w których występują chwasty zimotrwałe, takie jak mniszek, poleca się jesienny termin ich zwalczania. Kiedy opóźnimy się z zabiegiem wiosennym, wówczas nastąpi intensywny rozwój i kwitnienie mniszka. A ten będąc w zaawansowanej fazie rozwojowej, jest znacznie trudniejszy do wyniszczenia i wymaga zastosowania większych dawek herbicydu.

Jak zwalczać mniszka?

Wiosną dobrze jest zastosować mieszaninę MCPA i glifosatu, ponieważ dobrze zwalcza mniszka. Jednak najlepszymi herbicydami do jego zwalczania są preparaty zawierające substancję aktywną fluroksypyr. Wtedy herbicydy działają układowo, przemieszczają się do korzeni roślin i trwale niszczą chwasty dwuliścienne.

Problemy podczas kwitnienia sadu

Mniszek kwitnie w tym samym czasie co drzewa owocowe i jeśli w sadzie jest go dużo, może powodować ograniczenie zapylenia drzew, gdyż jego żółte kwiaty są atrakcyjne dla pszczół. Intensywny kolor kwiatów wabi owady zapylające, ale jednocześnie odciąga je od kwitnących roślin uprawnych i sadów.

Kwitnienie mniszka trwa od maja do czerwca, ale w mniejszym nasileniu kwitnie też od sierpnia do września. Jego nasiona to niełupki z okazałym aparatem lotnym, które wraz z wiatrem roznoszone są na duże odległości i kiełkują w 90%, a ich żywotność określa się na 2 lata.

Jesienne zabiegi na mniszka

Jesienny zabieg zwalczania tego chwastu charakteryzuje się większą skutecznością niż zastosowanie glifosatu w maju lub czerwcu. Herbicyd naniesiony na liście jesienią jest w nich aktywny i trafia do korzeni i rozłogów. Zaletą późnojesiennego zwalczania chwastów jest możliwość przesunięcia terminu zabiegu wiosennego nawet o 2–3 tygodnie i wykonanie go w drugiej połowie maja.

Ostrożne zwalczanie mniszka w sadzie

Redukując zachwaszczenie, należy pamiętać, aby warunki aplikacji herbicydu były jak najbardziej korzystne. Chwasty nie powinny być pokryte rosą ani pokrywą opadłych liści. Zabieg należy wykonywać przy dodatniej temperaturze. Mniszek jest rośliną dobrze przyswajającą potas, stąd może konkurować o ten składnik z roślinami uprawnymi.

Jest także chwastem, który przyciąga do sadu owady zapylające, przede wszystkim pszczoły. Przez zastosowanie środków chemicznych w uprawach i sadach populacje tych pożytecznych owadów się zmniejszają. Pszczoły narażone są na działanie insektycydów, które są dla nich szkodliwe, a wręcz zabójcze.

Stosując takie środki ochrony w sadach, należy zachować szczególną ostrożność i rozwagę. Opryskiwanie powinno się wykonywać wieczorami, kiedy owady pożyteczne, jak pszczoły, już nie latają.

[nggallery id=63]

magazyn doradca sadowniczy