Zbiory owoców

Prace podczas zbiorów i nakład sił są najbardziej kosztownymi składnikami całego cyklu produkcji owoców. Dla wielu gatunków sadowniczych to właśnie wysokość tych nakładów decyduje o opłacalności całej uprawy.

Owoce ziarnkowe najlepiej i najszybciej zbiera się do specjalnych pojemników o ścianach zakończonych u dołu rękawem z płótna, który po podwinięciu tworzy dno naczynia. Pojemniki wyposażone są w pasy do zawieszania na plecach zbierającego. Dzięki temu może on zbierać owoce oburącz. Oprócz tego pojemniki do zbioru uwalniają od bardzo pracochłonnego przekładania owoców do skrzynek. Aby opróżnić pojemnik, wkłada się go do skrzynki, odpina rękaw i unosi pojemnik do góry, a owoce pozostają w skrzynce.

Pojemniki z wyściółką

Frubox (15 kg) i Heijmul (10 kg lub 12 kg) to solidne, lekkie skrzyneczki do zbioru owoców wykonane z bardzo odpornego na uszkodzenia tworzywa sztucznego dopuszczonego do kontaktu z żywnością (CE ). Dzięki specjalnym zaczepom mogą one mieć różne zastosowanie, w zależności od wybranego sposobu pracy (sanki sadownicze, skrzyniopalety na wózkach sadowniczych, platformy samojezdne). Wewnątrz znajduje się wyściółka z pianki gumowej oraz specjalnie opracowany system opróżniania skrzyneczek – otwierane dno z workiem do wytaczania owoców, które skutecznie chroni owoce przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Wysypywanie owoców ze skrzynki Heijmul- otwierane dno

 

Sanki sadownicze

Wykorzystywane są głównie przy zbiorze owoców, ale także przy cięciu i formowaniu koron drzew, przerzedzaniu zawiązków i innych pracach w sadzie. Dzięki lekkiej i wytrzymałej konstrukcji służą one nie tylko jako stojak, ale także ułatwiają transport skrzynek z owocami.

Skrzynki plastikowe

To najpopularniejsze opakowania do przechowywania i transportu owoców oraz warzyw. Gwarantują skuteczną ochronę produktów, bezpieczny transport oraz atrakcyjność ich prezentacji. Skrzynki występują w różnych wymiarach i kolorach, można układać je w sztaple. Konstrukcje pozwalają na schładzanie składowanych w nich towarów. Skrzynki są łatwe do utrzymania w czystości oraz odporne na działanie niskich i wysokich temperatur. Perforacja pozwala na dostęp powietrza do żywności i tym samym zachowanie jej trwałości. Są wykonane z polietylenu, odporne na oleje, żywice i zasady. Ich standardowe wymiary to 600×400 mm, a nośność – 10 kg, 12 kg, 20 kg.

Justyna Warda