Zbiory grusz, podsumowanie sezonu ’23 – komunikat sadowniczy

Zapraszamy do obejrzenia komunikatu sadowniczego z dnia 6.09. w którym Robert Binkiewicz podsumowuje sezon gruszowy 2023.

Z filmu dowiesz się:

00:10 – analiza zagrożeń wpływających na plon grusz

01:53 – najważniejsze czynniki, które wpłynęły na plon gruszek w sezonie ’23

03:20 – zastosowany program ochrony – wnioski

06:50 – nawadnianie i nawożenie

09:34 – potencjał plonowania na sezon ’24

09:40 – ochrona przed Miodówką po zbiorach

 

𝗣𝗿𝗼𝗱𝘂𝗸𝘁𝘆 𝗽𝗼𝗹𝗲𝗰𝗮𝗻𝗲 𝘄 𝗳𝗶𝗹𝗺𝗶𝗲:
Next Pro
Switch 62,5 WG
Geoxe WG

 

Transktypcja

Dzień dobry, Robert Binkiewicz, Agrosimex. Zapraszam na komunikat gruszowy.

Ten komunikat nagrywamy 6 września i dla odmiany nie w okolicy Warki, Grójca, czy Białej Rawskiej, ale Sochaczewa. Jesteśmy w miejscowości Giżycko i sadowników, u braci, którzy prowadzą sady, uprawiają jabłonie, grusze i współpracujemy już od jakiegoś czasu, tak że dziękujemy bardzo za zaproszenie. I proszę państwa, dlaczego spotykamy się tuż przed zbiorami, czy w trakcie zbiorów? Z prostej przyczyny. Uważam, że powinniśmy, jest to najlepszy moment, czas i powinniśmy podsumować ten sezon uprawy grusz, przeanalizować te trudne momenty, te zagrożenia, to co ograniczało, czy redukowało plonowanie grusz, ale wskazać właśnie na te najważniejsze elementy, najważniejsze zabiegi, które przyczyniły się do sukcesu, jeśli chodzi o plonowanie grusz w tym sezonie. Jak zawsze w takich materiałach, czy w zaleceniach i w naszych wypowiedziach, nie chodzi nam o to, aby zachęcać lub zniechęcać do uprawy grusza, ale podejść do tego tematu, do tego zagadnienia obiektywnie i przekazać, czy podzielić się z państwem naszymi obserwacjami, ale również i cennymi wskazówkami i zaleceniami.

Zapytałem sadowników dziś tutaj, aby wskazali na trzy elementy według nich, najważniejsze elementy, które miały największe znaczenie w tym sezonie w uprawie grusz i w tym, aby osiągnąć sukces i wspólnie zgodziliśmy się w tym, ponieważ też tak samo uważam, po pierwsze skuteczna ochrona przed bakteriami. Po drugie, nawożenie, optymalne nawożenie, ale tam, gdzie są dobre plony, to intensywne nawożenie i również optymalne nawadnianie. W tych sadach tutaj te trzy elementy zostały spełnione, te zadania, te zabiegi zostały wypełnione. Mam to spisane, więc będzie ten program się wyświetlał podczas komunikatu, podczas nagrania, natomiast również taka informacja i wskazówka też, jeśli chodzi o nawadnianie, sadownicy stwierdzili, że przez to, że te kwatery grusz tutaj wymagały w tym sezonie specjalnego, dodatkowego nawadniania, a że nawadniana jest również kwatera jabłoni z tej samej studni, to przez to ucierpiała ta kwatera jabłoni, ponieważ tutaj wszystkie siły zostały skierowane, jeśli chodzi o nawadnianie, w te kwatery grusz. To tyle.

Proszę państwa, jeśli chodzi o program, ja tylko jako taką ściągawkę będę tutaj zerkał na ten program. Kompletny program, który został zastosowany w tym sadzie, program nawożenia i program ochrony. I to, na co właśnie chcę zwrócić uwagę państwa i właściwie w każdym komunikacie wiosną przypominałem i największy nacisk kładłem na zabiegi przeciwko bakteriom. I tutaj ci sadownicy stwierdzili, że właśnie ten najważniejszy element to ochrona przed bakteriami, głównie przed Pseudomonas. Tak jak i w większości regionów sadowniczych w Polsce, tak i tutaj też w tej miejscowości, Pseudomonas zagrażała mocno tym sadom gruszowym wiosną. Przymrozki również wystąpiły, co możemy w tej chwili ocenić też i potwierdzić po słabym plonowaniu pierwszego piętra. Na stołach tych owoców, no jest nie tyle, ile powinno być, natomiast już wyższe piętra, tak jak widać tutaj za mną, te plony są bardzo ładne, owoce są wyrośnięte, więc gdyby nie tak intensywna ochrona przed Pseudomonas, z pewnością to plonowanie byłoby jeszcze niższe, ale również i kondycja roślin i zdrowotność byłaby niższa. Ta ochrona oparta została na wszystkich tych produktach, które polecaliśmy w ciągu tego sezonu od początku wegetacji i w komunikatach Info Karta, ale również we wszystkich tych komunikatach wideo, więc wymienię tylko tak dla przypomnienia, żeby ktoś nie powiedział, że tutaj coś innego, może coś wspaniałego, jakiś produkt został zastosowany i dlatego jest tak dobrze. To były zabiegi oparte na takich produktach jak Nordox, początek wegetacji, Nordox, Miedź Plus, miedź nawozowa. Już bliżej kwitnienia i ten cały okres okołokwitnieniowy Viflo Miedź-Bor, Soriale, Luna Care. I po kwitnieniu, oczywiście wciąż kontynuowany był ten program, ale też w oparciu o Soriale i o Viflo Miedź-Bor. I proszę państwa, policzyłem, tych zabiegów w tym sadzie zostało wykonanych siedemnaście. Siedemnaście zabiegów pod kątem chorób bakteryjnych. Czy aż tyle było potrzebne? Może wystarczyłoby dwanaście? Albo piętnaście? Sadownicy stwierdzili, że może i tak, ale przy takiej presji, przy takim zagrożeniu woleli nawet ten jeden, czy dwa zabiegi więcej wykonać, aby mieć pewność, że skuteczna jest ta ochrona przed bakteriami. Możemy w tej chwili powiedzieć, że naprawdę nawet to, co jest na dolnych piętrach, czyli te owoce, które się uchowały, są uszkodzone owszem, ale w wyniku przymrozków. Są ordzawione, mają mniej nasion, albo tych nasion nie mają, natomiast tutaj tego porażenia ze strony Pseudomonas nie było, lub było naprawdę minimalne. Dlatego ten pierwszy element, czyli ochrona przed bakteriami tutaj naprawdę na najwyższym poziomie spełniony, wykonany. Nie będę się zatrzymywał, czy tutaj analizował programu ochrony przed miodówką. Również byłyby zastosowane standardowe te preparaty i rozwiązania, które polecamy. Będzie to się wyświetlało też w trakcie moich wypowiedzi.

Ale to, na co chcę zwrócić uwagę, to właśnie te dwa pozostałe elementy, czyli nawadnianie i nawożenie. Tutaj w tych sadach, pomimo tego, że może nie jest to pełny plon, stuprocentowy i na tych dołach tych owoców jest mniej, w sumie wysiano, zastosowano, zaaplikowano blisko 200 kilogramów czystego azotu na hektar. I tutaj z tym absolutnie się zgadzam i te sady gruszowe już w takim wieku w pełni plonowania wymagają takiego nawożenia azotem. Oczywiście i potasem, na które grusze mają też wysokie zapotrzebowanie, więc tutaj tylko króciutko przejdę przez ten program nawożenia. Zimą została zastosowana sól potasowa posypowo, azot startowo w postaci Saletrzaku i to już było 130 kilogramów czystego azotu wysiane pod koniec marca, dokładnie 23 marca. Ale proszę państwa, to na co ja zawsze zwracam uwagę nie tylko w gruszach, ale też i w Gali, czy generalnie w tych odmianach drobnoowocowych jabłoni, to aby uzyskać dobrą średnicę, aby uzyskać dobre plony, wielkość plonu i jakość, to należy rozpocząć nawadnianie i nawożenie to uzupełniające już bezpośrednio po kwitnieniu, wtedy kiedy widzimy, że to zawiązanie jest dobre. Tak też było tutaj w przypadku tego sadu, ponieważ tuż po kwitnieniu już była kolejna dawka azotu w postaci saletry wapniowej, dokładnie było to Nitrabor. W połowie czerwca już była kolejna dawka w postaci saletry wapniowej i uzupełnianie fertygacją. Więc ta fertygacja standardowo też, tak jak to sadownicy stosują, ale też i my polecamy, była oparta na gamie nawozów Rosasol, więc te pierwsze aplikacje Rosasol 19-19-19, już później kolejne aplikacje Rosasol potasowy, ale również Ultrasol 12-12-36 na przemian z saletrą potasową i z saletrą wapniową, więc aplikacji tych nawozów za pomocą fertygacji było też co najmniej dziesięć, może kilkanaście. I uzupełnienie nawozami dolistnymi mikroelementy, czyli ASX Complex, siarczan magnezu, czyli magnez na początku sezonu w postaci nawozu Mag S Aloey, później już siarczan magnezu oczywiście przy okazji zwalczania też miodówki. Tak że tutaj też, no ta praca, jeśli chodzi o nawożenie, trzeba powiedzieć, że była naprawdę wykonana perfekcyjnie. Są pąki kwiatowe na przyszły rok, więc jest ten potencjał.

Oczywiście nie zapominajmy o ochronie przed miodówką po zbiorach, więc polecamy tutaj to rozwiązanie silikonowane, czyli Next PRO i nawet dwa zabiegi, jeśli będzie to uzasadnione, a przypuszczam, że będzie, polecamy wykonać dwa zabiegi Next PRO po zbiorach pod kątem miodówki. Nie zapominajmy o tym, bo już nie raz tak było, że tuż przed zbiorami, w trakcie zbiorów była bardzo dobra sytuacja i sad czysty od miodówki, natomiast po zbiorach niestety temat odpuszczony, wchodzimy w jabłonie, w zbiory jabłek i gdzieś zapominamy o tej ochronie po zbiorach, a jest bardzo ważna.

Nie powiedziałem jeszcze tutaj o ochronie przedzbioraczej, jaka była wykonana, więc były to dwa zabiegi pod kątem chorób przechowalniczych, pierwszy zabieg pod koniec sierpnia to był Switch i teraz tuż przed zbiorami z zachowaniem karencji był zastosowany preparat Geoxe. To, że taki kształt gruszki mają, czyli mają dobrą średnicą, dobrze się mierzą, ale również są te owoce podłużne, czy taki ten pożądany kształt przez odbiorców, handlowców, to też jest zasługa zabiegów giberelinowych. Dwóch zabiegów, które były wykonane, trafione w punkt w okresie kwitnienia, a potem okołokwitnieniowym.

I cóż proszę państwa? Myślę, że to te najważniejsze informacje, które miałem do przekazania. Każdy z sadowników, który uprawia grusze, a szczególnie Konferencje, powinien też taką analizę przeprowadzić we własnym sadzie, odnieść to, czy taki program, który został wykonany i ochrony i nawożenia, skonfrontować, odnieść to do plonu, do wielkości, ale i do jakości plonu. I tak jak tutaj w tym sadzie przy tak intensywnym programie ochrony nawożenia, widzimy, że mimo tego, no nie jest to stuprocentowy plon, nie jest to pełny plon. Możemy mówić o, nie wiem, 70-80% pełnego plonu. To owocowanie powyżej pierwszego piętra jest bardzo ładne, ale na tych dołach tych owoców mogło być trochę więcej. Więc teraz nawet te atrakcyjne ceny, które teraz gruszka osiąga i cieszy nas to wszystkich bardzo dobrze, no w porównaniu, czy przy kalkulacji tych kosztów, tego nakładu i takiego plonu warto to sobie przeanalizować, przekalkulować i skonfrontować, żeby wyliczyć właśnie rentowność takiego sadu gruszowego. Zachęcam do tego.

Dziękuję bardzo za uwagę i do zobaczenia.