Zapytaj Doradcę – odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania odnośnie uprawy truskawek

Zapraszamy na kolejny odcinek z cyklu Zapytaj Doradcę tym razem odcinek dotyczy uprawy truskawek.

 

Pytania w odcinku:

00:40 – Czy w pierwszym roku trzeba stosować nawozy i opryski tak jak w późniejszych latach?

03:10 – Czy w pierwszym roku prowadzimy taką samą ochronę jak w kolejnych latach?

05:25 – Kiedy i jakie truskawki sadzić najlepiej?

07:35 – Jaki jest najlepszy moment nawożenia truskawek by wytworzyły jak najwięcej pąków w kolejnym roku?

09:20 – Czy istnieją odmiany odporne na Antranozę lub Opuchlaka?

11:50 – Co zrobić, żeby truskawki były cały czas duże a nie drobniały?

16:50 – Co to za choroba i jak ją leczyć (fot.)

 

 

Transkrypcja:

 

Tomasz Domański: Witamy serdecznie. Tomasz Domański.

Iwona Polewska: Iwona Polewska.

Tomasz Domański: Zapraszamy na kolejny odcinek Q&A, czyli „Zapytaj Doradcę”.

Zebraliśmy dla państwa najważniejsze, najbardziej istotne pytania na naszych kanałach, social mediach, które państwa nurtują i które byście państwo chcieli, żebyśmy wyjaśnili. Pytania, oczywiście, dotyczą uprawy truskawek. Chcielibyśmy w tej chwili przejść do zadawania pytań, więc pierwsze pytanie dla ciebie, Iwonko, od jednego z naszych klientów: „Witam, mam pytanie odnośnie nawożenia truskawek. Czy w pierwszym roku trzeba stosować nawozy i opryski tak, jak w późniejszych latach?”

Iwona Polewska: Dziękuję za pytanie. Oczywiście nawożenie truskawek jest procesem złożonym i odpowiadając jednoznacznie na samo pytanie: tak, należy to nawożenie prowadzić tak samo, jak w kolejnych latach, a nawet trochę lepiej. Są pewne czynniki, od których ten poziom nawożenia będzie zależał. Profesjonalnym podejściem byłoby w pierwszej kolejności dobre przygotowanie stanowiska, czyli najpierw wykonujemy analizę gleby — sprawdzamy, czego rzeczywiście brakuje i bilansujemy niedobory składników pokarmowych do poziomu optymalnego. Drugim etapem jest standardowe nawożenie truskawki dostosowanymi właśnie do tych zabiegów produktami. Tutejszy, bardzo szeroki wybór nawozów na rynku dostosowanych właśnie do prowadzenia tego dobrego nawożenia. Możemy, oczywiście, korzystać z rozwiązań, jakimi są nawozy pojedyncze, czy na przykład siarczan potasu czy to będzie siarczan magnezu, ale możemy stosować nawozy zrównoważone, wieloskładnikowe. Takie jak na przykład Rosafert 12-12-17 bądź Rosafert 5-12-24. Tutaj warto jeszcze zwrócić uwagę na poziom próchnicy, ponieważ w ostatnim czasie mamy dość duże problemy z gospodarką wodną w glebach. I tutaj w pierwszym roku bardzo ważne jest, aby truskawka miała jak najlepszy start, czyli żeby jak najlepiej się ukorzeniła. Wprowadzenie próchnicy czy też zastosowanie nawozów takich jak Rosahumus czy Startus Active Duo, będą naprawdę świetnym rozwiązaniem i pomogą tej truskawce w pierwszym roku wydobyć ten potencjał, czyli przede wszystkim zbudować silny korzeń, dobrą masę korzeniową. Dopiero potem to nawożenie będzie bardziej efektywne.

Tomku, ale tutaj jeszcze było pytanie o zabiegi ochroniarskie, czy też w pierwszym roku należy je prowadzić na takim samym etapie, dość intensywnie jak w latach późniejszych?

Tomasz Domański: Tak, myślę, że to jest ciekawe pytanie. Czy jednakową ochronę prowadzimy w pierwszym roku? Myślę, że nie. Tutaj przede wszystkim, proszę państwa, musimy się skupić na dbałości o dobrą kondycję roślin, liści i części wegetatywnych. W późniejszych latach produkcji dużą uwagę skupiamy na ochronie kwiatów, na ochronie owoców, tak żeby zapewnić tę odpowiednią jakość. Tutaj w pierwszym roku po posadzeniu, oczywiście, najważniejsze jest, żeby dobrze chronić tę plantację przed takimi chorobami jak mączniak, plamistości liści. I tutaj, proszę państwa, powinniśmy te zabiegi wykonywać do momentu, aż rośliny pójdą w okres spoczynku. Przede wszystkim, jeżeli chodzi o plamistości, to tutaj na pewno dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie Nordoxu. Mączniak — to tutaj jest cała paleta produktów takich jak Domark, Penkona, Dagonis, Nimrod i te zabiegi powinny być regularnie wykonywane na plantacjach, dlatego jest to bardzo ważne. Ale oprócz chorób są jeszcze szkodniki. Szkodniki, które nie śpią na plantacjach. I tutaj również powinniśmy prowadzić tę dobrą ochronę przeciwko szkodnikom. Nie musimy zwalczać kwiaciaka, ponieważ nie mamy kwiatów. Nie nastawiamy się tutaj na plon, tylko na dobrą kondycję roślin, więc przede wszystkim tutaj zwalczanie przędziorków, roztocza. Tutaj powinniśmy też używać takich produktów jak Koromite czy też produkty oparte na abamektynie — Safran, Vertigo. To myślę, że są najważniejsze zabiegi ochroniarskie, których nie możemy odpuszczać w pierwszym roku po posadzeniu roślin.

Iwona Polewska: Czyli reasumując, tak na dobrą sprawę przygotowanie właśnie nowych nasadzeń do dobrego plonowania w następnych lata wymaga dobrego nawożenia, przede wszystkim zbilansowanego! Tutaj mówimy też o dobrych proporcjach stosowania potasu do wapnia czy też zasilenie w magnez, bo dobrze odżywione rośliny są mniej podatne na choroby. Oczywiście, to może potem skutkować tą mniejszą ilością zabiegów, chociażby tych fungicydowych, prawda?

Tomasz Domański: Dokładnie.

Iwona Polewska: Tutaj będzie to generowało nam lepszą zdrowotność roślin.

Tomasz Domański: Dlatego nawozimy i chronimy nasze plantacje już od momentu posadzenia.

Iwona Polewska: Pytanie kolejne, z naszego Facebooka, do ciebie, Tomku: „Kiedy, w jakich terminach i jakie truskawki sadzić najlepiej?”. Tutaj jest Frigo, [tray] czy kopane z gruntu?

Tomasz Domański: Proszę państwa, ta terminowość sadzenia jest bardzo ważna. Dlatego że często opóźniając nadmiernie to wysadzenie odpowiedniej sadzonki, skutkuje tym, że nie mamy w kolejnym sezonie zbiorów albo zbiory są na bardzo niskim poziomie i te owoce są bardzo słabej jakości. Dlatego odpowiedni termin założenia plantacji skutkuje w późniejszym okresie, czyli w kolejnym sezonie odpowiednią ilością towaru z takiej plantacji. Jakie sadzonki? No mamy kilka typów sadzonek: Frigo, tray, mini tray, sadzonki kopane. Jeżeli chodzi o sadzonki Frigo, tutaj termin sadzenia jest od wczesnej wiosny, kiedy tylko możemy wejść w pole, do końca czerwca, to jest taki optymalny termin, żeby z tych czerwcowych jeszcze sadzonek w przyszłym sezonie po prostu zebrać owoce. Jeżeli chodzi o sadzonki tray, tych sadzonek używamy przeważnie do nasadzeń tunelowych, ponieważ są to dosyć drogie sadzonki. Są to sadzonki wielokoronowe, dobrze rozbudowane i z takich sadzonek uzyskujemy owoce już po sześćdziesięciu dniach od posadzenia, dlatego takie sadzonki są właśnie wybierane często do nasadzeń tunelowych i do nasadzeń wczesnowiosennych. Sadzonki mini tray, czyli takie najbardziej popularne doniczkowe, tak jak my to nazywamy, gdzie wielu z państwa wybiera właśnie ten rodzaj sadzonki, sadzimy przeważnie od dwudziestego lipca do piętnastego sierpnia. To jest optymalny termin na sadzenie właśnie tych sadzonek. Jeżeli chodzi o sadzonki kopane, tutaj, oczywiście, jest termin późna jesień czy też bardzo wczesna wiosna. Oczywiście z takich plantacji z sadzonek kopanych, jeżeli założymy je późną jesienią bądź też wczesną wiosną, nie będziemy mieli w kolejnym sezonie żadnego zbioru. te sadzonki będą nam się dobrze rozbudowywały i dopiero w kolejnym sezonie możemy uzyskać bardzo dobry, wysoki plon.

Iwona Polewska: Dzięki, dzięki za odpowiedź.

Tomasz Domański: Iwonko, pytanie do ciebie: „Jaki jest najlepszy moment nawożenia truskawek, by wytworzyły jak najwięcej pąków kwiatowych na przyszły rok?”

Iwona Polewska: No, tutaj odpowiedź na to pytanie będzie bardzo krótka, bo w sumie ten termin jest jeden, dobrze wyznaczony. Ten termin jest to, oczywiście, termin letni — najlepiej jeśli to będzie tuż po zbiorach, czyli mówimy tutaj o terminach wczesny sierpień do połowy sierpnia. Właściwie to sierpień, bo wszystko zależy tak naprawdę od tego, jakie mam warunki pogodowe, ale rzeczywiście jakie może być niebezpieczeństwo w zastosowaniu nawozów zbyt późno na plantację truskawki? Tutaj zagrożenie wiąże się głównie z zastosowaniem azotu. Jeżeli podamy ten azot zbyt późno dla truskawki, czyli będzie to oddalanie tego zabiegu na wrzesień, może to niestety skutkować złym przygotowaniem tych sadzonek do zimy i, niestety, takie rośliny potem są generalnie bardzo wrażliwe na przemrożenia, na tę zimę. Więc rzeczywiście, tak jak powiedziałam krótko, czym szybciej, tym lepiej. Najlepiej w sierpniu, tuż po zbiorach wchodzimy od razu z tym nawożeniem truskawki na

przygotowanie na to, aby one wytworzyły potem jak najwięcej kwiatostanów na następny sezon. Czym później, tym te kwiatostany mogą się tworzyć na poziomie dwóch, pięciu, jeżeli zrobimy to wcześniej to będzie kilkanaście kwiatostanów.

Tomasz Domański: Czyli opóźnienie podania tych nawozów azotowych spowoduje, że będzie mniejsza liczba zawiązanych pąków kwiatowych, ale też większe ryzyko przemarzania roślin w trakcie zimy.

Iwona Polewska: Tomku, kolejne pytanie o antraknozę: „Antraknoza truskawki czy też opuchlaki w glebie — skuteczne opryski, a może jakieś odmiany odporne?”. Tutaj myślę, że nasz klient ma na myśli jakieś wskazówki. Czy są jakieś odmiany odporne na, na przykład, antraknozę czy opuchlaka?

Tomasz Domański: No, niestety, na opuchlaka nie ma odpornych odmian. To szkodnik, który żeruje bez względu na odmianę truskawki, więc tutaj odpowiednie przygotowanie tego pola, wyboru odpowiedniego stanowiska wolnego od chorób, od glebowych, bo to nie tylko antraknoza, ale też inne choroby odglebowe, które mamy często na plantacjach, jest bardzo ważne, żeby to stanowisko było wolne. Wybieramy takie stanowisko, gdzie nie mamy tej presji. Jeżeli mamy takie stanowisko, gdzie jest presja czy chorób, czy szkodników i nie mamy możliwości wybrać innego stanowiska, no to na pewno dobrym rozwiązaniem będzie odkażanie gleby. Zastosowanie tutaj Basamidu jest myślę, że najlepszym rozwiązaniem właśnie w celu odkażania takiej gleby. Inne pomocnicze zabiegi, które możemy wykonać na plantacji truskawek, no to jeżeli chodzi o antraknozę to na pewno, tuż po zbiorach, również cały okres do zimy powinniśmy wykonywać zabiegi najlepiej przy użyciu Nordoxu. Nordox, który zawiera tlenek miedzi na pewno będzie fajnie się tutaj sprawdzał, ale będzie działał zapobiegawczo i należy o tym pamiętać. Jeżeli chodzi o opuchlaki, możemy stosować w tej chwili, obecnie na naszych plantacjach, pożyteczne nicienie. Takie, jakie są w produktach Larvanem czy Nemasys L. Myślę, że to są bardzo dobre rozwiązania do walki z tymi szkodnikami.

Odmiany odporne, może bardziej odmiany, które wchodzą na nasz rynek teraz, które są odporne na szereg patogenów, które charakteryzują się intensywnym wzrostem, które mają dosyć dobrą zdrowotność tkanki liściowej — na pewno taką odmianą jest Verdi, Allegro. Myślę, że to są odmiany godne uwagi, które warto sprawdzić w uprawie we własnym gospodarstwie, ponieważ trzeba pamiętać, że w jednym gospodarstwie dana odmiana wyjdzie super, a w innym już nie.

Iwona Polewska: Tak, tutaj dużo zależy od przygotowania stanowiska też wcześniej, prawda?

Tomasz Domański: Tak i od tego stanowiska, które mamy, bo jedna odmiana na tym stanowisku wyjdzie super, a u sąsiada już może ta odmiana się nie udać.

Iwonko, ostatnie pytanie dla ciebie: „Co zrobić, aby truskawki były cały czas duże a nie drobniały?”

Iwona Polewska: Jeśli chodzi o drobnienie owoców, to też jest temat bardzo skomplikowany i zależy również od dwóch istotnych czynników, bo pierwszy czynnik to jest, oczywiście, to prawidłowe nawożenie — a mianowicie mówimy tutaj właśnie o tej dobrej gospodarce potasem, wapniem i magnezem. Są to trzy pierwiastki, które bardzo ze sobą mocno korelują i czasami wykazują również względem siebie tak zwane blokady, czyli mogą być względem siebie antagonistyczne. Blokują się wzajemnie. Czyli tutaj ważne, żeby stosować odpowiednie dawki, przede wszystkim potasu, który jest tym pierwiastkiem, który jest odpowiedzialny za budowanie masy owocu. Czyli tutaj ta gospodarka potasem. Drugim składnikiem, który jest ważny, jest wapń, który ma na tyle dać dużą moc owocom, aby zbudowały dużą ściankę, w której ta masa będzie miała siłę i moc się gromadzić. No to jest jeden czynnik, czyli dobre gospodarowanie, dobre odżywianie nawozami. A drugi czynnik, który jest również ważny, który może powodować drobnienie owoców to jest gospodarka wodna. Gospodarka wodna, czyli albo okresowe susze, które powodują niedostatek wody. Sam brak wody powoduje to, że owoce drobnieją, no bo woda jest rzeczywiście tym składnikiem bardzo ważnym. Natomiast nadmiar wody, czyli mokre, podmokłe stanowiska w długim okresie powodują również warunki beztlenowe dla korzeni i znowu ta gospodarka czy pobieranie składników pokarmowych, chociażby właśnie potasu i wapnia, które nie są zbyt mobilnymi pierwiastkami, niestety znowu powoduje nam to drobnienie. Czyli temat jest złożony, ale macie państwo na to wpływ. W najlepszej sytuacji są gospodarstwa, które mają fertygację, bo tutaj poprzez zabiegi fertygacyjne, czyli poprzez stosowanie nawozów poprzez nawodnienie, daje najlepsze rezultaty i tutaj mamy to równomierne odżywianie plantacji.

Tomasz Domański: Ale też szybkie uzupełnienie niedoborów.

Iwona Polewska: Tak, i szybkie. Na przykład stosowanie zrównoważonych nawozów, które bardzo dobrze działają, bardzo szybko na plantacjach, są to na przykład Ultrasole, które są dedykowane właśnie do tych upraw profesjonalnych i świetnie sobie radzą, i doskonale uzupełniają te niedobory. No i co ważne, są tak skomponowane, że te proporcje, skład jest w idealnych proporcjach, czyli tutaj nie ma możliwości tak jakby albo przedawkowania, albo niedoboru któregoś z tych. Oczywiście, jeżeli ktoś nie ma fertygacji i, powiedzmy, zastosował prawidłowe nawożenie zgodnie z zaleceniami wynikającymi z analizy gleby i z wymagań plantacji, ale może się zdarzyć lokalnie susza, może się zdarzyć również podtopienie. To tutaj na ratunek przychodzą nawozy biostymulujące. Jest go naprawdę bardzo szeroki wybór na rynku, ale ja państwu zarekomenduję jeden — jest to Maral, który naprawdę jest biostymulatorem do zadań specjalnych i działa nie tylko doskonale na

wspomaganie systemu korzeniowego albo rozwój systemu… Maral możemy stosować zarówno nalistnie, jak i do fertygacji, ale on działając również w zabiegach nalistnych, działa poprzez tkankę roślinom do soków komórkowych i działa na rozwój.

Tomasz Domański: I działa na rozwój systemu korzeniowego.

Iwona Polewska: Tak, krążąc sokami komórkowymi rośliny, czyli wykazuje działanie systemiczne. Więc odżywia zarówno korzeń, jest to nawóz, który zawiera NPK, czyli ma te podstawowe składniki pokarmowe, dodatkowo cynk, aminokwasy, wyciągi z alg, więc bardzo bogaty nawóz, świetnie sprawdza się w praktyce. Polecamy państwu do stosowania, kiedy mamy bardzo duży problem, kiedy jest silny stres termiczny — chociażby właśnie wysokie temperatury, gdzie mamy te zaburzenia gospodarką wodną, świetnie sobie radzi. Dawka półtora litra na hektar jest dawką, która spełnia swoje zadanie biostymulujące i wpływa bardzo pozytywnie na truskawki.

Tomasz Domański: I mamy obserwacje z tego sezonu, że naprawdę ten nawóz bardzo fajnie też się sprawdził do nawożenia wczesnowiosennego. Kiedy chcieliśmy pobudzić rośliny do lepszego startu, gdzie mieliśmy częściowo uszkodzone rośliny przez mrozy w zimie, i zastosowanie dwu-, trzykrotne właśnie Maralu spowodowało, że te rośliny dały nam naprawdę bardzo dobre plony i plony o bardzo wysokiej jakości. Właśnie nie było tego drobnienia jak u innych plantatorów, gdzie takiej odpowiedniej stymulacji nie było, ponieważ te uszkodzone rośliny miały słabsze przewodzenie składników pokarmowych od korzenia, a potraktowane właśnie Maralem dobrze się zregenerowały i wydały naprawdę odpowiedni plon.

Iwona Polewska: Tutaj warto podkreślić, że Maral poprzez swój skład jest bardzo skuteczny, ponieważ działa od momentu, kiedy wykonujemy zabieg, to jest około czterech, pięciu godzin, kiedy on już w stu procentach działa w roślinie, czyli mamy bardzo szybki czas działania.

Tomasz Domański: Bardzo szybka reakcja.

Iwona Polewska: Dobrze, Tomku, ostatnie pytanie do ciebie. Mamy tutaj pytanie, klient załączył nam zdjęcie i prosi o pomoc w diagnostyce: „Co to za choroba? Jak ją leczyć?”. Pisze tutaj, że jest to zdjęcie, co prawda, z czerwca, ale w tej chwili bardzo dużo krzaków wypadło praktycznie całkowicie z plantacji. Co się dzieje tej roślinie?

Tomasz Domański: Ja przyglądałem się właśnie temu zdjęciu, ale, szczerze, nie da się jednoznacznie postawić diagnozy. Ja nie jestem pewny, czy to jest choroba czy to nie są inne warunki, które wpłynęły właśnie na tę kondycję roślin. Tutaj na pewno potrzebowalibyśmy dużo więcej informacji od

tego plantatora, jak przebiegał sezon? Jakie tutaj zostało zastosowane nawożenie? Czy tutaj poszła odpowiednia ilość składników pokarmowych? Czy było odpowiednie nawadnianie? Bo moim zdaniem, patrząc na jakość tych owoców, średnice tych owoców, one są bardzo drobne, one są wręcz upieczone na tych krzakach, więc tutaj myślę, że też było zaburzenie tej gospodarki wodnej, że tutaj nie była odpowiednia ilość wody po prostu podawana w trakcie wzrostu tych owoców.

Iwona Polewska: Czyli rekomendujemy tak na dobrą sprawę państwu — w przypadku kiedy nie jesteśmy w stanie diagnostyki takiej, stricte, nie ma bardzo typowych objawów, zachęcamy do kontaktu z laboratorium Fertico, które znajduje się w Grójcu na ulicy Mogilnickiej trzydzieści. Oni się specjalizują w diagnostyce patogenów, chorób, pomogą również określić, czy na przykład takie zaburzenia powodowane są choćby przez niedobory składników pokarmowych.

Tomasz Domański: Tak, dokładnie. Jeżeli wystąpiła tutaj jakaś choroba, no to z pewnością była to choroba, ale systemu korzeniowego. I właśnie w diagnostyce, żeby precyzyjnie stwierdzić, co to za choroba, trzeba takie rośliny oddać do laboratorium. Ale niemniej jednak, jeżeli państwo wysyłacie takie nam zdjęcia, warto dołączyć swój numer kontaktowy, numer telefonu, my na pewno się skontaktujemy. Postaramy się pozyskać od państwa jak najwięcej informacji, co było zrobione na tej plantacji i jak mogły te zabiegi wpłynąć właśnie na taką sytuację, żeby po prostu precyzyjnie określić problem, jaki się wydarzył.

Iwona Polewska: Dziękujemy państwu za uwagę, zapraszamy do zadawania kolejnych pytań. Służymy pomocą. Mam nadzieję, że dzisiejsze odpowiedzi będą dla państwa wyczerpujące. Jeśli nie, oczywiście prosimy o pozostawianie pod postem pytań dodatkowych, komentarzy. Tak że bardzo dziękujemy i zapraszamy.

Tomasz Domański: Dziękujemy, jeżeli uzbiera się odpowiednia ilość pytań, na pewno nagramy dla państwa kolejny odcinek Q&A, tak, abyście państwo mogli rozwiewać wszystkie swoje wątpliwości, dotyczące właśnie upraw, czy to truskawek, czy też innych gatunków sadowniczych. Dziękujemy jeszcze raz i zapraszamy do zadawania pytań

 

Produkty polecane w filmie:

Rosafert 05-12-24 
Startus Duo Active
Nimrod 250 EC
Penkona 100 EC
Dagonis
Safran 018 EC
Vertigo 018 EC
Nordox 75 WG
Ultrasol 20-20-20
Maral