Zapytaj Doradcę odc. 3 – problemy i zagrożenia w uprawie truskawek | Agrosimex

Zapraszamy na kolejny film z cyklu Zapytaj Doradcę, w którym nasi specjaliści odpowiedzą na pytania dotyczące uprawy truskawki. 🍓

Z filmu dowiesz się:

00:30 – Dlaczego był taki duży problem z mączniakiem na kwaterze truskawek, którą okrywałem na czas przymrozków?

02:05 – Jak nawozić plantacje truskawek po zbiorach owoców aby je dobrze przygotować do następnego sezonu?

07:10 – Duże uszkodzenia spowodowane przez kwieciaka mimo dobrej ochrony – co robić?

 

Produkty polecane w filmie:
ASX Micriol
Microthiol 80 WG
Discus 500 WG
Zato 50 WG
Talius Sad
Rosafert 12 12 17
Rosafert 5 12 24
YaraMila Complex
Mospilan 20 SP
Kobe 20 SP

Transkrypcja

Tomasz Domański: Witam serdecznie. Tomasz Domański, doradca sadowniczy w firmie Agrosimex.

Krzysztof Zachaj: Krzysztof Zachaj.

Tomasz Domański: Zapraszamy na kolejny odcinek Q&A, w którym chcieliśmy poruszyć kilka ważnych tematów dotyczących uprawy truskawek.

Mamy przygotowane dla państwa, od państwa kilka pytań, tak że Krzysiu,. może pierwsze pytanie dla mnie.

Krzysztof Zachaj: Tak. Jedno z pytań: „Dlaczego był taki duży problem z mączniakiem na kwaterze truskawki, którą okrywałem na czas przymrozków?”

Tomasz Domański: W tym sezonie mieliśmy naprawdę bardzo duży problem z mączniakiem na wszystkich kwaterach, ale jeżeli właśnie chodzi o te kwatery, które były przykryte na cza przymrozków, myślę, że tutaj problem stanowiły zabiegi, które zostały wykonane przed przykryciem tej plantacji, czyli te zabiegi preparatami siarkowymi, które sygnalizowaliśmy, żeby wykonywać systematycznie, może nie do końca zostały wykonane. Polecaliśmy Microtiol, Micriol i te zabiegi powinny być wykonane systematycznie, ale kolejny czynnik, który spowodował tę presję mączniaka, to warunki pogodę. Pomiędzy falami przymrozków było znaczne ocieplenie. Agrowłóknina była nie zdjęta na czas tego ocieplenia i tam się stworzyły bardzo korzystne warunki do występowania mączniaka. Plantatorzy, którzy nie odkryli plantacji, nie wykonali zabiegów preparatami takimi jak Zato, Discus, Talius Sad, stąd mieli duży problem z mączniakiem właśnie tuż po tych przymrozkach, kiedy odkryli plantację, a już liście były porażone, dlatego ta systematyka i wykonywanie tych zabiegów właśnie w okresie międzyprzymrozkowej czy między jakimikolwiek dłuższymi okresami,

nie powinniśmy zostawiać odstępów, tylko te zabiegi wykonywać. Myślę, że to bardzo ważne pytanie, kluczowe, ponieważ na wielu plantacjach właśnie doszło do porażenia roślin w tym okresie. Krzysiu, pytanie dla ciebie: „Jak nawozić plantację truskawek po zbiorach owoców, aby dobrze przygotować je do następnego sezonu?”

Krzysztof Zachaj: To jest trudne pytanie. Trudne i łatwe z jednej strony, dlatego że tak, trudne dlatego, że wszyscy plantatorzy mają mniejsze czy większe te problemy związane z wysokimi cenami nawozów, a jednocześnie ta opłacalność uprawy jest w różnych gospodarstwach różna i na pewno są podejmowane decyzje, które mają obniżyć koszty nawożenia. Ale żeby to nawożenie zrobić taniej, trzeba też korzystać trochę z tych możliwości techniki, czyli analiza gleba powinna być  w każdym gospodarstwie podstawa, bo bez tego to dajemy tak jak w ciemno, prawda, byśmy dawali składniki pokarmowe, a tu naprawdę możliwości obniżenia kosztów nawożenia są ogromne. I tak jak truskawki, no, dzisiaj wiele plantacji jest podejmowana decyzja o przedłużeniu okresu żywotności tej plantacji. To jest związane z tym, że założenie nowej plantacji to też są bardzo duże koszty i jeżeli plantacja była w dobrej kondycji to zostawiana jest na trzeci czy nawet czwarty rok, bo też są takie przypadki.

Tomasz Domański: Nie tak jak do tej pory, że po roku, po dwóch.

Krzysztof Zachaj: Że po roku, po dwóch były te plantacje, no, nowe nasadzenia. I w związku z tym rzeczywiście analiza gleby jest tam podstawą. Truskawka i ten okres, to jeszcze jest takie bardzo istotne, ten okres jesienny jest okresem, kiedy truskawki budują ten potencjał plonotwórczy pod przyszły sezon, bo one mają zbudować jeszcze w tych miesiącach letnich, sierpień, wrzesień, październik jeszcze tę masę, która będzie decydowała później na przyszły sezon, będą się z niej rozwijały nowe pędy i dlatego musimy dostarczyć odpowiednich składników pokarmowych. A z drugiej strony mamy ten problem, to, co obserwujemy od, można powiedzieć, początków czerwca, bo jeszcze do 20 maja robiliśmy sobie taki przegląd sumy opadów w tym roku, to do 20 maja w większości Polski suma opadów, licząc od stycznia do 20 maja, była miejscami w Polsce to ponad milimetrów wyższa niż rok temu. W czerwcu ta sytuacja się zmieniła i dzisiaj doszły do tego jeszcze wysokie temperatury w lipcu, które powodowały silną transpirację, straty wody i dzisiaj w zasadzie w całej Polsce,. może poza południem, mamy bardzo silną suszę rolnicze i w tym momencie, kiedy nie mamy tych opadów, bo dzisiaj sprawdzaliśmy jeszcze sumę opadów w ciągu ostatniego tygodnia, spadło tam w naszym rejonie tym grójeckim, siedem-osiem milimetrów deszczu.

Tomasz Domański: Do dziesięciu.

Krzysztof Zachaj: Do dziesięciu. Czyli przy takiej ilości opadów nawet zastosowanie nawozów posypowych będzie się wiązało z tym, że te nawozy niestety będą niewykorzystywane przez rośliny, dopóki nie spadnie jakiś większy opad deszczu, bo…

Tomasz Domański: Będą zalegały na glebie.

Krzysztof Zachaj: Będą zalegały na powierzchni. Nie będą się rozpuszczały, będą większe straty tego azotu z tych nawozów i tutaj też trzeba wtedy jednak podjąć decyzję, że na tych plantacjach część nawozów podajemy, jeżeli niezapowiadane są jakieś opady deszczu większe, to jednak trzeba podawać tę część składników pokarmowych poprzez fertygację, czyli tutaj może ciut wyższe te koszty są, ale wtedy te składniki pokarmowe, wiemy, że dostarczymy w zasięg systemu korzeniowego i rośliny będą z nich te składniki pobierały, i będą je wykorzystywały do budowy, do rozwoju rośliny. Ale tak jak przy nawozach, to wiadomo, nawozy bezchlorkowe w truskawce stosujemy. Mając analizę gleby to wiadomo, czy tutaj polecamy Rosaferty 5-12-25 czy 12-12, czy YaraMila Complex. Część plantatorów stosuje siarczan potasu czy saletrę potasowo-wapniową Unikę Calcium, żeby zbudować tę masę liści i to jest bardzo istotne. Jeszcze ważna rzecz, żeby jednak też zadbać o ten dobry rozwój systemu korzeniowego, czyli też w tych nawozach musi być jednak trochę tego fosforu łatwo dostępnego dla roślin i szczególnie, jeżeli będziemy robili te zabiegi poprzez fertygację, też należy pamiętać, szczególnie w tych okresach wyższych temperatur, żeby tego fosforu więcej podawać, łatwo dostępnego na przykład czy to z nawozów Ultrasol, czy Soloplant, który zawiera część fosforu w postaci polifosforanów.

Tomasz Domański: Czyli raczej, Krzysiu, proponujemy nawozy zrównoważone do fertygacji w tym okresie, żeby dostarczyć tę odpowiednią ilość Azotu, ale również fosfor i potas.

Krzysztof Zachaj: Tak, to jest… Bo mówię, na pewno taniej by wyszło nawożenie posypowe, ale jeżeli tych opadów nie ma i prognozy są raczej takie, że deficyt wody się utrzyma, to mimo wszystko trzeba tę fertygację kontynuować.

Tomasz Domański: Kontynuować do późnej jesieni.

Krzysztof Zachaj: Do późnej jesieni. Z minimalną dawką azotu, żebyśmy też później nie przesadzali z tym azotem, ale tutaj na początek nawozy zrównoważone, a później już w sierpniu w mniejszej zawartości azotu, wyższej zawartości fosforu i potasu.

Tomasz Domański: Czyli wiemy, jak przygotować nasze plantacje do sezonu kolejnego, czyli to odpowiednie nawożenie, które musimy zastosować. To jest bardzo, myślę, że istotne.

Krzysztof Zachaj: To teraz kolejne pytanie odnośnie ochrony: „Duże uszkodzenia spowodowane przez kwieciaka, mimo dobrej ochrony. Co robić w takiej sytuacji?”, bo rzeczywiście ten problem był w tym roku bardzo duży.

Tomasz Domański: Był, ale to nie jest problem tylko tego sezonu. Problem, o którym ja już informuję od dwóch-trzech lat, że wzrasta presja szkodników, szczególnie presja kwieciaka na plantacjach truskawek i żeby tutaj zwrócić tę szczególną uwagę na zwalczanie tego szkodnika. Mimo dobrej ochrony występuje kwieciak. Ja myślę, że tutaj trzeba przeanalizować sezon w każdym gospodarstwie i jak ta dobra ochrona wyglądała. Czy rzeczywiście te zabiegi został wykonane na czas, czy odpowiednio wcześniej zaczęliśmy wykonywać te zabiegi zwalczające? Ponieważ kwieciak w tym roku zaczął występować na plantacjach w momencie, kiedy tę pąki kwiatowe już wychodziły z ziemi i wtedy powinniśmy wykonać pierwsze zabiegi. Niektórzy z państwa opóźniali troszeczkę te zabiegi do momentu początku kwitnienia i często to już było za późno, ponieważ te kwieciaki już wyrządziły szkodę, już ileś pąków kwiatowych było uszkodzonych. Kolejnym ważnym czynnikiem jest sąsiedztwo upraw, bo jeżeli mamy ugory czy nieużytki rolne w obrębie naszej plantacji, presja tych szkodników będzie naprawdę bardzo wysoka i to coraz większa z sezonu na sezon, i zwalczanie tych szkodników będzie utrudnione. Mimo, że wykonujemy zabiegi systematycznie, to nawet pomiędzy zabiegami, nalot kwieciaka jest tak duży na plantacje, że efektywność tych zabiegów nie jest stuprocentowa, więc jeżeli wykorzystujemy preparaty typu Kobe, Mospilan, my nie mamy siedmiodniowego zabezpieczenia naszej plantacji. Takie zabiegi zazwyczaj w tym sezonie pokazywały skuteczność pięciu, może sześciu dni, a czasami krótszą, bo jeżeli było tych nalotów dużo i były te naloty bardzo duże, efektywność była mniejsza. Tak że powinniśmy wykorzystywać całą pulę preparatów, którą mamy do walki z kwieciakiem, wykonywać te zabiegi systematycznie, używać dobrych adiuwantów, czyli ja tutaj rekomenduję z początkiem sezonu Kobe, Mospilan, łącznie z Flipperem, żeby poprawić skuteczność tych preparatów, ale również, jeżeli jest bardzo duży nalot, warto zastosować Decis Mega, deltametrynę. Może trzeba rozważyć zastosowanie systemicznych środków, takich jak Verimark, stosowany do fertygacji czy też nalistnie stosowana Benevia. Ja używam, że przy tak silnych presjach zastosowanie wszystkich tych rozwiązań da bardzo wysoką skuteczność, nawet nie zawsze stuprocentową skuteczność. Ponieważ ta presja jest tak duża, że zanim te substancje zaczną działać, to ten kwieciak już potrafi jakąś szkodę wyrządzić. Tak że profilaktyka i na pewno lustracja plantacji pod kątem występowania tego szkodnika jest bardzo, bardzo ważna. Tak że, no, nie jest to prosty temat, ale z roku na rok myślę, że…

Krzysztof Zachaj: Ale do opanowania.

Tomasz Domański: Do opanowania, a przy zmieniającym się klimacie myślę, że tego kwieciaka będzie więcej, a nie mniej.

Krzysztof Zachaj: Dziękuję za odpowiedź.

Tomasz Domański: Chciałem podziękować państwu za te pytania, a jednocześnie zaprosić na drugą część tego Q&A. Tematy są dosyć wyczerpujące, więc myślę, że w jednym odcinku jest nam ciężko tutaj precyzyjnie i dosyć szczegółowo odpowiedzieć na wszystkie państwa pytania, dlatego zapraszamy na drugą część tego Q&A poświęconego właśnie uprawie truskawki.