Zalecenia w uprawie borówki w okresie wzrostu owoców – komunikat jagododowy | Agrosimex

Zapraszamy do obejrzenia komunikatu jagodowego z dnia 16.06.2022r., w którym Tomasz Domański opowie o bieżących zaleceniach w uprawie borówki w okresie wzrostu owoców.

Czego dowiesz się z filmu:

00:19 – obecna sytuacja na plantacji borówki Bluecrop i Chandler

02:19 – ochrona przed szkodnikami: mszyca i pryszczarek

02:48 – ochrona przed szkodnikami: ogrodnica niszczylistka

04:24 – nawożenie borówki

05:50 – fertygacja

 

Transkrypcja:

Witam serdecznie. Tomasz Domański, Agrosimex. Zapraszam na kolejny komunikat jagodowy, dotyczący bieżących zaleceń w uprawie borówki w okresie wzrostu owoców.

Jesteśmy dzisiaj na plantacji borówki, tutaj mamy odmianę Bluecrop, obok odmiana Chandler. Proszę państwa, jesteśmy kilka tygodni po kwitnieniu, dbamy, staramy się zadbać o jak najwyższą jakość owoców, które są na naszej plantacji.

Proszę państwa, jesteśmy po tym okresie, kiedy tę najszczelniejszą ochronę powinniśmy przeprowadzić, właśnie przeciwko szarej pleśni, czy też przeciwko antraknozie. Teraz czas na kontynuację ochrony, dalej powinniśmy wykonywać zabiegi przeciwko tym chorobom, ale możemy już tutaj zwiększyć częstotliwość tych zabiegów, możemy te zabiegi wykonywać co około dwa tygodnie, tak żeby po prostu, jeżeli nie mamy na plantacji objawów, symptomów tych chorób, możemy wydłużyć te okresy pomiędzy zabiegami. Tam, gdzie jednak widzimy jakieś uszkodzone owoce porażone właśnie przez szarą pleśń, no tutaj powinniśmy te zabiegi wykonywać z większą częstotliwością w granicach 7-10 dni, tak żeby po prostu zabezpieczać owoce. Gdzieniegdzie pokazują się te owoce właśnie porażone szczególnie przez szarą pleśń. Jeżeli chodzi o antraknozę, to raczej objawy tej choroby będą występowały w trakcie zbioru i przechowywania owocu, dlatego też zachęcam państwa, aby prowadzić ten program ochrony dalej, zabezpieczać te owoce. Czym teraz możemy zabezpieczać te owoce tutaj po kwitnieniu? Oczywiście dalej prowadzimy tutaj zabiegi z użyciem preparatów Switch, Signum, Luna Sensation, jak również preparatem Pastor, który zawiera kaptan.

Wiem, że część z państwa oczywiście produkuje owoce z ograniczoną ilością substancji aktywnych, no i oczywiście tam trzeba już dostosowywać te programy ochrony, tak żeby sięgać po produkty bardziej biologiczne lub korzystać z tych samych substancji, żeby nie powielać i nie zwiększać ilości substancji aktywnych w owocach.

Proszę państwa, szkodniki. W ostatnim czasie obserwujemy na plantacjach mszyce, obserwujemy również pryszczarka, no i tutaj ten okres to również czas na walkę z tymi szkodnikami. Ja proponuję wykorzystanie takich preparatów jak Kobe, Mospilan łącznie z dobrym adiuwantem, jakim będzie Flipper, czy też Aprentis lub zabieg preparatem Movento. Jest to dobry czas na właśnie zwalczanie tych

szkodników, na to, żeby te zabieg w tej chwili wykonać. Oprócz tego też w ostatnich dniach widzimy, że bardzo dużo na plantacjach borówki występuje ogrodnicy niszczylistki. Widzimy loty i tutaj też proszę państwa, powinniśmy zwalczać tego szkodnika w tym okresie, ponieważ, no jak wiemy dobrze, ona składa jaja, a później larwy będą żerowały na systemie korzeniowym naszych roślin. Dlatego, jeżeli obserwujemy naloty ogrodnicy niszczylistki, powinniśmy wykonywać tutaj zabiegi przy użyciu preparatów zawierających acetamipryd, czyli Kobe, Mospilan z dobrymi adiuwantami, czyli Flipper i Aprentis.

Proszę państwa, to są najważniejsze choroby i szkodniki, na jakie powinniśmy zwrócić uwagę teraz w okresie wzrostu owocu. Kolejny bardzo ważny aspekt to oczywiście nawożenie. Tutaj widzimy, że plantacja jest naprawdę w bardzo dobrej kondycji, mamy dobry wigor roślin, wzrost owoców też jest jak najbardziej prawidłowy, ale nie wszędzie jest tak ładnie, tak fajnie, jak tutaj na tej plantacji. Część plantacji, których mocno ucierpiała w okresie przymrozków wiosennych, tam troszeczkę owoców zawiązało, są to owoce bardzo drobne, często te owoce powinny być ścięte, ponieważ mamy uszkodzone przyrosty, te najmłodsze przyrosty, które powypuszczały i teraz roślina musi się zregenerować i wypuścić dużą masę liściową. Dlatego na takich plantacjach powinna być prowadzona bardzo mocna stymulacja roślin, aby wybiły jak największe przyrosty, ponieważ, no widzimy na takich plantacjach, że przyrosty są zaledwie kilkucentymetrowe.

No i proszę państwa, nawożenie. Jakie nawożenie teraz zastosować? Na plantacjach, na których chcemy uzyskać jak największy plon, owoce największej jakości, największej średnicy, no to ja zachęcam państwa do stosowania nawozy Maral, czyli wyciągu z alg morskich, który na pewno będzie stymulował te owoce do lepszego wzrostu. Co oprócz Maralu? Oczywiście proszę państwa kondycja liścia. Liść jest bardzo ważny w przypadku naszych roślin i tutaj, aby poprawić troszeczkę tę kondycję, zachęcam państwa do stosowania nawozu Mag S Aloy, albo… Czy też łącznie można stosować, czy na przemian nawozu Rosaleaf czerwony. Dostarczamy magnez, dostarczamy potas, który również będzie wpływał nam na wielkość owocu. To są te najważniejsze zabiegi dolistne, tymi nawozami, które poprawią kondycję roślin, ale proszę państwa, nie zapominajmy o trwałości po zbiorczej owoców. I tutaj już cały czas powinniśmy prowadzić od kwitnienia nawożenie wapniem i krzemem. Dlatego ja rekomenduję nawozy wapniowe takie jak Matalosate Calcium, Calciminal, Folanx i te nawozy powinniśmy łączyć razem z nawozem ASX Krzem Plus tak, żeby właśnie wpływać na tę trwałość po zbiorczą owoców.

Proszę państwa, nawożenie posypowe. Teraz po kwitnieniu czerwiec jest to czas na trzecią dawkę azotu i w tej chwili polecam na zastosowanie siarczanu amonu w dawce stu kilogramów na hektar. Jeżeli chodzi o fertygację, to również tutaj cały czas prowadzimy tę fertygację, prowadzimy to nawożenie łącznie z

nawadnianiem i w tej chwili rekomenduję na podawania nawozów z przewagą potasu, czyli Ultrasol 12-12-36 na przemian z CaTs Tiosiarczanem wapnia, a na plantacjach, gdzie występują deficyty potasu, również można zastosować KTS, czyli Tosiarczan potasu, tak żeby dostarczyć tego potasu w tym momencie w okresie wzrostu owoców, jak najwięcej, kiedy te owoce właśnie potrzebują tego pierwiastka, aby dobrze wyrastać.

W dzisiejszym komunikacie to wszystko. Dziękuję bardzo za uwagę i zapraszam do kolejnych komunikatów.

 

Produkty polecane w filmie:

Switch 62.5 WG
Signum 33 WG
Luna Sensation 500SC
Pastor 80 WG
Kobe 20 SP
Mospilan 20 SP
Flipper
Aprentis
Movento 100 SC
Maral
Mag S Aloy
Rosaleaf Czerwony
Metalosate Calcium
Calciminal
Folanx Ca29
ASX Krzem Plus
Ultrasol 12-12-36
CaTs tiosiarczan wapnia
KTS tiosiarczan potasu