Zalecenia nawozowe – zapobieganie gorzkiej plamistości podskórnej jabłek oraz pękaniu owoców wiśni i czereśni

Na szczęście w ostatnich dniach opadów prawie nie było, zrobiło się gorąco, a synoptycy przewidują, że w najbliższych dniach temperatury przekroczą 30 °C. Przy silnym słońcu i wietrze bardzo wzrasta ewapotranspiracja, a co za tym idzie pobieranie i transport składników pokarmowych do liści i owoców, oczywiście pod warunkiem, że te składniki są w wystarczających ilościach w glebie a system korzeniowy jest sprawny i będzie w stanie je pobrać. Jednym ze składników pokarmowych, którego zawartość w glebach sadowniczych jest bardzo niska jest wapń.

W zdecydowanej większości badanych gospodarstw zawartość wapnia była bardzo niska w przedziale 127-300 mg Ca/l gleby, a poziom średni zaczyna się po przekroczeniu 1000 mg Ca/l gleby.

Pobieranie wapnia utrudnione

Intensywne opady deszczu w maju i czerwcu osłabiły system korzeniowy wielu drzew utrudniając pobieranie także wapnia, który jest jednym z najważniejszych składników budulcowych. Dlatego też w tej sytuacji konieczne jest intensywne nawożenie pozakorzeniowe wapniem. Spośród wielu nawozów wapniowych na rynku, w ofercie Agrosimex można znaleźć szereg nowoczesnych i zaawansowanych produktów do likwidacji niedoborów wapnia i poprawy jakości i zdolności przechowalniczych owoców:

nawożenie dolistne wapniem1. Metalosate Calcium – zawiera 6% Ca tj. 8,4% CaO skompleksowanego zestawem aminokwasów roślinnych. Dzięki temu wapń jest t bardzo szybko, praktycznie w ciągu 3 godzin od zastosowania pobierany przez liście i owoce. Dodatkowo aminokwasy zawarte w nawozie (a jest ich 24%) stymulują pobieranie wapnia z gleby i są wykorzystywane w metabolizmie roślin.

Nawóz stosujemy w dawce 2l /ha. Kiedy najlepiej stosować Metalosate Calcium: w okresie kwitnienie drzew owocowych oraz przed zbiorami owoców.

2. Rosatop calcium – nawóz azotowo wapniowy z mikroskładnikami pokarmowymi zawiera: 10% N, 15% CaO, 2%MgO + mikroskładniki. Jeden z pierwszych nawozów wapniowych na polskim rynku.

Nawóz stosujemy w dawce 5 l/ha od fazy orzecha laskowego do zbiorów.

3. Folanx Ca 29 – nawóz zawiera 40,6% CaO w postaci mrówczanu wapnia. Najbardziej skoncentrowany nawóz wapniowy na rynku. Szybko pobierany przez liście i owoce, idealny do likwidacji silnych niedoborów wapnia. Nawóz bezazotowy – może być stosowany w całym okresie wzrostu owoców od fazy orzecha laskowego do zbiorów.

Dawka 4-5kg/ha. W sezonie nie należy przekraczać 20 kg nawozu/ha.

nawożenie dolistne wapniem4. Agrocean Ca – nawóz azotowo-wapniowy z dodatkiem ekstraktu z alg Laminaria digitata, który przyspiesza pobieranie wapnia oraz stymuluje wzrost roślin w sytuacjach stresowych. Nawóz stosujemy w dawce 3-5l/ha, najlepiej na początku wzrostu owoców.

5. VIFLO Cal S – nowy nawóz wapniowy zawierający 6% CaO + 25 mg srebra. Pierwszy na rynku nawóz wapniowy wyprodukowany w nanotechnologii z dodatkiem srebra. Takie połączenie zapewnia bardzo szybkie pobranie wapnia i jego transport w roślinie. Nanocząteczki srebra dodatkowo zapewniają lepsze natlenienie komórek roślinnych, aktywizują procesy życiowe tj. fotosynteza, oddychanie, pobieranie i transport w roślinie składników pokarmowych oraz stymulują mechanizmy obronne roślin i zdecydowanie poprawiają zdrowotność roślin.

Nawóz można stosować w całym okresie wzrostu owoców, szczególnie w sytuacjach stresowych. Nawóz zastosowany do 2 ostatnich zabiegów przed zbiorami jabłek zdecydowanie zmniejsza straty spowodowane GPP oraz szarą pleśnią i mokrą zgnilizną owoców. Nawóz bardzo wskazany do nawożenia wiśni i czereśni, ogranicza występowanie brunatnej plamistości.

6. Rosacal plus – nawóz zawiera 223 g wapnia w postaci czystego chemicznie chlorku wapnia. Przeznaczony do ostatnich zabiegów przed zbiorami.

7. Saletra wapniowa Calcinit i saletra wapniowa Ducanit – nawozy azotowo-wapniowe 15,5 % i 26% CaO. Idealne do fertygacji sadów jako źródło azotu i wapnia.

Schemat nawożenia dolistnego  sadu wapniem

pękanie czereśni platina pękanie czereśni

W tym roku najlepiej zastosować nawozy wapniowe praktycznie co 7-10 dni wg schematu:

  1. Okres kwitnienia i początek wzrostu owoców – Metalosate Calcium
  2. Wzrost owoców – Folanx Ca 29, Rosatop Ca, Agrocean Ca, VIFLO Cal S, Metalosate calcium oraz do fertygacji sadów saletra wapniowa Calcinit lub Ducanit.
  3. 4 tygodnie przed zbiorami Metalosate calcium, VIFLO Cal S, Folanx Ca 29, Rosacal plus. W wiśniach i czereśniach nawozy wapniowe stosować przemiennie z Platiną.
  4. Po zbiorach owoców wiśni i czereśni 1-2 zabiegi VIFLO Cal S w celu zapobiegania przedwczesnej defoliacji liści

Polecane artykuły: