Zalecenia nawożenia i fertygacji poprawiające jakość truskawek – Konferencja Truskawkowa Agrosimex

Zapraszamy do obejrzenia nagrania z II części konferencji truskawkowej z dnia 25.05.2021 r.

Temat – Bieżące zalecenia nawożenia i fertygacji poprawiające jakość truskawek
Prelegent – Tomasz Domański

00:22 – Różne fazy rozwojowe roślin – kwitnienie, wzrost owoców, zbiory
01:44 – nawożenie posypowe
02:27 – fertygacja, program fertygacji
05:03 – płynne nawozy do fertygacji
06:37 – nawożenie dolistne i stymulacja roślin
08:00 – likwidacja niedoborów magnezu
09:58 – shelf life – trwałość pozbiorcza owoców (wapń, krzem)

Transkrypcja

Witam serdecznie. Tomasz Domański. Firma Agrosimex. Dzisiaj przygotowałem dla państwa temat jakim są bieżące zalecenia nawożenia i fertygacji, które poprawiają jakość truskawek.

Jesteśmy na wielu plantacjach tuż przed przed zbiorami, na niektórych plantacjach w trakcie zbiorów, a na innych jeszcze w okresie kwitnienia. Czyli mamy różną fazę rozwojową naszych roślin. Niemniej ten sezon zbliża się do nas, no można powiedzieć, że szybkimi krokami, ale jest to sezon trudny, który stwarza wiele problemów, już od samego początku. Dlatego tutaj jest tak ważne to dobre nawożenia, ta odpowiednia stymulacja roślin, żeby osiągnąć właśnie ten zamierzony cel jakim są owoce najwyższej jakości. Dlatego chcę państwu tutaj dzisiaj przekazać kilka tych najważniejszych czynników, zabiegów, które należy wykonać w tej chwili na plantacjach, aby tę jakość osiągnąć. Tak jak już wspomniałem, są plantacje, które kwitną, są plantacje, które jeszcze nie kwitną. Czyli odmiany najpóźniej Malwina, Florence tam dopiero są wypuszczane pierwsze pąki kwiatowe. Plantacje w pełni kwitnienia. Są plantacje na których mamy wzrost owoców, jak również plantacje na których prowadzimy już pierwsze zbiory owoców. Niemniej jednak z tego co zauważam ta jakość nie zawsze jest zadowalająca, nie zawsze plantatorzy są zadowoleni z jakości tych owoców, które są w tej chwili zbierane. Dlatego myślę, że tutaj jeszcze trzeba poświęcić dużo uwagi właśnie tym owocom, które dorastają, tak aby tę jakość osiągnąć.

No i oczywiście najważniejsze teraz w tej chwili jest nawożenie posypowe.

Mamy bardzo dużo wilgoci w glebie i nie zawsze jesteśmy w stanie wejść z fertygacją czy też odpowiednim nawożeniem dolistnym. Dlatego w okresie przekwitania, końca kwitnienia truskawek, kiedy mamy wzrost tych zawiązków, jest odpowiedni moment na zastosowanie nawozów posypowych. My tutaj rekomendujemy stosowanie nawozów takich jak Qrop Mix czy też Nitrabor, saletra wapniowa z borem. Są to dobre produkty, które na pewno w tej chwili się bardzo dobrze sprawdzą na plantacjach. Dawka jaką się powinno zastosować w tej chwili to jest około od 100 do 150 kilogramów. To jest jeden ze sposobów nawożenia.

Kolejnym jest właśnie wspomniana przeze mnie wcześniej fertygacja. Mamy bardzo dużo wilgoci na plantacjach tych gruntowych, tych w których są uprawiane tradycyjnie i tam nie zawsze jesteśmy w stanie dostarczać jeszcze więcej tej wody, żeby po prostu nie zalewać systemu korzeniowego roślin. Niemniej jednak jest też grono plantatorów, którzy uprawiają truskawkę w tunelach, i tam ta fertygacja jest podstawą do nawożenia. I jeżeli są tereny gdzie te opady nie występują z taką częstotliwością jak w centralnej Polsce, tam też powinniśmy stosować tę fertygację, ponieważ te nawozy są dostarczane bezpośrednio w obręb systemu korzeniowego i są dosyć szybko wykorzystywane przez rośliny. Dlatego chciałabym państwu tutaj przedstawić program nawożenia, który ja proponuje właśnie na plantacjach truskawek, na plantacjach owocujących. No i tak jak państwo widzicie tutaj zaznaczyłem na kolor żółty po prostu te zabiegi, te tygodnie, które po prostu musimy jeszcze wykonać na naszych plantacjach, te aplikacje tych nawozów. I teraz jest dobry moment na podawanie nawozu właśnie z przewagą potasu takiego jak właśnie Ultrasol 12-12-36 na przemian z CaTs-em czyli tiosiarczanem wapnia. Możemy również używać saletry wapniowej, tak żeby dostarczać jeszcze troszeczkę więcej azotu tam gdzie jest to uzasadnione. Ale proszę pamiętać o tym wapniu. Jest to bardzo ważny pierwiastek, który będzie wpływał właśnie na tę jakość owoców. Oprócz tego tutaj jeszcze polecamy właśnie stosowanie nawozów takich jak Rosasol, KTs czyli tiosiarczan potasu. Ponieważ ten potas jest też bardzo potrzebny w momencie wzrostu tych owoców. On wpływa bezpośrednio na masę tych owoców. I tutaj proszę państwa prowadzimy tę fertygację do końca zbiorów. Ale nie zapominajmy o naszych plantacjach również po zbiorach. Dlatego organizujemy teraz ten webinar w momencie kiedy właśnie zbliżamy się do zbiorów, żeby również przedstawić te zalecenia pozbiorcze. Ponieważ my po zbiorach wpływamy bezpośrednio na zawiązywanie owoców, pąków, które wydadzą owoce na kolejny sezon. I dlatego powinniśmy dalej systematycznie właśnie prowadzić fertygację. Stąd są moje zalecenia na okres lipca i sierpnia gdzie dalej powinniśmy podawać te nawozy.

Dodatkowo oprócz tych standardowych nawozów zalecamy podawać do fertygacji co trzy tygodnie Rosahumus, tak aby poprawiać żywotność tej gleby, tę sprawność biologiczną tej gleby i właśnie dostarczać próchnicę. Dlatego ten Rosahumus podawany co trzy tygodnie będzie bardzo ważnym zabiegiem.

Kilka słów o produktach nawozowych. Jeżeli chodzi o te produkty płynne, są to bardzo ciekawe produkty, które są łatwe do zastosowania. I tutaj polecam trzy produkty. CaTs czyli tiosiarczan wapnia jako uzupełnienie tego wapnia odżywczego oraz siarki. Kolejny produkt to KTs, uzupełnienie potasu i oczywiście ASX polifosforan amonu jako uzupełnienie fosforu. Trzy produkty płynne, łatwe w użyciu, łatwe w rozpuszczalne. Nie ma problemów, wlewamy do mauzera i stosujemy właśnie do fertygacji.

Oprócz tych nawozów płynnych mamy gamę nawozów Ultrasol. Są to nawozy sypkie w formie krystalicznej, doskonale rozpuszczają się w wodzie i one są głównie przeznaczone do nawożenia poprzez właśnie fertygację. Wszystkie nawozy z tej serii są wolne od chlorków i wszelkich metali ciężkich. Nie krystalizują się i nie wytwarzają osadów soli w systemach nawadniających. To jest bardzo ważne, ponieważ nie zapychają nam właśnie linii kroplujących. I to jest bardzo duża zaleta tych nawozów. Nawozy również zawierają pełen zakres mikroelementów takich jak żelazo, cynk, miedź, bor, mangan, molibden i myślę, że to jest bardzo zbilansowane nawożenie właśnie na ten moment. Wszystkie składniki odżywcze są zrównoważone i dopasowane do potrzeb właśnie owoców. Nawozy są o różnym składzie, dlatego można je dopasowywać do odpowiedniej fazy rozwojowej.

Kolejnym bardzo dobrym nawozem, który się sprawdza doskonale na plantacjach truskawek, jest nawóz Maral. Nawóz, który głównie dedykujemy do podawania poprzez zabiegi dolistne. Maral podawany w trakcie kwitnienia aktywizuje procesy życiowe w sytuacjach stresowych dla roślin, reguluje gospodarkę wodną, poprawia zdrowotność roślin, poprawia również lotność pyłku, jak również zawiązywanie owoców. Ale Maral możemy również stosować do fertygacji. Jest to bardzo dobry produkt właśnie na sytuacje stresowe. Kiedy mamy rośliny przemrożone po zimie, a w tym sezonie mieliśmy naprawdę duże uszkodzenia na plantacjach truskawek. I podawanie tego Maralu poprzez fertygację dobrze stymuluje do rozwoju system korzeniowy roślin. I takie nawożenie Maralem właśnie dokorzeniowo dało bardzo dobre efekty właśnie w trakcie regeneracji roślin. Mamy odmiany, które naprawdę ucierpiały po tej mroźnej zimy, i niestety teraz w okresie kwitnienia widzimy, że te rośliny zaczynają nam obumierać, zaczynają marnieć no i podawanie tego Maralu poprzez fertygację będzie na pewno stymulowało do lepszego wzrostu te rośliny, jak również do wydania lepszej jakości owoców. Bo jeżeli nie będziemy mieli odpowiedniej wielkości krzaków no to nie będziemy mieli też owoców o dobrej jakości. Dlatego zalecam stosowanie tego Maralu.

Co jeszcze możemy tutaj polecić państwu. Oczywiście możemy polecić nawóz zawierający magnez. Obserwujemy po tych opadach deszczu wypłukanie tego składnika z gleby. Objawia się to przebarwieniem na liściach. No i oczywiście zalecamy stosowanie nawozów Mag S Aloy. Jest to płynny nawóz, dolistny, który zawiera magnez i siarkę.  Nawóz mineralny, który pozwala roślinom na szybkie i długotrwałe zaopatrzenie właśnie w ten magnez. Jest bezpieczny do stosowania w okresie kwitnienia. No i oczywiście możemy go stosować łącznie z fungicydami. Dlatego jeżeli macie państwo problemy właśnie z magnezem, niedobory tego pierwiastka, polecamy właśnie stosowanie nawozu Mag S Aloy.

Oczywiście większość plantatorów podchodzi profesjonalnie do uprawy jakości i ta jakość jest priorytetem. Plantatorzy właśnie powinni dążyć do tego, żeby owoce miały jak najwyższą jędrność, aby były odporne na uszkodzenia mechaniczne właśnie w trakcie transportu. Należy też oczywiście prowadzić odpowiednią ochronę fungicydową, bo samo nawożenie nie rozwiąże nam problemów jakie mamy na plantacjach. Jest jednym z czynników które poprawiają jakość i wpływają na tę większą jakość owoców, ale powinno to być połączone właśnie z odpowiednią ochroną fungicydową. I aby wyprodukować te owoce najwyższej jakości powinniśmy właśnie odpowiednio chronić i nawozić plantacje. I to powinno być zbilansowane. Też nie można przesadzać z ilościami nawozów, które podajemy, ponieważ ta truskawka przez azotowana nie będzie trwała, będzie po prostu bardziej podatna na wszelkiego rodzaju patogenów chorobotwórcze.

Kolejnym bardzo ważnym elementem wpływającym na jakość jest nawożenia wapniem i krzemem. Nawożenie takie znacznie poprawia trwałość i jakość owoców. Wapń i krzem wpływają też bardzo dobrze na shelf life owoców. Czym właściwie jest ten shelf life. To nic innego jak trwałość pozbiorcza owoców. Jest czynnikiem bardzo ważnym przy sprzedaży owoców na dalsze rynki czy też na dalsze odległości od naszej plantacji. Gdzie chcemy wywieźć ten towar na inny kraniec Polski na pewno ten shelf life ta trwałość będzie bardzo ważna. Dobra trwałość pozbiorcza daje nam możliwość również sprzedaży owoców na markety. Sieci hipermarketów nie wymagają od nas owoców największych, najbardziej wybarwionych, tylko owoców wyrównanych i trwałych, takie które zachowają swoją świeżość na półce sklepowej. I tutaj powinniśmy się skupić, żeby właśnie ta jakość, ta pozbiorcza trwałość owoców była jak najlepsza i jak najwyższa. To również ogranicza nam reklamacje od odbiorców i daje nam grono stałych odbiorców, którzy po takie owoce właśnie najwyższej jakości, jędrne, odporne właśnie na odgniecenia, otarcia będą do nas wracali.

I tutaj chciałbym przedstawić dwa pierwiastki, które wpływają właśnie na ten shelf life czyli na tę trwałość. Są to bardzo ważne pierwiastki. Pierwszym z nich jest oczywiście wapń. Jest bardzo ważnym składnikiem budulcowym nie tylko owoców, ponieważ jest składnikiem budulcowym liści, karp i korzeni. Dlatego jest tak ważne podawanie tego pierwiastka już od wczesnej wiosny. Stosujemy nawożenie posypowe uzupełnienie tego składnika nawet na jesieni stosując siarczan wapnia, aby podnieść zawartość wapnia odżywczego w glebie. Następnie podnosimy tę zawartość poprzez nawozy czy to w formie oprysku, czy też fertygacji nawozem CaTs czyli tiosiarczan wapnia. No i oczywiście od momentu kwitnienia wykonujemy szereg zabiegów nawozami dolistnymi, które będą właśnie dostarczały ten wapń.

I tutaj chciałbym państwu przedstawić budowę ściany komórkowej właśnie w zależności od wysycenia wapniem. Po lewej stronie ściana komórkowa gdzie nie był stosowany wapń, po prawej komórki dobrze wysycone wapnia. Zobaczycie państwo ten owoc jest wysycony wapniem, komórka jest dobrze rozbudowana i te owoce będą dużo jędrniejsze, dużo twardsze i oczywiście odporne na wszelkiego rodzaju właśnie transport czy też obrót handlowy. No i oczywiście dolistne nawożenie preparatami zawierającymi wapń należy wykonywać co sześć, osiem dni od początku kwitnienia aż do końca zbiorów. Czyli nawet w momencie między zbiorami poszczególnych owoców, które nam dojrzewają, powinniśmy wykonywać zabiegi wapniem i krzemem. I tutaj oczywiście polecamy preparaty takie jak Metalosate Calcium, Viflo Cal S, Folanx, Rosatop Calcium czy też Calciminal. Te produkty bardzo dobrze się sprawdzają i myślę, że warto je rotować, warto stosować na państwa plantacjach.

Kolejnym bardzo ważnym pierwiastkiem, który wpływa właśnie na tę jakość, jest krzem. Krzem wzmacnia naturalną odporność mechaniczną truskawek, nie tylko owoców, ale również liści, ogonków liściowych, także wpływa na tkankę zewnętrzną co powoduje, że rośliny są odporne na choroby i szkodniki. Nie tylko owoce są odporne właśnie na wszelkiego rodzaju otarcia, odgniecenia, ale również cała roślina. Zwiększa się naturalna odporność rośliny. Zastosowanie krzemu wpływa pozytywnie na trwałość owoców i ogranicza ich uszkodzenia. Znacząco zwiększa tolerancję rośliny na niekorzystne warunki atmosferyczne. Właśnie na niskie temperatury, zbyt duża ilość opadów deszczu czy też na suszę. Taka roślina będzie dużo łatwiej znosiła te stresy. Oprócz tego krzem również zwiększa plon, poprawia jakość bezpośrednią tych owoców. I my w swoje gamie produktów mamy taki produkt jak ASX Krzem Plus, który zawiera 2,2% krzemu w 100% w postaci kwasu ortokrzemowego. Kwas ortokrzemowy jest tą formą krzemu, która jest bardzo dobrze pobierana właśnie przez rośliny. Dlatego jest to bardzo ważne jaka jest forma krzemu w produkcie. Oprócz krzemu mamy tutaj bór, miedź, jak również substancje organiczne. Tak że krzem też wpływa bezpośrednio na jakość, jędrność i trwałość pozbiorczą owoców.

Odpowiednia ochrona oraz nawożenie są kluczem do uzyskania wysokiej jakości owoców deserowych, bo tylko za takie owoce jesteśmy w stanie w obecnych czasach uzyskać jak najwyższą rentowność i dohodować w gospodarstwie. Bardzo ważne jest również właśnie dokarmianie roślin wapnem i krzemem już od momentu kwitnienia. Owoce, które są dobrze zaopatrzone w ten wapń, zachowują swoją jędrność w obrocie handlowym, smak, świeżość. A tego poszukują konsumenci. Dlatego zachęcam do wykonywania tych zabiegów i wpływajmy na tę jakość, podajmy tym klientom tę najwyższą jakość owoców, za którą my jesteśmy w stanie uzyskać jak najlepsze dochody.

Dziękuję. To tyle, jeśli chodzi o moją prezentację. Teraz chciałbym państwu odpowiedzieć na dwa pytania. Pierwsze z nich. Czy nawóz ASX Krzem Plus można stosować łącznie z fungicydami? Tak, jak najbardziej nawóz ASX Krzem Plus można stosować z fungicydami, bardzo dobrze się miesza. Zalecam jako pierwszy do mieszanin zbiornikowych właśnie stosować ASX Krzem Plus i będzie się bardzo dobrze właśnie łączył z wszelkiego rodzaju fungicydami. W jakiej dawce stosować Maral do fertygacji? Maral oczywiście dolistnie stosujemy w dawce 1,5 litra na hektar. Jeżeli chodzi o fertygację, zalecenia mamy tutaj jakie, żeby stosować go w dawce 3 litry. Ale z moich obserwacji, z obserwacji klientów bardzo dobre efekty daje nawet stosowanie wyższych dawek tego Maralu do fertygacji. Od 3 do 5 litrów są bardzo fajne efekty. Naprawdę truskawka po takim zabiegu zaczyna intensywnie rosnąć, bardzo dobrze się pobudza system korzeniowy i wydaje naprawdę dużo lepszej jakości owoce. Kwiaty są dużo grubsze i co za tym idzie owoc też będzie z pewnością dużo lepszej jakości. Jeżeli były jakieś inne pytania, oczywiście odpowiemy na nie mailowo. Dzisiaj dziękuję bardzo za uwagę.