Zalecenia dla truskawek i malin – Komunikat Jagodowy Agrosimex

Zapraszamy do obejrzenia komunikatu jagodowego o zaleceniach dla truskawek i malin z dnia 24.03.2021r.

 

Czego dowiesz się z filmu:

00:22 – aktualna sytuacja na plantacji truskawek

01:29 – zalecenia dla truskawek

07:17 – zalecenia dla truskawek uprawianych pod osłonami

08:08 – zalecenia dla malin

09:35 – komunikaty sadownicze i jagodowe Info-Karta

Transkrypcja

Witam serdecznie. Tomasz Domański. Agrosimex. Zapraszam na pierwszy w tym sezonie komunikat jagodowy.

Dwudziesty czwarty marca. Dziś znajdujemy się na plantacji truskawek w okolicach Grójca. Początek wegetacji troszeczkę wyhamował nam w tym sezonie i obserwujemy różnice względem ubiegłego sezonu i mamy to opóźnienie w granicach dziesięciu dni, może więcej. To wszystko zależy od tego jaka będzie pogoda w kolejnych dniach. Rośliny dużo wolniej wstępują w ten nowy sezon. Mieliśmy w tym roku dosyć liczne spadki temperatur poniżej dwudziestu kilku stopni, więc tutaj też na pewno ta sytuacja mocno wyhamowała rośliny, a w niektórych przypadkach również mocno uszkodziła. Na niektórych plantacjach obserwujemy uszkodzenia właśnie korony, szyjki korzeniowej roślin. No i oczywiście ta sytuacja jest dosyć niepokojąca. Ale proszę państwa, taka sytuacja jest tylko na nielicznych plantacjach. Na wielu pozostałych widzimy, że uszkodzenia jeżeli są, to są minimalne lub w ogóle ich nie ma. Dlatego też kondycja tych roślin na tych plantacjach nieuszkodzonych powinna być dobra i te rośliny spokojnie powinny wejść w pełnię okresu kwitnienia i owocowania. W sytuacjach gdzie mamy te uszkodzenia no to tam oczywiście powinniśmy zapewnić specjalne warunki do rozwoju tych roślin tak, aby ta regeneracja przebiegła bardzo szybko. Truskawka jest rośliną, która się regeneruje dosyć szybko, dlatego my również powinniśmy jej to jeszcze troszeczkę ułatwić. I wtedy już do momentu kwitnienia, do okresu kwitnienia nie będziemy mieli żadnych widocznych uszkodzeń właśnie spowodowanych tymi zimowymi mrozami. Przede wszystkim powinniśmy zacząć od nawożenia. Ponieważ żeby roślina dobrze się zregenerować, jak również dobrze wystartowała w nowy sezon powinna być dobrze zaopatrzona w składniki pokarmowe. I tutaj powinniśmy wysiać te nawozy oczywiście przede wszystkim w oparciu o analizę gleby. Teraz jest odpowiedni moment, aby uzupełnić potas, fosfor szczególnie podając takie nawozy jak siarczan potasu czy też superfosfat. Ponieważ te pierwiastki, tak jak fosfor jest bardzo mało mobilny i powoli się przemieszcza w obręb systemu korzeniowego. Odpowiednio wczesne wysianie tego nawozu pozwoli na rozprzestrzenienie się go i dostanie do obrębie systemu korzeniowego.

Jeżeli chodzi o nawozy wieloskładnikowe no to jeszcze powinniśmy te kilka dni poczekać. Czy to zrobimy tuż przed świętami, czy zaraz po świętach to będzie myślę odpowiedni moment na podanie już tych nawozów bezchlorkowych wieloskładnikowych. Tutaj również chodzi o ten azot, który będzie potrzebny. W tej chwili ta ziemia jeszcze nie jest dosyć dobrze wygrzana, mamy chłodne temperatury nocą. Może już w najbliższych dniach spodziewany jest wzrost tych temperatur, ale mimo wszystko, żeby odpowiednio wykorzystać ten azot powinniśmy jeszcze te kilka dni poczekać. Czyli teraz w pierwszej kolejności wysiewamy nawozy potasowe i fosforowe za tydzień, dziesięć dni. I tutaj powinniśmy zastosować Rosafert 12-12-17 i YaraMira Complex czy też Blaukorn. A na odmiany, które wymagają dużo mniejszych dawek azotu lub w ogóle nie wymagają tego azotu do nawożenia wczesnowiosennego, powinniśmy zastosować Rosafert 5-12-24. Tutaj mam na myśli oczywiście takie odmiany jak Allegro, ponieważ ogólnie główne nawożenie truskawek powinno się odbywać po zbiorach, po sezonie. Teraz wiosna jest to jedyny czas na uzupełnienie tych składników pokarmowych. Więc tutaj właśnie w tych odmianach, które wymagają mniejszych dawek azotu dajmy tylko 100 kilogramów Rosafertu 5-5-12, tak żeby dostarczyć tylko te 5 kilogramów azotu. Ponieważ ten azot naprawdę nie jest potrzebny tak wczesną wiosną truskawkom, ponieważ nie chcemy żeby nam rośliny wybudowały dużo masy liściowej, tylko chcemy żeby nam zawiązały dużo owoców, żeby krzaki były krępe a owoce były dobrze wyeksponowane co ułatwi nam później ochronę właśnie tych plantacji.

Kolejnym bardzo ważnym zabiegiem, który teraz należy wykonać, jest odżywianie gleby. Powinniśmy podać tutaj kwasy humusowe w formie oprysku. I zalecam wykonanie zabiegu roztworem Rosahumusu w dawce 6 kilogramów na hektar. Ponieważ nasza gleba jest bardzo ważna. Dobrze ożywiona gleba, dobrze zaopatrzona w składniki pokarmowe, w próchnicę pozwoli lepiej wykorzystać te składniki pokarmowe.

Jeżeli chodzi o inne zabiegi agrotechniczne właśnie na plantacjach truskawek, to też jest teraz odpowiedni moment na wykonanie zabiegów przeciw chwastom. Polecamy teraz na zastosowanie herbicydów do glebowych. Gleba jest wilgotna czyli mamy te odpowiednie warunki do zastosowania herbicydów. Tak jak państwo widzicie tutaj za moimi plecami na tej plantacji nie ma chwastów i dlatego na takiej plantacji jak najbardziej należy właśnie zastosować te herbicydy doglebowe. I tutaj rekomendujemy zastosowanie herbicydów Stomp, Davrinol czy też Colzamid. Tylko proszę pamiętać, że stosując te herbicydy należy dodać najlepiej adiuwant Remix. Ponieważ ten adiuwant zapobiega przemieszczaniu się substancji aktywnej w obręb systemu korzeniowego i to również nie spowoduje powstania jakiejś fitotoksyczności czy też poparzenia najmłodszych części roślin. Tutaj dopiero rośliny powoli rozpoczynają swoją wegetację. Czyli im wcześniej podamy te zabiegi herbicydowe, tym mniejsze będziemy mieli uszkodzenia na naszych roślinach. Każdy oczywiście herbicyd powoduje uszkodzenia na plantacjach, ale im wcześniej to zrobimy, tym lepiej dla naszych roślin.

Kolejnym ważnym zabiegiem technicznym, który należy wykonać w najbliższych dniach, będzie oczyszczenie naszych plantacji z tych resztek roślinnych, z tych zeszłorocznych części roślin zaschniętych. Jest to bardzo ważny zabieg fitosanitarny, ponieważ na tych zaschniętych roślinach, na tych liściach zaschniętych mamy często bardzo dużo patogenów. Czy to są zarodniki chorób, czy też są tam szkodniki, które będą infekowały te najmłodsze liście, które wyrastają. Dlatego powinniśmy użyć szczotek, aby dokładnie wygarnąć te zaschnięte części roślin, a następnie należy zastosować zabieg taki fitosanitarny przy użyciu miedzi na przykład Nordoxu łącznie z siarką. Tutaj polecamy siarkę Microthiol czy też ASX Micriol. Połączenie tych dwóch środków da bardzo dobre zabezpieczenie przeciwko wszelkiego rodzaju patogenom przeciwko łącznie mączniakowi. Tak aby te rośliny od początku mogły rosnąć wolne od wszelkiego rodzaju chorób i szkodników. Jeżeli chodzi o jakieś pozostałe zabiegi, no to ważne jest też, aby to oczyszczenie plantacji zrobić w najbliższych dniach kiedy będzie ciepło. Kiedy te liście już nam dobrze przeschną, żebyśmy je mogli dobrze ogarnąć. I to tyle jeżeli chodzi o plantacje gruntowe truskawek, plantacje nieokrywane.

Jeżeli chodzi o uprawy, które są prowadzone pod osłonami, to tam z pewnością już pojawiają się szkodniki. Dostajemy już sygnały, że pierwsze przędziorki pojawiają się na plantacjach no i oczywiście trzeba zaczekać kilka dni aż te temperatury będą wyższe, aby środki mogły dobrze zadziałać. I na takich plantacjach już powinniśmy zastosować Koromite, jeżeli jest uzasadnione to oczywiście. Jeżeli są formy ruchome jak również jaja na plantacjach. Jeżeli mamy tylko formy ruchome możemy zastosować Ortus. I te zabiegi należy oczywiście wykonać za kilka dni kiedy te temperatury się podniosą, a obserwując prognozy pogody nastąpi to na przełomie tego weekendu i w przyszłym tygodniu już będziemy mieli po kilkanaście stopni na plusie. I to są główne zabiegi jakie chciałbym państwu rekomendować na tę chwilę w uprawie truskawek.

Może kilka słów jeszcze o malinach. Dzisiaj jesteśmy w scenerii truskawkowej, na plantacji truskawek, ale warto też wspomnieć o malinach, o tych zabiegach, które są bardzo ważne. Maliny, również są lokalizacje, gdzie ucierpiały po tych mrozach zimowych. No i tam też również powinniśmy jak najszybciej podać te nawozy, które będą w obrębie systemu korzeniowego, aby rośliny mogły je szybko pobrać i regenerować się. Dlatego też zalecamy wysiewanie tam właśnie siarczanu potasu, superfosfatu, jak również nawozów bezchlorkowych Rosafertu, YaraMila Complex czy też Blaukorn. Zapewnijmy tym roślinom bardzo dobry start już od wczesnej wiosny tak, żeby one nie miały dodatkowych stresów związanych z niedoborem składników pokarmowych. Teraz również jest dobry moment na podanie herbicydów doglebowych takich samych jak w truskawkce. Również polecamy zastosowanie Stompu, Devrinolu czy też Colzamidu. Bardzo ważne jest to, aby te zabiegi wykonać jeszcze przed ruszeniem wegetacji roślin tak, żeby te rośliny nie zostały uszkodzone właśnie przez te herbicydy doglebowe. I tutaj zalecamy zastosowanie Stompu w dawce 3 litrów na hektar. A jeżeli chodzi o Devrinol i Colzamid, no to oczywiście na młode plantacje stosujemy niższą dawkę 3, 4 litry na hektar, a na starszych plantacjach zalecamy od 4 do 6litrów. Oczywiście też należy dodać do tych preparatów adiuwant Remix.

W dzisiejszym komunikacie to wszystko. Bardzo dziękuję państwu za uwagę. Zapraszam również do zakupu naszej Info-Karty, w której szeroko wysyłamy komunikaty na bieżąco, po kilka w ciągu tygodnia, tak abyście państwo mieli przegląd sytuacji i zalecenia z dnia na dzień co należy wykonywać na swoich plantacjach. Tak więc zachęcam do zakupu Info-Karty, jak również do osób subskrybowania naszego kanału czy to na Facebooku czy też na YouTube. Będzie tam szereg filmów, szereg komunikatów, które będziemy wydawali systematycznie w ciągu sezonu. Dziękuję bardzo.