Zalecenia dla borówki przed kwitnieniem i na początku kwitnienia – komunikat jagodowy

Zapraszamy do obejrzenia komunikatu jagodowego z 10.04.2024 na temat uprawy borówki. Ocena plantacji borówki wysokiej odmiany „Duke” oraz zalecenia w uprawie przed kwitnieniem i na początku kwitnienia.

Z filmu dowiesz się:

0:22 Ocena stanu plantacji borówki odmiany „Duke”?

0:38 Jakie szkodniki warto monitować w uprawie borówki?

2:54 Jakie choroby należy monitorować przed kwitnieniem borówki?

3:43 O czym warto pamiętać produkując owoce borówki z minimalną ilością pozostałości?

4:59 Jakie zabiegi należy wykonać po kwitnieniu borówki?

5:11 Jakie biostymulatory zastosować podczas kwitnienia borówki?

6:15 Jakie nawozy zastosować w uprawie borówki?

6:48 Czy warto już włączyć fertygację?

7:39 Dlaczego warto posiadać na plantacji owady zapylające?

 

Produkty polecane w filmie:
Środki ochrony roślin zwalczające choroby i szkodniki
Pastor 80 WG
Mospilan 20 SP
Kobe 20 SP
Flipper
Aprentis
Spintor 240 SC
Affirm 095 SG
Next Pro
Movento 100 SC
Sketch 62,5 WG
Switch 62,5 WG
Samar
Luna Sensation 500 SC
Signum 33 WG

Nawozy i biostymulatory
Maral
Rosafert 12-12-17
Rosahumus
Rosasol 8-50 -12
Pekacid 0-60-20
Ultrasol 20-20-20
Rosasol 19-19-19

 

Transkrypcja

Witam serdecznie, Tomasz Domański, Agrosimex. Zapraszam na komunikat jagodowy dotyczący zaleceń w uprawie borówki tuż przed kwitnieniem i na początku kwitnienia.

Jesteśmy dzisiaj na plantacji borówki na odmianie „Duke”. Tak jak państwo widzicie, powoli rozpoczyna nam się kwitnienie. Pierwsze kwiaty się otwierają, dlatego tutaj też już powinniśmy w tym momencie zintensyfikować naszą ochronę plantacji.

Mówiąc o ochronie, mam na myśli przede wszystkim jeszcze w tym momencie zabiegi, które możemy wykonać tuż przed kwitnieniem naszych roślin. Zabiegi zwalczające szkodniki. Szkodniki. Które? Ja oczywiście chciałem tutaj państwa uwagę zwrócić przede wszystkim na… po pierwsze, mszyce. Zachęcam do wykonania lustracji. Można przejść po plantacji, zerwać te młode przyrosty, sprawdzić na tych najmłodszych liściach, czy gdzieś nie mamy mszycy. Jeżeli jest mszyca, wykonajmy tutaj zabieg przy użyciu preparatów zawierających acetamipryd, czyli Kobe, Mospilan, łącznie z dobrym adiuwantem, jakim będzie Flipper czy też Apprentis.

Kolejnym szkodnikiem są zwójki. Również jeżeli stwierdzimy obecność takich zwójek na plantacji, warto wykonać zabieg preparatami takimi, jak Spintor czy też Affirm. Ale proszę państwa, niektórzy borykają się z dużym problemem, jakim jest misecznik. W ramach Info-Karty wysyłaliśmy informację na początku tego sezonu, jak sobie z tym szkodnikiem radzić, jakie pierwsze zabiegi należało wykonać. I w tych komunikatach oczywiście były oleje.

Teraz, w tym momencie, tuż przed kwitnieniem, możemy wykonać zabieg na plantacjach, gdzie tego misecznika było bardzo dużo w zeszłym sezonie, preparatem Next Pro. Preparat Next Pro jest preparatem fizycznym, który uniemożliwia poruszanie się tego szkodnika, migrację tego szkodnika, ale również inne funkcje życiowe, tak jak oddychanie, ponieważ warstwa sylikonu zakleja tego szkodnika i taki szkodnik po prostu umiera.

Dlatego w tym momencie, w tym okresie jeszcze przed kwitnieniem, warto zastosować Next Pro w 0,1% stężeniu. Litr na 1000 litrów wody. Wypryskajmy tej wody też około 1000 litrów na te krzewy, żeby je dosyć dobrze pokryć, ponieważ jest to działanie fizyczne. Dlatego ważne jest tutaj odpowiednie pokrycie naszych roślin. Unikajmy w trakcie tego zabiegu wilgotnych liści, tak aby nie było opadu deszczu, żeby te rośliny były suche.

A kolejne zabiegi na misecznika na pewno będziemy państwu tutaj rekomendowali już po kwitnieniu. Z pewnością będzie to Movento, ale na ten zabieg jest jeszcze czas. Jeżeli mówimy o ochronie, oczywiście nie możemy zapominać tutaj o szarej pleśni, antraknozie. Kwitnienie to ten czas, kiedy już zaczynamy te intensywne zabiegi ochroniarskie naszych plantacji. W tym momencie, kiedy mamy dopiero pojedyncze kwiaty, warto na plantacjach wykorzystać preparaty zawierające Kaptan, czyli na przykład Pastor. Preparaty z tą substancją są zapobiegawcze i też dosyć dobrze się sprawdzają na plantacjach.

W kolejnych zabiegach warto wykorzystać takie preparaty jak Sketch, czyli odpowiednik preparatu Switch, zawierający cyprodynil i fludioksonil. Samar, zawierający boskalid i piraklostrobinę, Signum, czy też Lunę sensation.

Proszę państwa, ale chciałbym zwrócić uwagę na jeszcze jedną bardzo ważną rzecz. Wiele osób produkuje swoje owoce z minimalną pozostałością substancji aktywnych. Czasami są to cztery substancje, czasami pięć substancji. Są to oczywiście indywidualne przypadki. W momencie, kiedy produkujemy owoce z ograniczoną ilością substancji aktywnych, powinniśmy się zdecydować na jeden konkretny preparat, który wykorzystamy właśnie do walki z szarą pleśnią i antraknozą na plantacjach borówki. Wprowadzając Sketch, Samar, Switch, Signum, czy też Lunę, wprowadzając każdy z tych produktów, już mamy dwie substancje aktywne. Jeżeli połączymy dwa produkty, na przykład Sketch i Samar, czy też Sketch i Lunę sensation, mamy wprowadzone już cztery substancje aktywne na plantację. Tak że dla plantatorów, którzy produkują owoce z ograniczoną ilością substancji aktywnych, radzę, aby decydować się na jeden dany produkt, tak żeby nie robić przekroczeń substancji aktywnych w owocach. W przypadku, kiedy nie mamy takich ograniczeń, zachęcam państwa do stosowania rotacji przy wyborze substancji aktywnych, tak żeby też nie wykonywać zabiegów jednym danym preparatem, a rotować substancjami aktywnymi.

Na pewno później po kwitnieniu będzie trzeba wykonać jakieś zabiegi na szkodniki, też te dodatkowe substancje aktywne będziemy wprowadzali do owoców.

Proszę państwa, oprócz ochrony, na pewno biostymulacja. Teraz w okresie kwitnienia potrzebujemy bardzo dobrej biostymulacji naszych roślin. Widzimy, że ten sezon jest bardzo przyspieszony, mamy wysokie temperatury, dziś około 15-18 stopni, ale w ostatnich dniach były temperatury grubo powyżej 20-25 stopni nawet. Ta wegetacja bardzo mocno przyspieszyła. Rośnie nam góra, wypuszczone zostały kwiaty, nie zawsze ten system korzeniowy nadąża za wzrostem części nadziemnej. Sprawność tego systemu korzeniowego czasami jest za słaba, dlatego też musimy wspomagać te rośliny stosując odpowiednią biostymulację. Ja zachęcam państwa do wykonywania zabiegów preparatem Maral. Maral, który zawiera w swoim składzie trzy rodzaje alg morskich, tak aby poprawić to zawiązanie kwiatów, zawiązanie owoców, ale też poprawić kondycję liści, poprawić kondycję roślin, żeby te rośliny, te liście mogły lepiej odżywiać kwiaty, a co będzie skutkowało lepszym zawiązaniem.

Oprócz tego również musimy pamiętać o nawożeniu doglebowym. Nawozy posypowe takie jak Rosafert 12-12-17 czy też siarczan amonu jako źródło azotu. My rekomendowaliśmy już dobrych kilka tygodni temu w ramach Info-Karty.

Tak jak państwo widzicie tutaj, jeszcze mamy pozostałości po Rosafercie, który został zastosowany około 3 tygodni temu. Ten ostatni tydzień dosyć suchy, ciepły, dlatego też warto pomyśleć oprócz tego nawożenia posypowego, o fertygacji.

Jest dosyć sucho na glebach lekkich, wiatry silne, które wieją też tą glebę przesuszają, dlatego myślę, że to już jest odpowiedni czas, aby tą fertygację włączyć. A jakie preparaty do fertygacji, jakie nawozy zastosować? Na pewno kwasy humusowe, które będą poprawiały strukturę naszej gleby. Polecamy Rosahumus. Nawozy z przewagą fosforu, warto podać Pekacid czy też Rosasol 8-50-12. A w kolejnych aplikacjach czas przejść na nawozy zrównoważone, zrównoważony Ultrasol czy też Rosasol. To są na pewno te rekomendacje co do fertygacji na najbliższych kilka dni.

Proszę państwa, na sam koniec jeszcze, myślę, że warto wspomnieć tutaj o owadach zapylających. Warto te owady zapylające wstawić na plantację, aby te pszczoły czy te murarki bądź trzmiele odpowiednio nam tutaj zapylały kwiaty. I pamiętajmy, że jeżeli mamy owady zapylające na plantacji, zabiegi starajmy się wykonać po oblocie tych owadów, tak aby nie wyrządzić im krzywdy, żeby one mogły sobie spokojnie pracować i zapylać kwiaty.

Na dziś to wszystko. Bardzo dziękuję za uwagę i zapraszam na nasze kolejne komunikaty.