Zabiegi wiosenne w uprawie truskawek gruntowych – Komunikat jagodowy

Zapraszamy do obejrzenia pierwszego w sezonie komunikatu jagodowego na temat zabiegów wiosennych w uprawie truskawek.

Czego dowiesz się z komunikatu:

00:50 – pierwsze zabiegi wiosenne w uprawach truskawek uprawianych w gruncie

02:05 – Info-Karta – jak działa system komunikatów sms i email?

03:41 – lustracja plantacji pod kątem uszkodzeń po przymrozkach

05:15 – poprawa kondycji roślin i nawożenie

06:15 – zabezpieczenie młodych liści przed patogenami

07:23 – herbicydy na chwasty jednoliścienne

08:15 – uprawa truskawek na zagonach – fertygacja

 

 

Info-Kartę kupisz TU

Produkty kupisz tutaj:
Maral
Devrinol 450 SC
Remix
ASX Tytan plus
Protaminal
Rosaleaf zielony
Nordox 75 WG
CaTs
ASX Siarczan magnezu
ASX Micriol
Select Super 120 EC
Rosasol 8-50-12

Transkrypcja

Witam serdecznie, Tomasz Domański, Agrosimex. Zapraszam na pierwsze w tym sezonie komunikat jagodowy dotyczący bieżących zaleceń w uprawie truskawek gruntowych.

Jesteśmy dzisiaj na plantacji truskawek uprawianych w gruncie, tradycyjnych, plantacja w okolicach Mogielnicy, mamy tutaj kilka odmian. Jesteśmy w chwili obecnej w kwaterze odmiany Sybilla, jest jeszcze kwatera z odmianą Aprica i kwatera Malwiny, gdzie jeszcze ta wegetacja nie ruszyła tak jak tych pozostałych odmianach.

Proszę państwa, przede wszystkim zacznę od tego, co tutaj zostało już wykonane z tych zabiegów wiosennych. Przede wszystkim najpierw ta plantacja została oczyszczona. Był to zabieg taki fito sanitarny, gdzie zostały wymiecione szczotkami zeszłoroczne części roślin, na których mogły występować wszelkiego rodzaju patogeny, czy też szkodniki. Jest to zabieg sanitarny, który powinien być wykonywany na każdej plantacji wczesną wiosną. Następnie zostały tutaj wysiane nawozy, był tutaj Rosafert 5-12-24 w dawce 300 kilogramów na hektar po to, żeby tutaj dać tę startową dawkę azotu, ale również, żeby uzupełnić fosfor czy też potas. Kolejny zabieg, uprawki mechaniczne, które wyniszczyły jeszcze wszelkiego rodzaju chwasty w międzyrzędziach, gdzie te chwasty przetrwały po zeszłym roku i dopiero po tych uprawkach zostały zastosowane herbicydy do glebowe, czyli tutaj akurat został zastosowany Devrinol łącznie z adiuwantem Remix, który oczywiście poprawia efektywność zabiegów herbicydami doglebowymi.

Dlaczego dopiero teraz o tym mówię? Oczywiście my takie informacje, jakie zabiegi trzeba wykonywać, wysłaliśmy do naszych klientów, wysłaliśmy je w ramach Info-Karty. Zachęcam więc wszystkich państwa do zakupu Info-Karty, gdzie w newralgicznych właśnie momentach w trakcie sezonu przekazujemy te najważniejsze treści. Info-Karta to system komunikatów sadowniczych wysyłanych w formie SMS-ów, również czasami w formie rozszerzonej, czyli mailami na państwa telefony czy też skrzynki mailowe. Wysyłamy takie informacje na bieżąco, żebyście państwo wiedzieli, jaka jest sytuacja w danej chwili, jakie jest zagrożenie i żebyście państwo mogli szybko zaplanować odpowiedni zabieg. Jak właściwie to działa? Jak działa Info-Karta? Oczywiście my w oparciu o dane pogodowe oraz obserwacje przygotowujemy najbardziej aktualne i rzetelne informacje o występujących zagrożeniach chorobami, czy też szkodnikami, ale również zalecenia nawozowe na daną chwilę. Co ważne, zalecenia opracowane są dla poszczególnych lokalizacji, które oczywiście wybieracie państwo, zamawiając Info-Kartę. Tak że jesteśmy w stanie przygotowywać i przygotowujemy dla państwa komunikaty, niezależnie od lokalizacji, tam, gdzie mamy nasze stacje pogodowe. Dzięki temu dokładnie wiecie, czym i kiedy wykonać zabieg na swojej plantacji. Dołącz do zadowolonych posiadaczy Info-Karty w sezonie 2023.

A wracając do naszej plantacji, w okresie przedświątecznym mieliśmy znaczące spadki temperatur, miejscami wystąpiły przymrozki do minus siedmiu, ośmiu stopni, dosyć niskie spadki temperatur, gdzie wyrządziły pewne szkody, szczególnie na plantacjach malin czy też borówek. Jeżeli chodzi o truskawki, ja zachęcam państwa do przeprowadzenia lustracji na własnych plantacjach, tak aby zobaczyć w chwili obecnej kondycję i stan tych roślin, czy doszło do jakichkolwiek uszkodzeń.

Tak że, jak państwo widzicie na załączonym filmiku, tutaj również przeprowadziliśmy lustrację tej plantacji, sprawdziliśmy stan roślin i tu nie ma najmniejszych uszkodzeń. Nie ma żadnych uszkodzeń. Tak że widzimy, że ta kwatera, tutaj ta plantacja jest w bardzo dobrej kondycji, jest zdrowa, nie ma przymrożeniem, ale nie wszędzie ta sytuacja jest taka sama. Ja dostaję sygnały, że na niektórych plantacjach doszło do tych uszkodzeń i że, no na pewno trzeba będzie tam podjąć pewne zabiegi, które poprawią kondycję tych roślin. Na pewno warto wykorzystać na takiej plantacji Maral. Maral, aby zasymulować odpowiednio te rośliny do prawidłowego wzrostu i rozwoju. Ponieważ tutaj ten system korzeniowy, te wiązki przewodzące przede wszystkim są uszkodzone. System korzeniowy jest zdrowy, ale wiązki przewodzące i to przewodzenie składników pokarmowych jest utrudnione, dlatego tutaj na pewno dobrym rozwiązaniem będzie Maral. Co na takich plantacjach jak ta? Oczywiście tutaj w najbliższych dniach polecamy wykonać taki zabieg zasilający, poprawiający kondycję tych roślin, czyli mieszaninę nawozów, Protaminal, ASX Tytan Plus i Rosaleaf zielony. Taka mieszanina myślę, że będzie odpowiednia, pobudzi te rośliny do lepszego wzrostu. Mamy w ostatnich dniach dużo ciepła, jest sporo wilgoci w glebie, także na pewno w tej chwili te rośliny będą nam tutaj intensywnie się rozwijały i rosły.

Ale oczywiście oprócz nawożenia musimy tutaj pamiętać o odpowiednim zabezpieczaniu tych młodych liści przed porażeniem przez patogeny. Młode liście są bardzo wrażliwe właśnie na porażenie przez wszelkiego rodzaju patogeny, dlatego ja polecam w najbliższych dniach na wykonanie zabiegu preparatami miedziowymi, czyli Nordox w połączeniu lub w drugim zabiegów preparaty siarkowe, które będą zabezpieczały plantacje przeciwko mączniakowi. Czy łączyć, mieć z siarką? Jeżeli nie mamy zbyt wysokich temperatur, nie ma tej silnej operacji słonecznej, jak najbardziej możemy połączyć, mieć i siarkę, wtedy nie dojdzie do żadnej toksyczności.

Jeżeli te warunki pogodowe się diametralnie zmienią, będą mniej sprzyjające, wtedy ja zalecam też, żeby tych preparatów nie łączyć, tylko wykonać osobno zabieg, raz miedzią raz siarką i tak na zmianę. Tych zabiegów należy wykonać około trzech, teraz właśnie w tym okresie wiosennym po to, żeby zadbać właśnie o to zdrowie, dobre zabezpieczenie tych najmłodszych liści.

W chwili obecnej również są dobre warunki do zastosowania herbicydów na chwasty jednoliścienne. Tam, gdzie widzicie państwo jakieś samosiewy traw, czy też pesz, możemy w tej chwili zastosować Select Super w dawce od 0,8 do 2 litrów. Dawka jest zróżnicowana, ponieważ mamy różne chwasty. Jeżeli jest pesz, to tutaj oczywiście powinniśmy zastosować tę dawkę wyższą. Jeżeli są to tylko samosiewy traw, tutaj możemy zastosować niższą dawkę, ale pamiętajmy, że Select-u Super nie stosujemy na siedem dni przed, jak również siedem dni po Selecie nie stosujemy zabiegów na chwasty dwuliścienne. Taki zapis oczywiście widnieje w etykiecie produktu.

I na sam koniec, proszę państwa, kilka słów dla plantatorów, którzy uprawiają truskawkę na zagonach. Tam oczywiście powinniśmy już rozpocząć fertygację, aby dostarczać już składniki pokarmowe. Tutaj dostarczyliśmy je w formie nawozów posypowych. Na zagonach oczywiście czas na rozpoczęcie fertygacji. W pierwszej kolejności podajemy nawozy z przewagą fosforu, czyli Rosasol 8-50-12. Możemy dołączyć do tego siarczan magnezu, a w kolejnej aplikacji polecam na zastosowanie nawozu CaTs, czyli tiosiarczan wapnia, tak aby uzupełnić ten wapń odżywczy w glebie.

Jeszcze tak na sam koniec chciałem państwu dodać, że ważne jest precyzyjne stosowanie środków ochrony roślin i zgodne z zapisem etykietowym. Dlatego na pewno dla ułatwienia odmierzania ilości cieczy użytkowej, którą należy zastosować, przydatne będą miarki, które mamy w swojej ofercie miarki i boty. Zachęcam państwa do zakupu tych miarek, żebyście państwo mogli precyzyjnie odmierzać odpowiednie dawki, czy to nawozów, czy też środków ochrony.

Na dziś to wszystko, dziękuję bardzo za uwagę i zapraszam do śledzenia naszych kolejnych komunikatów.