Zabiegi w okresie kwitnienia malin – komunikat jagodowy Agrosimex

Zapraszamy do obejrzenia najnowszego komunikatu jagodowego z dnia 09.06.2022r. Nasz Ekspert – Tomasz Domański opowie o zabiegach w okresie kwitnienia malin.

 

Czego dowiesz się z filmu:

0:00 Wstęp

0:14 Ochrona przed szarą pleśnią

1:50 Ochrona przed szkodnikami

2:31 Nawożenie dolistne

3:55 Nawożenie posypowe

4:57 Fertygacja

5:37 Zakończenie

 

 

Transkrypcja:

Witam serdecznie, Tomasz Domański, Agrosimex. Zapraszam na komunikat jagodowy dotyczący bieżących zaleceń w uprawie malin.

Dziś znajdujemy się w kwaterze malin, odmiana Laszka. Proszę państwa, okres kwitnienia. Początek kwitnienia i oczywiście co za tym idzie duże zagrożenie dla kwiatów. Dlaczego? Dlatego, że mamy w ostatnim czasie sporo opadów deszczu, wysokie temperatury. Oczywiście te warunki powodują, że kwiaty mogą być porażone właśnie przez patogeny, które wywołują szarą pleśń.

Proszę państwa, powinniśmy tutaj oczywiście prowadzić szczelny program ochrony. Teraz w okresie kwitnienia wykorzystać najlepsze preparaty do ochrony właśnie naszych kwiatów, tak, aby je zabezpieczyć przed porażeniem. Widzimy, że mamy już część kwiatów otwartych, pojedyncze kwiaty przekwitają, mamy jeszcze dużo pąków kwiatowych, które jeszcze się nie otworzyły. I teraz w tym momencie powinniśmy wykonywać te zabiegi z dużą częstotliwością tak, aby cały czas szczelnie zabezpieczać plantację.

Jakie preparaty teraz polecamy? W tej chwili przeciwko szarej pleśni oczywiście polecamy Pastor, można go łączyć łącznie z Pyrusem. Taka mieszanina tych dwóch preparatów super zabezpieczy nasze plantacje. Ale możemy też wykorzystać preparaty takie, jak: Switch, Signum czy też Luna Sensation.

Co oprócz szalej pleśni? Oczywiście dalej prowadzimy tutaj ochronę przeciwko rdzy malin z wykorzystaniem takich preparatów, jak Scorpion czy też Zato. Ale również możemy stosować teraz na naszych plantacjach difenokonazol, ta substancja również będzie ograniczała tutaj rdzę malin.

Jeżeli chodzi o szkodniki, to w tym momencie, w okresie początku kwitnienia, kiedy mamy te pierwsze kwiaty, ale mamy też dużo pąków kwiatowych, które oczywiście powinniśmy tutaj zabezpieczać szczególnie przeciwko kwieciakowi czy też kistnikowi. Dlatego tutaj rekomenduję zabiegi acetamipryd: Kobe, Mospilan łącznie z dobrym adiuwantem, jakim będzie Flipper czy też Aprentis. Ale proszę państwa, te zabiegi należy wykonywać wieczorem po oblocie pszczół. Tak żeby tutaj te nasze owady zapylające, które są tak bardzo potrzebne na naszych plantacjach, żeby nie wyrządzić im tutaj żadnej krzywdy. Dlatego takie zabiegi proszę wykonywać po oblocie pszczół.

Jeżeli chodzi o nawożenie dolistne, to w tej chwili polecam wykonać zabiegi preparatem Maral. Maral, który będzie nam zwiększał plon, zwiększał masę owoców, jak również zwiększał jakość

naszego plonu. Okres kwitnienia, to jest ten okres, kiedy właśnie powinniśmy wykorzystać ten preparat.

Oprócz Maralu, również polecam tutaj stosować nawóz Mag S Aloy, czyli magnez. Możemy do niego dołączyć ASX Complex. Tak, żeby też mikroelementy dodać, aby poprawić tę kondycję liści. Jak najbardziej ten nawóz Mag S Aloy jest bezpieczny teraz w okresie kwitnienia i możemy go wykorzystać na naszych plantacjach, tak żeby bezpiecznie doświadczyć ten pierwiastek.

Oprócz tego w trakcie wzrostu owoców również polecam zabiegi wapniem i krzemem, czyli Metalosate Calcium łącznie z nawozem ASX Krzem Plus. Po to, żeby wpływać już na jakość owoców. Już od momentu kwitnienia powinniśmy zadbać o tę odpowiednią jakość naszych owoców.

Kolejnym preparatem, jaki polecam tutaj do ochrony, do nawożenia naszych plantacji, jest Omex Zynergy. Miedź plus cynk na pewno będzie dobrym uzupełnieniem ochrony fungicydowej, ponieważ ten produkt będzie podnosił naturalną odporność roślin. Dlatego też zachęcam pomiędzy zabiegami tradycyjną, konwencjonalną chemią, stosować zabieg Omexem.

Proszę państwa, jeżeli chodzi o nawożenie posypowe. Teraz okres kwitnienia, to też czas na kolejną dawkę azotu.

Maliny, jak dobrze wszyscy wiemy, są tą rośliną sadowniczą, która ma duże zapotrzebowanie na azot, dlatego teraz powinniśmy zastosować tutaj nawożenie posypowe czy to saletrą wapniową, Unika Calcium, Qrop mix czy też Nitrabor. Saletra wapniowa, saletra wapniowo-potasowa – to jest ten czas, kiedy należy te nawozy zastosować.

Oprócz tego zachęcam państwa do zastosowania również produktu Rhizosum. Rhizosum to bakterie, które wiążą azot z powietrza, dlatego należy wykonać zabieg tutaj w pasach herbicydowych tym produktem i proszę państwa, Rhizosum będzie nam wiązało ten azot z powietrza i dostarczy nam ten azot właśnie do naszych roślin. Jest to dosyć ekonomiczne rozwiązanie, a na pewno też w połączeniu z nawożeniem posypowym azotu tutaj dla naszych roślin.

Oprócz tego na plantacjach, na których jest możliwość prowadzenia fertygacji, zachęcam państwa do podawania nawozów, mimo że w ostatnich dniach mamy opady deszczu, mamy troszeczkę tej wilgoci. Niemniej jednak podajmy te nawozy w formie właśnie fertygacji, ponieważ jest ten nawóz dostarczony bezpośrednio w strefę korzeniową i jest bardzo szybko wykorzystany i pobrany przez rośliny.

W tej chwili rekomenduję na stosowanie Ulstrasolu zrównoważonego 20-20-20 na przemian z CaTs-em, czyli tiosiarczanem wapnia. Dolistnie dostarczajmy wapń, ale i do strefy korzeniowej, to jest ten moment, kiedy powinniśmy tutaj zwiększyć częstotliwość dostarczania tego wapnia właśnie do roślin.

W dzisiejszym komunikacie to wszystko, dziękuję bardzo za uwagę i zapraszam na nasze kolejne komunikaty.

 

Produkty wymienione w filmie znajdziesz tutaj:

Pastor 80 WG 

Pyrus 400 SC 

Switch 62.5 WG 

Signum 33 WG 

Luna Sensation 500SC 

Scorpion 325 SC 

Zato 50 WG 

Kobe 20 SP 

Mospilan 20 SP 

Flipper 

Aprentis 

Maral 

Mag S Aloy 

ASX Complex 

Metalosate Calcium 

ASX Krzem Plus 

Omex Zynergy 

Unika Calcium 

Qrop mix 

Nitrabor Yara 

Rhizosum N plus 

NPK 20-20-20 + mikro Ultrasol 

CaTs Tiosiarczan wapnia