Zabiegi w fazie wzrostu owoców – Projekt Jabłko, odcinek 6

Kolejny odcinek z serii „projekt jabłko”, a w nim o zabiegach w fazie wzrostu owoców, zniekształconych zawiązkach, ochronie jabłoni przed szkodnikami oraz nawożeniu. Zapraszamy do oglądania.

 

Czego dowiesz się z filmu:

0:00 Wstęp

0:20 Wzrost zawiązków po czerwcowych opadzie

1:25 Zniekształcone zawiązki

2:34 Ochrona jabłoni

4:27 Inne szkodniki

4:52 Nawożenie jabłoni

9:03 Zakończenie

 

 

Transkrypcja:

Zapraszamy do nowej edycji Projektu Jabłko, całorocznego doświadczenia produkcji jabłoni wybranych odmian. Już drugi sezon testujemy dla was praktyczne rozwiązania dla maksymalizacji wielkości i jakości plonu. Zapraszamy do oglądania kolejnych odcinków cyklu.

Witam państwa w kolejnym odcinku Projektu Jabłko. Mamy początek lipca, można to w jakimś sensie ten termin, ten czas naszego spotkania określić w skali BBCH. Coraz częściej w programach ochrony roślin właśnie tę skalą się posługujemy. W ocenie skali w przypadku tutaj jabłoni, to możemy to określić, że jest to w skali BBCH 74. Jest to wzrost zawiązków po czerwcowym opadzie. Proszę państwa, w kwaterze Red Cup obserwujemy dynamiczny wzrost zawiązków. Rozłożenie tych zawiązków, uważam, że jest bardzo dobre. Obserwując to, no nie sposób pominąć tego faktu, że to przerzedzanie w przypadku Red Cup, ale również i w przypadku Gali Brookfield jest udany.

Co można jeszcze zauważyć? W niektórych miejscach… Tu w tym sadzie akurat nie ma takich sytuacji, ale w niektórych sadach jest sporo związków zniekształconych. No to zniekształcenie najczęściej wynika z uszkodzeń mrozowych, przymrozkowych, co spowodowało też właśnie zdegradowanie nasion w gnieździe nasiennym. Jeżeli to wypełnienie gniazda nasiennego jest nierównomierne, to to również jest to… No właśnie objawia się nie zewnątrz tym, że te zawiązki zaczynają rosnąć nieregularnie. W tym wypadku jeszcze ta nieregularność nie jest aż tak bardzo mocno uwidoczniona, ale często zdarza się w sadach, gdzie te przymrozki były większe, że te nieregularności są dość mocne.

Jeśli chodzi o ochronę w chwili obecnej, no tu w przypadku ochrony fungicydowej zachowawczo Kaptany, w naszym przypadku jest to Pastor przeciwko parchowi. Nie mamy porażeń pierwotnych, jest to na plus, bo tych zabiegów w tej ochronie przeciwko wtórniakowi będzie sporo mniej. Mówiąc o ochronie, nie sposób wspomnieć o motylach, tak? Ciągle te motyle nam się tutaj przewijają i tak to jest, że one właściwie stanowią większe zagrożenie w chwili obecnej niż ten czynnik chorobotwórczy. W ubiegłym tygodniu w pułapki łapała się owocówka południóweczka, w tej chwili mamy troszeczkę mniejszą intensywność lotów, ale trzeba powiedzieć, że ta owocówka, no daje tutaj cały czas znać o sobie. Również odnotowaliśmy odłowy wydłubki oczateczki, czy zwójki rdzaweczki. Tak że na motyle proszę cały czas uważać. Rozwiązania są dostępne, jest dostępny Affirm, tak że tutaj jako produkt rekomendowany

jest dla tych, którzy by chcieli spróbować nowy produkt o nazwie Exirel, już był wspominany też, więc zachęcam do tego, żeby zwrócić na niego uwagę.

Jeśli chodzi o inne szkodniki, to w ubiegłym tygodniu też na tych kwaterach było przeprowadzone zwalczanie przędziorków, tu w postaci środka Xapiro, no i objawów żerowania tego szkodnika tu nie zauważono.

Kolejna część sezonu związana jest z nawożeniem. Tutaj zawsze podkreślamy o tej istotności nawożenia wapniem. Było bardzo dobre nawożenie dokorzeniowe, teraz będziemy się koncertowali na nawożeniu dolistnym. Z produktów wapniowych, na które warto zwrócić uwagę szczególnie właśnie w odmianach tych, które mają podatną korę drewna na choroby, czy też są podatne na nekrotyczną plamistość, to uważam, że warto zwrócić na Viflo Cal S. Podając wapń skompleksowanym z nano srebrem, no dajemy nie tylko nawożenie, ale ten efekt uboczny w postaci dobrej profilaktyki przeciwko właśnie tym chorobom kory i drewna. W kolejnych zabiegach będzie też zastosowany Rosatop Calcium, jak również specyficzny bardzo produkt, ale bardzo, bardzo istotny o nazwie Folanx. Folanx zawierający bardzo skoncentrowany wapń, łatwo przyswajalny również przez owoce. No jest takim rozwiązaniem przed zbiorczym, ponieważ korzystnie też wpływa na obniżenie tego potencjału chorób przechowalniczych. Oprócz wapnia na uwagę zasługuje pierwiastek, który też wymaga takiego, bym powiedział, blokowego zastosowania. Mam tu na myśli krzem. W naszym przypadku jest to krzem bardzo łatwo dostępny dla roślin w postaci produktu ASX Krzem Plus. Sprawdzony produkt przyjął się na rynku, od kilku lat jest stosowany, od kilku lat, no pomaga nam też właśnie w tym nabywaniu pewnych odporności na uszkodzenia mechaniczne, na uszkodzenia przez szkodniki, na uszkodzenia też przez czynniki chorobotwórcze. Tak że ASX Krzem buduje tę barierę dla uszkodzeń przez agrofagi, ale też, co ciekawe, ASX Krzem jest produktem, który bardzo pomaga roślinom w okresie suszy, nadmiernego usłonecznienia właśnie w przypadku gdy mamy pogodę z wysokimi temperaturami. Ten krzem, no jest tu w tej sytuacji, można by powiedzieć, niezastąpiony, bo bardzo dobrze reguluje tę gospodarkę wodną w roślinie. Nawadnianie oczywiście jest niezbędne, bo dostęp wody z gleby dla roślin, dla jabłoni, czy w ogóle szerzej mówiąc, dla wszystkich roślin uprawnych jest, no podstawą, ale sama ta gospodarka później jest też istotna. No tutaj ta transpiracja w takich temperaturach w momencie, gdy nie stosujemy tego rodzaju rozwiązań, no jest dużo, dużo większa i te straty wody są znacznie wyższe niż w przypadku właśnie użycia ASX Krzem.

Generalnie tyle w dzisiejszym odcinku. Chciałabym państwu podziękować za uwagę i zaprosić na kolejny

odcinek, no za, myślę, że w granicach miesiąc, żebyśmy mogli jeszcze zobaczyć, w jaki sposób się tutaj rozwijają te zawiązki i co ewentualnie problematycznego wystąpi lub też, no może będziemy mogli coś powiedzieć w formie pochwały, że udało się uzyskać. Dziękuje bardzo za uwagę.

 

Produkty polecane w filmie kupisz tutaj:

Pastor

Affirm 095 SG 

Exirel 100 SE 

Xapiro 05 SC 

Viflo Cal S 

Rosatop Ca 

Folanx Ca29 

ASX Krzem Plus