Zabiegi przed zbiorami jabłoni i ocena dojrzałości Gali – komunikat sadowniczy

Zapraszamy do obejrzenia komunikatu sadowniczego z 31 sierpnia 2023 r. na temat ochrony przed chorobami przechowalniczymi i szkodnikami tuż przed zbiorami jabłoni. Oraz jak przedstawia się sytuacja z dojrzewaniem Gali.

Z filmu dowiesz się:

00:32 – kiedy rozpoczniemy zbiory Gali? – ocena dojrzałości

03:46 – zabieg 𝗛𝗮𝗿𝘃𝗶𝘀𝘁𝗮 ➡️ SPRAWDŹ

06:45 – poprawa wielkości owoców

07:40 – zagrożenie szkodnikami

09:00 – zabieg Topper 10ST

09:30 – nawożenie wapniem

𝗣𝗿𝗼𝗱𝘂𝗸𝘁𝘆 𝗽𝗼𝗹𝗲𝗰𝗮𝗻𝗲 𝘄 𝗳𝗶𝗹𝗺𝗶𝗲:
Bellis 38WG
Breego
Switch 62,5WG
Malvin 80WDG
Merpan 80 WDG
Pastor 80WG
Geoxe 50WG
Affirm 095SG
Rosasol 12-03-43
Ultrasol 12-12-36 
Rosaleaf czerwony
Rosatop Ca
Topper 10ST
ASX Chelat wapnia

 

Transkrypcja

Witam bardzo serdecznie, Robert Binkiewicz, Agrosimex. Zapraszam na najnowszy komunikat sadowniczy.

W dzisiejszym materiale głównie skupię się na zabiegach przedzbiorczych, ale również podam wskazówki dotyczące optymalnego terminu zbioru Gali.

Proszę państwa, zbliżamy się już do zbiorów Gali, poszczególnych klonów. Od kilku dni wykonujemy testy skrobiowe i pod kątem optymalnego terminu zbioru danego klonu Gali, ale również pod kątem optymalnego terminu zabiegu Harvistą. Miło popatrzeć, jak po tak długim, intensywnym, wyczerpującym sezonie udało się sadownikom wyprodukować takiej jakości owoce, szczególnie Gala, która wiemy, że jest wymagającą odmianą. Na to oczywiście złożyło się wiele zabiegów agrotechnicznych od początku sezonu, nawożenie, przerzedzanie, ochrona i tak dalej. Jesteśmy tuż, tuż przed zbiorami.

Co warto jeszcze wykonać, co jest wskazane czy niezbędne w tych odmianach, które będziemy zrywać za tydzień, za dwa, za trzy tygodnie, ale również w tych najpóźniejszych?

Jeśli chodzi o tempo dojrzałości czy dynamikę dojrzałości owoców, to postępuje ona od kilku dni i widzimy, że te najwcześniejsze klony Gali już są gotowe do zbioru albo za dwa, trzy dni będą już w odpowiedniej dojrzałości zbiorczej. Proszę to monitorować u siebie, kontrolować, szczególnie w tych młodych sadach, dwu-, trzy-, czteroletnich i szczególnie w tych klonach, które faktycznie widzimy, że wybarwiają się dużo wcześniej, ale i dojrzewają też dużo wcześniej. Widzimy, że to jest jeśli chodzi o skrobię, o rozkład skrobi to jest to nawet pomiędzy dwa a cztery i to jest ten moment, kiedy powinniśmy już, jeśli mamy odpowiednie wybarwienie, tak jak tutaj, przygotowywać się i rozpoczynać zbiory tych klonów Gali. Oczywiście pozostałe te klony, które się trudniej wybarwiają i później dojrzewają, ale również w tych starszych kwaterach, to jeszcze na to jest czas, bo tam jest niedostateczne wybarwienie, ale w wielu sadach i średnica jeszcze nie jest taka, jakiej oczekujemy. Mieliśmy długie okresy suszy bez opadów, więc to też nie było bez znaczenia, jeśli chodzi o średnicę tych owoców. Mam na myśli głównie Galę.

Co teraz jeszcze tuż przed zbiorami? W tych odmianach, czyli klony Gali, ale i pozostałe. W ciągu ostatniego tygodnia opady deszczu w całym kraju wystąpiły i lokalnie dostaliśmy nawet 50-60 litrów na metr kwadratowy, więc trochę późno, ale lepiej późno niż wcale. Więc na finiszu wiemy, że te owoce też najwięcej, najszybciej przyrastają i o to chodzi. Uważam, że to będzie miało duży wpływ, ale też może powodować pewne ograniczenia czy zagrożenia w przypadku Gali. Jeśli opady będą występowały w najbliższych dniach, w tym okresie, kiedy Gala dojrzewa, może być to zagrożenie pękaniem owoców. Więc proszę monitorować, obserwować i nie opóźniać zbioru tych wczesnych sportów Gali, które już się nadają do zbioru.

Co z zabiegiem Harvista? Obserwujemy dwu-, trzydniowe przyśpieszenie, jeśli chodzi o optymalny termin tego zabiegu niż w poprzednich sezonach. Dlatego już w tym tygodniu powinniśmy wykonywać zabieg Harvistą na tych właśnie sportach Gali, jeśli planujemy opóźnienie zbioru i uzyskanie jak najlepszych korzyści z tego zabiegu. Radziłbym nie opóźniać tego terminu zabiegu Harvistą z prostej przyczyny. Na wierzchołkach drzew mogą już za kilka dni być pierwsze owoce, które będą bardziej zaawansowane, jeśli chodzi o dojrzałość i produkcję etylenu. I tutaj, żeby uzyskać jak najlepszą efektywność zabiegu Harvistą, powinniśmy być wcześniej przed tą sytuacją, tak aby maksymalnie zablokować ten etylen w sadzie i uzyskać najlepsze efekty, jeśli chodzi o opóźnienie zbioru, o wybarwienie owoców, jędrność owoców i tak dalej.

Jeśli chodzi o zabiegi pod kątem chorób przechowalniczych, dużo wilgoci, dużo opadów, w związku z tym wyższe zagrożenie teraz na finiszu, tuż przed zbiorami ze strony chorób przechowalniczych, gorzka zgnilizna, szara pleśń, brunatna zgnilizna. Dlatego proszę państwa, teraz powinniśmy wykonać zabieg. Preparaty z poprzednich zabiegów są zmyte.

I teraz jaka strategia? Jeśli to są Gale, już powinniśmy zastosować Bellis albo Brego, albo Switch, oczywiście z zachowaniem karencji. I to już będzie ta typowa ochrona pod kątem zabezpieczenia przed chorobami przechowalniczymi do długiego przechowywania. Jeśli mówimy o klonach późniejszych albo pozostałych odmianach, które będziemy zrywali w drugiej połowie września czy w październiku, możemy wciąż jeszcze zastosować któryś Kaptan: Malvin, Merpan, Pastor, z zachowaniem karencji, tak aby móc jeszcze wykorzystać właśnie któryś z tych typowych dwuskładnikowych fungicydów przeciwko chorobom przechowalniczym na późniejszy okres zbiorów, czyli właśnie Brego, Bellis, Switch albo Geoxe. Taką strategię proponuję.

Z kolei w przypadku odmian najbardziej wrażliwych na choroby przechowalnicze, Champion, Ligol, Jonagoldy, Pinowa, a również Golden, polecam te ostatnie dwa zabiegi z wykorzystaniem tych właśnie typowych preparatów do ochrony przed chorobami przechowalniczymi.

Co możemy jeszcze zrobić, żeby poprawić średnicę, wielkość owoców?

Wciąż kontynuujmy zabiegi dolistne nawozami z wyższą zawartością potasu. Tam jest też i fosfor na średnim poziomie zazwyczaj, więc też on będzie nam stymulował lepsze wybarwienie. Ale mamy już niższe temperatury w dzień i w nocy, zimne noce, więc widać, że z każdym dniem tych rumieńców na owocach przybywa. W każdym bądź razie Rosasol potasowy, Ultrasol, Rosaleaf, te nawozy z wyższą zawartością potasu polecam w tej chwili. Możemy je spokojnie mieszać właśnie z tymi fungicydami, które wymieniłem.

Co dalej? Proszę państwa, od kilku dni zaobserwowaliśmy w wielu sadach, nie tylko w niektórych, ale w wielu sadach, świeże wgryzy, wżery ze strony owocówki jabłkóweczki. I to na pewno ma związek z tymi właśnie jeszcze wysokimi temperaturami i ciepłymi nocami w minionym tygodniu. Więc proszę monitorować sytuację, obserwować, żeby się nie okazało, że jeszcze będziemy mieli straty we wrześniu spowodowane właśnie żerowaniem owocówki jabłkóweczki. Taką tendencję obserwujemy od kilku lat, że jeszcze przełom sierpnia i września to lokalnie ta owocówka jabłkóweczka występuje i zagraża sadom. Tak że jeśli tak jest, nawet jeśli to jest odłowione kilka motyli w pułapce i obserwujemy pojedyncze owoce z wżerami, wgryzami, to polecam zabieg Affirmem. Nie ma żartów, jeszcze te 2-3 tygodnie to może być naprawdę sporo strat. Ale to już każdy powinien sam ocenić i podjąć decyzję o tym zabiegu.

Różnica jest taka w porównaniu z poprzednimi sezonami, że póki co jeszcze nie widzimy takiej presji zagrożenia ze strony siatkóweczki, zwójki siatkóweczki, może to się nasilić. Natomiast owocówka jabłkóweczka zdecydowanie tak, jest tym zagrożeniem.

Tam gdzie nie będzie stosowana Harvista, na Goldena, na Ligolę, na Jonagoldy w tej chwili optymalny termin na zabieg preparatem Topper, który również miesza się bez problemu z tymi fungicydami przedzbiorczymi. Poza tymi nawozami potasowymi, jeszcze do poprawy wybarwienia i wielkości, średnice owoców. Oczywiście kontynuujmy dokarmianie wapniem, szczególnie w odmianach, które mają wysokie wymagania co do tego pierwiastka, czyli Champion, Ligol, Jonagoldy, ale również Golden. Więc tutaj mamy w naszej ofercie kilka produktów, tak jak opowiadałem już w poprzednich komunikatach, które możemy dopasować, dostosować do sytuacji i zapotrzebowania na wapń, ale i na azot. Czyli jest to Rosatop Calcium z azotem i z mikroelementami. Tam gdzie jeszcze potrzebujemy trochę tego azotu, jeszcze podpompować owoce. Ale również ASX Chelat wapnia, bezazotowy nawóz wapniowy z mikroelementami, bezpieczny do mieszanin z fungicydami, doskonały tam, gdzie na przykład w Jonagoldach czy Ligolu nie chcemy już wprowadzać azotu, mamy do dyspozycji, do zaoferowania właśnie taki nawóz.

Myślę, że to wszystkie informacje, które miałem do przekazania w tym komunikacie dla państwa. Monitorujmy z każdego dnia tempo dojrzewania owoców, wybarwiania, podejmujmy decyzje odpowiednie do sytuacji, jeśli chodzi o te zabiegi, które wymieniłem. Ale również zwracam uwagę jednak na tą owocówkę jabłkóweczką. Może nie we wszystkich kwaterach, może nie na wszystkie odmiany, ale uważam, że to może stanowić zagrożenie jeszcze i możemy mieć kłopoty i problemy związane właśnie z tym żerowaniem owocówki jabłkóweczki w tym okresie.

Dziękuję bardzo za uwagę i do zobaczenia.