Zabiegi pozbiorcze 2013

sad jesieniąZbiory jabłek w większości sadów dobiegają końca. Pogoda w październiku sprzyjała sadownikom i prace przebiegały dość sprawnie, choć poszczególne odmiany osiągnęły dojrzałość dużo wcześniej niż zazwyczaj. Obserwuje się również bardzo szybkie zakończenie wegetacji. Jak co roku w okresie pozbiorczym zalecane są zabiegi mające na celu poprawę odżywienia poszczególnych części roślin, ale również zwalczające niektóre choroby lub szkodniki. Czas jesienny to również optymalny termin na zabiegi poprawiające strukturę gleby oraz regulujące jej odczyn. Przedstawiamy zatem poszczególne zabiegi, które warto przeprowadzić w sadach w tym okresie.

Odżywianie azotem, borem i cynkiem

Na większości odmian jabłoni defoliacja nastąpiła błyskawicznie. Jeśli jednak obserwujemy, że ok 50% liści na danych odmianach jest zielonych, to warto jeszcze wykonać zabieg odżywczy mieszaniną nawozu azotowego, borowego i cynkowego np. :

Azot:
Mocznik – 8-10 kg/ha lub
Azofol – 10 l/ha

+

Bor:
Bolero 1 l/ha lub
Missibor 0,5 kg/ha lub
Rheobor 3 l/ha

+

Cynk:
Zinc – 1l/ha lub
Mikrostar Zn – 0,5 kg/ha

Nawóz Missibor szczególnie polecany jest w tym okresie doglebowo. Jest możliwość zastosowania go łącznie herbicydem stosowanym jesienią. Dawka doglebowa 5-10 kg/ha.

Rak drzew owocowych

rak drzew owocowychJesienią dochodzi do najsilniejszych infekcji nectrią – sprawcą Raka drzew owocowych. W związku z tym polecane są w tym okresie zabiegi ochronne. Największe zagrożenie występuje podczas opadów i wysokiej wilgotności po zbiorach oraz po opadnięciu liści. Zalecane w tym okresie zabiegi:

Bezpośrednio po zbiorach:

Topsin M 500  1,5 l/ha lub Captan/Merpan 80 WG 2,8 kg/ha

Pod koniec opadania liści:

Chitosol Silver 15 l/ha/ 400-500 l cieczy

Viflo Chitosol Silver, zawierajacy chitozan srebra, przeznaczony jest do ograniczania chorób kory i drewna. Unikalne połączenie chitozanu i srebra zapewnia wysoką skuteczność produktu w gojeniu ran m.in. po zbiorze owoców, cięciu, wiosennym pękaniu kory oraz gradzie. Wspomaga powrót do fizjologicznych funkcji kory. Biokompatybilność chitozanu z żywymi komórkami umożliwia tworzenie się na powierzchni kory specjalnej powłoki, tzw. filmu. Chitozan srebra zwiększa odporność roślin w stosunku do wielu bakterii i grzybów, powodujących choroby kory. Zabieg nim należy wykonać po zbiorze owoców używając preparatu w dawce 10-15 l/ha przy zachowaniu stężenia 1:25. Viflo Chitosol Silver dostępny jest również w formie żelu do smarowania ran.

lub
Jeden z preparatów miedziowych w górnej dawce:
  • Nordox 75 WG,
  • Cuproflow 375 SC,
  • Funguran 50 WP
  • Neoram 37,5 WG
  • Miedziany

Bawełnica korówka

bawełnica korówka

Z roku na rok obserwujemy coraz większą populację tego gatunku mszyce i coraz większe problemy ze skuteczną ochroną. A to dlatego, że zazwyczaj sadownicy za późno ją rozpoczynają. Kluczowe momenty do skutecznej walki z tym szkodnikiem to jesień po zbiorach oraz 1-2 tygodnie po kwitnieniu.

Ze względu na możliwość dobrego dotarcia z preparatem do wnętrza korony drzew oraz na dobrą pogodę, zabieg w tym czasie jest bardzo skuteczny. Do zabiegu polecany jest jeden z preparatów w górnej dawce: Actara 25 WG lub Apacz 50 WG

Parch

Jesienny zabieg mocznikiem w wysokiej dawce, w dużym stopniu poprawia mineralizację liści, dzięki czemu wytworzy się mniej otoczni parcha i będzie niższa presja ze strony tej choroby w roku następnym. Zabieg jednym z nawozów najlepiej wykonać, gdy intensywnie opadają liście:

Mocznik 5% roztwór
lub
Azofol 10 l/ha

Poprawa struktury i żyzności gleb

Jesień to optymalny moment na wapnowanie gleb oraz wprowadzanie kwasów humusowych.

Rosahumus – nawóz organiczno-mineralny stosujemy w formie oprysku pasów herbicydowych w dawce 3-6 kg/ha. Można stosować go łącznie z herbicydem.