Zabiegi podczas fazy wzrostu owoców – Projekt Truskawka, odcinek 4

Zapraszamy do obejrzenia czwartego odcinka z serii „Projekt Truskawka”, w którym ekspert opowie o ostatnio wykonanych zabiegach, aktualnej sytuacji na plantacji i zalecanych zabiegach.

 

Czego dowiesz się z filmu:

0:00 Wstęp

0:31 Ważny okres w czasie sezonu

1:20 Jakie zabiegi zostały wykonane w ostatnim czasie

3:25 Obecna sytuacja i polecane zabiegi

4:40 Budowanie jakości owoców

5:29 Dalsza ochrona

6:15 Zakończenie

 

 

Transkrypcja:

Witam serdecznie, Tomasz Domański, Agrosimex. Zapraszam na kolejny odcinek Projektu Truskawka.

Projekt Truskawka to całosezonowe doświadczenie prowadzone na plantacji truskawki uprawianej metodą tradycyjną w gruncie. Testujemy dla was praktyczne rozwiązania dla maksymalizacji wielkości plonu oraz jakości i trwałości pozbiorczej owoców. Zapraszamy do oglądania odcinków Projektu Truskawka w naszych mediach społecznościowych: Youtube i Facebook.

Jesteśmy w Grobicach na plantacji marmolady. Ponownie spotykamy się tutaj, aby zrelacjonować państwu, jak wygląda ta plantacja w trakcie wzrostu owoców.

W tej chwili dokwitają nam już ostatnie kwiaty. Tak, jak widzimy, mamy już zawiązane dużo owoców. Myślę, że jest to bardzo ważny czas w trakcie sezonu, kiedy musimy zadbać o te owoce, o te zawiązki, które przyrastają. Oczywiście musimy teraz budować naszą trwałość pozbiorczą tych owoców. Tak żeby te owoce były jędrne, po to żeby zachowywały swoją świeżość w trakcie transportu, jak również obrotu handlowego. Czyli w tej chwili musimy tutaj zadbać o shelf life naszych owoców.

Zanim jeszcze przejdę do tego, do tych zabiegów, które będą wykonywane tutaj. Chciałbym wrócić do tego, co było wykonane w ostatnim czasie. Od ostatniego naszego odcinka, tutaj poszło kilka zabiegów, ponieważ też warunki pogodowe, które mieliśmy w ostatnim czasie sprzyjają rozwojowi chorób. Szczególnie, jeżeli chodzi tutaj o choroby, to szara pleśń, jak również antraknoza, ale też mączniak. Dlatego tutaj cały czas jest prowadzony szczelny program ochrony. Tak żeby tutaj po prostu nie wpuścić tych chorób na naszą plantację. Żeby tutaj te owoce były zdrowe, nieporażone przez wszelkiego rodzaju patogeny.

Jeżeli chodzi o ochronę przeciwko szarej pleśni, antraknozie czy też mączniakowi, została tutaj wykonana po ostatnim naszym odcinku, została zastosowana Luna Sensation. W kolejnym zabiegu tutaj został wykonany oprysk Merpanem w połączeniu z Pyrusem i z nawozem Omex Zynergy. Dlaczego ten Omex? Dlatego żeby po prostu poprawić działanie fungicydów, żeby uodpornić te nasze rośliny na porażanie właśnie przez wszelkiego rodzaju patogeny. Dlatego ten Omex jest taką pomocą w ochronie roślin. Nie jest to fungicyd, jest to nawóz. Nawóz, który zawiera miedź i cynk. Ale nawóz, który bardzo fajnie wkomponowuje się w cały schemat ochrony. Zabiegi wykonywane pomiędzy

fungicydami, czy też łącznie z fungicydami poprawiają właśnie działanie tych fungicydów. Dlatego tutaj również został wykonany ten zabieg Omexem.

Oprócz tego, również został wykonany zabieg preparatem Penkona po to, żeby ograniczyć mączniaka. Tak jak widzimy liście są zdrowe, nie są porażone przez mączniaka, a doskonale wiemy, że marmolada jest tą odmianą, która jest dosyć podatna właśnie na porażenie przez tę chorobę. Dlatego tutaj zostały wykonane takie zabiegi.

Oprócz tego, też tuż przed okresem kwitnienia był wykonany Koromite. I teraz lustrując tę plantację, widzę, że nie ma żadnych przędziorków, więc na tę chwilę nie będziemy wykonywali żadnych zabiegów w celu zwalczania tych szkodników. Proszę państwa, to było zastosowane.

Co teraz? Teraz oczywiście chcemy wpłynąć na tę jakość naszych owoców. A żeby na nią wpłynąć, to oczywiście powinniśmy tutaj zastosować nawożenie wapniem i krzemem. Ale nie tylko typowe zabiegi wapniowo-krzemowe tutaj wykonamy. W najbliższych dniach będzie zastosowany oprysk plantacji CaTs-em.

Zapowiadane są opady deszczu i w trakcie tych opadów deszczu będziemy chcieli zastosować w formie oprysku CaTs w dawce 15 litrów na hektar po to, aby ten CaTs został wpłukany przez ten deszcz do systemu korzeniowego. Duża dawka tego CaTs-u 15 może 20 litrów tutaj zastosujemy, ale właśnie poprzez to, że będą padały deszcze, chcemy, aby ten CaTs dostał się bezpośrednio do strefy korzeniowej.

Tak jak już mówiłem wcześniej, nie mamy tutaj fertygacji, jedynie deszczowanie i nie możemy tutaj podawać tego CaTs-u poprzez fertygację, ale chcemy go podać po prostu w inny sposób i będzie on podany właśnie w trakcie deszczu lub zaraz przed zapowiadanymi opadami.

Dalej prowadzimy dobrą tutaj szczelną ochronę przeciwko patogenom wywołującym szarą pleśń i antraknozę. I teraz w kolejnym zabiegu będzie tutaj wykonany oprysk Switchem w połączeniu z Metalosate Calcium i z ASX Krzem Plus. Tak jak już właśnie wspominałem, zaczynamy budować jakość naszych owoców właśnie poprzez dostarczanie tego wapnia w formie oprysku również i krzemu.

Krzem, który będzie się odkładał w skórce owoców, dzięki czemu te owoce będą odporne na wszelkiego rodzaju otarcia i odgniecenia.

W najbliższym czasie właśnie będą te zabiegi wykonane tutaj.

Oprócz tego w kolejnych zabiegach na pewno będą wykonane też schemat, cały program szczelny nawożenia tym wapniem i krzemem. Tylko do kolejnych zabiegów już tutaj bliżej zbiorów będziemy używali nawozu Folanx i w połączeniu ten nawóz będzie szedł tutaj z ASX Krzem Plus.

Co dalej z ochroną? Myślę, że tutaj oprócz Switcha w kolejnych zabiegach, jeżeli będą sprzyjające warunki do występowania chorób, prawdopodobnie zostanie zastosowane Signum, ale myślę, że to już będziemy tutaj relacjonowali bliżej dojrzewania owoców, kiedy będzie ten okres newralgiczny na tej plantacji.

Proszę państwa, myślę, że też tutaj pomiędzy zbiorami, o czym będę mówił już później, będzie na pewno zastosowane Limocide w celu ograniczenia występowania właśnie czy też szarej pleśni, czy mączniaka. Limocide, który ma krótki okres karencji, ale to będzie w kolejnych odcinkach Projektu Truskawka.

Na dziś to wszystko i dziękuję bardzo za uwagę. Zapraszam do oglądania naszych kolejnych relacji z plantacji w Projekcie Truskawka.

 

Produkty wymienione w filmie kupisz tutaj:

Luna Sensation

Merpan 80 WDG

Omex Zynergy

Pyrus 400 SC

Penkona 10EC

Koromite 10 EC

CaTs tiosiarczan wapnia 

Switch 

Metalosate Calcium 

ASX Krzem plus 

Folanx Ca29 

Signum 33WG 

Limocide