Zabiegi po przymrozkach na plantacjach truskawek – komunikat jagodowy

Zapraszamy do obejrzenia komunikatu jagodowego dotyczącego uprawy truskawek. Zobacz jakie zabiegi należy wykonać po przymrozkach truskawkach.

Z filmu dowiesz się:

00:20 – obecna sytuacja na plantacjach truskawek odmiany Honeoye, Sibilla, Verdi

01:55 – zabiegi stymulujące po przymrozkach

03:20 – zabiegi przeciwko kwieciakowi

04:37 – zabiegi przeciwko przędziorkom

05:20 – ochrona truskawek przed chorobami

06:53 – nawożenie azotowe truskawek tuż przed kwitnieniem

08:20 – fertygacja truskawek

 

Produkty polecane w filmie:
Maral
ASX Tytan plus
Asahi SL
Kobe 20 SP
Mospilan 20 SP
Flipper
Benevia 100 OD
Verimark 200 SC
Koromite 10 EC
Nissorun Strong 250 SC
Ortus 05 SC
Movento 100 SC
Signum 33 WG
Luna Sensation 500 SC
Ultrasol 12-12-36
Ultrasol 20-20-20
CaTs
Nitrabor
Qrop mix
Rhizosum N plus
Samar
Switch 62,5 WG
Pastor 80 WG
Scorpion 325 SC

Transkrypcja

Witam serdecznie, Tomasz Domański, Agrosimex. Zapraszam na komunikat jagodowy dotyczący bieżących zaleceń w uprawie truskawek, jak również regeneracji po przymrozkach.

Jesteśmy dzisiaj na plantacji truskawek w centralnej części Polski w województwie mazowieckim. Spotykamy się dzisiaj po fali przymrozków, która nawiedziła nasze plantacje w ostatnich kilku dniach. Mieliśmy kilka nocy ze spadkami temperatur. Lokalnie te spadki temperatur naprawdę były znaczące, przy gruncie temperatura potrafiła spać nawet do minus sześciu stopni. Tutaj proszę państwa, mamy trzy odmiany truskawek, jest to odmiana Honeoye, która jest prowadzona na przyspieszony zbiór, okrywana była agrowłókniną, dziś ta agrowłóknina została zdjęta z tej plantacji. Jest odmiana Verdi, jak również odmiana Sybilla. Proszę państwa, tutaj w odmianie Honeoye widzimy, że pomimo tego, że plantacja była zabezpieczona agrowłókniną, doszło do uszkodzeń kwiatów. Te uszkodzenia nie są na dużym poziomie, ponieważ głównie zostały uszkodzone kwiaty, które dotykały agrowłókniny, ale już jakaś część plonu została uszkodzona i widzimy, że tych owoców będzie znacznie mniej. Jeżeli chodzi o odmianę Verdi, tutaj widzimy, że około nawet 50% kwiatów jest uszkodzonych. Teraz te kwiaty, które się rozkwitają, jak również jeszcze te, które są w pąkach tuż przed rozkwitnięciem, są uszkodzone właśnie w trakcie przymrozków. W odmianie Sybilla również doszło do uszkodzeń. Tak że proszę państwa, sytuację jest, no dosyć trudna, dlatego na pewno tym roślinom trzeba pomóc w tym newralgicznym momencie sezonu. Trzeba tutaj wykonać odpowiednie zabiegi stymulujące. Te rośliny trzeba wyprowadzić ze stresu, w który zostały wprowadzone przez te przymrozki. Dlatego tutaj w chwili obecnej będą wykonywane zabiegi. Ja również zachęcam państwa do wykonywania takich zabiegów stymulujących. Polecamy obecnie Maral łącznie z nawozem ASX Tytan Plus lub Asahi. Mieszanina Maralu z Tytanem czy Maralu z Asahi na pewno będzie tę odpowiednią, którą należy wykonać jak najszybciej po tych przymrozkach. Teraz ta agrowłóknina jest ściągnięta, plantacje są troszeczkę przewietrzone i jest, myślę, że odpowiedni czas na wykonanie tego zabiegu. Co dalej, jeżeli chodzi o regenerację? Oczywiście to będzie zależało, jak te rośliny będą się zachowywały w najbliższych dniach. Zapowiada się dosyć ciepła pogoda w ciągu dnia, dlatego też na pewno trzeba odkrywać te plantacje na dzień i nie zostawiać ich przykrytych czy to pod folią perforowaną, czy agrowłókniną i za kilka dni należy powtórzyć zabieg Maralem, tak żeby odpowiednio zastymulować do lepszego wzrostu te owoce, żeby te zawiązki troszeczkę się jeszcze lepiej regenerowały, no ale niestety, jeżeli doszło do tak silnych przymrożeń, nawet najlepsza regeneracja tutaj nie pomoże. Z takiego kwiatu na pewno nie będzie owoców.

Proszę państwa, nie tylko regeneracja po przymrozkach. Również w ostatnich dniach mamy coraz większą presję szkodników na plantacjach truskawek. Tak jak tutaj mamy już kwitnącą plantację, początek kwitnienia. Na odmianie Verdi, na odmianie Sybilla, tam dopiero są pąki kwiatowe wypuszczane i w ostatnich dniach jest duże nasilenie kwieciaka, dlatego tutaj te zabiegi przeciwko kwieciakowi w najbliższych dniach należy wykonać. Przede wszystkim zalecam w formie oprysku Cobe, Mospilan łącznie z dobrym adiuwantem, jakim będzie Flipper. Można również zastosować Benevię, która będzie bardzo dobrze zwalczała kwieciaka, ale na plantacjach, na których jest instalacja nawodnieniowa, gdzie mają państwo możliwość podawania pożywek łącznie z wodą, są te linie kroplujące, ja zachęcam do zastosowania preparatu Verimark. Verimark stosuje się właśnie poprzez fertygację w strefę korzeniową roślin i daje on naprawdę bardzo, bardzo dobre rezultaty w przypadku zwalczania kwiaciaka. Preparat ten oczywiście musi zadziałać systemicznie, musi być pobrany przez roślinę i następnie z sokami komórkowymi trafić do pąków kwiatowych, tam, gdzie kwieciak będzie żerował i ochrona, myślę, że jest jedną z najskuteczniejszych, jeżeli chodzi o ten preparat przeciwko kwieciakowi.

Kolejny szkodnik, oczywiście przędziorek. Widzimy, że w ostatnich dniach troszeczkę tych przędziorków się pojawia na plantacjach, dlatego również teraz mamy… Będziemy mieli dużo cieplejszą pogodę, warto zastosować Koromite, bądź też mieszaninę Ortusa z Nissorunoem, a w przypadku roztoczy na plantacjach, na których pojawia się roztocz, warto zastosować preparat Movento. To są te najgroźniejsze szkodniki, z którymi teraz w większości plantacji przed kwitnieniem powinniśmy podjąć tutaj odpowiednią walkę. Powinniśmy tę ochronę tutaj zintensyfikować, tak aby tutaj na okres kwitnienia nie mieć ani kwieciaka, ani przędziorka na plantacjach truskawek.

Kolejny ważny element to choroby. Proszę państwa, również uszkodzenia wszelkiego rodzaju mrozowe będą też dobrym źródłem do infekcji patogenów. Ale nie tylko. Pod osłonami, gdzie była bardzo duża wilgotność, mamy też bardzo sprzyjające warunki do występowania, czy to szarej pleśni, czy antraknozy. I plantacje tak jak te, gdzie już jest masa kwiatów, powinniśmy odpowiednio traktować najmocniejszymi preparatami, tymi dwuskładnikowym. Czyli mam tutaj na myśli Samar, Signum, Switch, czy też Lunę Sensation. Na takich plantacjach powinien być w najbliższych dniach wykonany zabieg jednym z tych preparatów. A jeżeli chodzi o plantację, które jeszcze nie kwitną, tak jak tutaj w przypadku odmiany Verdi, czy też Sybilla, możemy zastosować w tej chwili pastor, czyli Kaptan łącznie z Scorpionem, który będzie nam tutaj odpowiednio działał na antraknozę. Ponieważ też już obserwujemy pierwsze objawy antraknozy, szczególnie na odmianie Sybilla i to jest ten moment, kiedy już powinniśmy tutaj zintensyfikować te działania w przypadku zwalczania antraknozy. Proszę państwa, to tyle, jeżeli chodzi o te najważniejsze choroby, jak również szkodniki na najbliższe dni. Pogoda jest dynamiczna, zmienia się dynamicznie. Jeżeli te warunki pogodowe zmienią się, będą zapowiadane opady deszczu, oczywiście też trzeba będzie dalej wykonywać te zabiegi zabezpieczające plantacje przed szarą pleśnią.

Kolejny bardzo ważny element to nawożenie. Nawożenie w okresie tuż przed kwitnieniem lub w okresie kwitnienia, nawożenie azotowe. Duża część plantatorów w tym okresie podaje kolejną dawkę nawozów azotowych. Zazwyczaj są to nawozy typu Qrop Mix, czy też Nitrabor, czyli saletry, po to, żeby po prostu te rośliny zasilić. My w tym sezonie proponujemy troszeczkę inne rozwiązanie, jakim będzie Rhizosum N Plus. Czyli bakterie, które wiążą wolny azot z powietrza. W produkcie Rhizosum N Plus są bakterie Azotobacter salinestris, które będą nam wiązały tę odpowiednią ilość azotu według zapotrzebowania truskawek na daną fazę rozwojową. Tak więc, jeżeli w tej fazie zastosujemy ten Rhizosum N Plus, azot będzie ściągany z powietrza tylko w takiej ilości, w jakiej jest potrzebny w tej chwili roślinom, ale te bakterie będą nam pracowały cały sezon i one będą ściągały nam również ten azot, który będzie potrzebny nam po zbiorach truskawek. Czyli w tym późniejszym okresie sezonu będą te bakterie ściągały azot właśnie potrzebny do wiązania pąków kwiatowych. Dlatego zachęcam państwa do zastosowania w tej fazie rozwojowej preparatu Rhizosum N Plus, który zastąpi nam tę dawkę nawożenia azotowego, którą podajemy w okresie okołokwitnieniowym.

Plantacje, które są nawożone poprzez fertygację, tutaj oczywiście, jeżeli są to plantacje w tej fazie rozwojowej, czyli gdzie jest masa już kwiatostanów, powinniśmy powoli zmieniać pożywkę, przechodzić z Ultrasol 20-20-20 na Ultrasol bardziej potasowy, czyli ten 12-12-36, bo widzimy, że już jest troszeczkę zawiązków, no i powinniśmy tutaj oczywiście już teraz wpływać na masę tych owoców. Oprócz tego CaTs i Maral. Wapń i Maral na pobudzenie systemu korzeniowego i pobudzenie tych roślin do lepszego wzrostu. A na plantacjach, które są tradycyjnie prowadzone bez przyspieszania, gdzie powoli pokazują się pąki kwiatowe, dalej prowadzimy nawożenie Ultrasolem 20-20-20, czyli tym zrównoważonym i również tam podajemy CaTs, czyli tiosiarczan wapnia, tak aby tego wapnia w glebie było jak najwięcej.

Na dziś to wszystko, dziękuję bardzo za uwagę i zapraszam do oglądania naszych kolejnych komunikatów.