Zabiegi ochrony i nawożenia w uprawach maliny letniej i jesiennej- komunikat jagodowy Agrosimex

Zapraszamy do obejrzenia komunikatu z dnia 7.08.2020r. Zobacz jakie zabiegi ochronne przy zachowaniu okresu karencji należy wykonać w uprawach maliny letniej w czasie zbiorów. Doradca Tomasz Domański przestawia również zabiegi nawożenia i ochrony w czasie wzrostu owoców malin jesiennych.

Czego dowiesz się z filmu:

00:40 – wzrost malin jesiennych – zabiegi ochronne

01:10 – szara pleśń w uprawach maliny jesiennej

01:57 – budowanie jakości owoców malin – nawożenie wapniem

03:25 – niedobory składników pokarmowych

05:10 – maliny letnie – zabiegi w trakcie zbiorów

05:54 – rdza malin

06:10 – szkodniki na plantacjach malin

 

TRANSKRYPACJA

Witam serdecznie. Tomasz Domański, Agrosimex. Zapraszam na dzisiejszy komunikat, w którym chciałbym omówić bieżącą sytuację w uprawie malin letnich jak również jesiennych.

Dziś znajdujemy się na plantacji malin jesiennych, odmiana polka, w okolicach Białej Rawskiej. Tutaj, na tej plantacji, zbiory tej odmiany rozpoczęły się już kilka dni temu, tak że pracownicy zbierają już dojrzałe, dorodne owoce, ale tak jak państwo widzicie, za moimi plecami dalej te rośliny kwitną, dalej jest wzrost tych owoców. Szczególnie w tym trudnym sezonie, kiedy mieliśmy tak dużo tych warunków stresujących, powinniśmy dalej prowadzić tutaj ochronę, tak aby zapewnić jak najwyższą jakość tych owoców.

Szara pleśń w uprawie malin

W tym minionym tygodniu mieliśmy też opady deszczu, które niosą ze sobą duże zagrożenie właśnie dla plantacji malin. Tutaj szczególnie przy takiej pogodzie, gdzie mamy opady deszczu, tę wilgotność jak również te wysokie temperatury, będzie się rozwijała szara pleśń, dlatego powinniśmy systematycznie zabezpieczać te kwiaty, te owoce, właśnie przeciwko tej chorobie. Tutaj używajmy preparatów z najkrótszą karencją. Mam na myśli takie preparaty jak Botrefin, Switch i Signum. Ponieważ musimy tutaj przestrzegać okresów karencji, te zabiegi powinniśmy wykonywać właśnie po zbiorach jednej partii owoców, tych dojrzałych, a przed zbiorami kolejnych, oczywiście zachowując tę karencję, jak również uważajmy na te owady zapylające. Tak jak państwo widzicie, za moimi plecami jest masa tych owadów zapylających. Oczywiście bez nich nie byłoby tych dorodnych owoców.

Oprócz tej ochrony przeciwko szarej pleśni tutaj powinniśmy dalej budować tę jakość tych owoców, tak żeby one zachowywały jak najdłużej swoje walory jakościowe, dlatego tutaj rekomendujemy wykonywanie właśnie tych zabiegów łącznie z ochroną fungicydową nawozami zawierającymi wapń, takimi jak Metalosate, Calciminal czy też Folanx i te nawozy łączmy z nawozem ASX Krzem Plus. Takie połączenie zagwarantuje nam wysoką jakość tych owoców, te owoce nie będą uszkadzane właśnie podczas zbioru czy też transportu no i oczywiście zachowają dłużej swoją świeżość pozbiorczą, a to jest w tym momencie bardzo ważne w obrocie handlowym tymi owocami, ponieważ tylko owoce trwałe, te, które są w stanie w dobrej jakości dojechać do odbiorcy, do ostatecznego konsumenta, możemy za takie owoce uzyskać jak najwyższe dochody.

Nawozy wieloskładnikowe

Oprócz tego nawożenia możemy tutaj też zastosować nawozy wieloskładnikowe o wyższej zawartości potasu, dlatego rekomendujemy tutaj zastosowanie nawozu Rosaleaf czerwony. Możemy go połączyć z aminokwasami pochodzenia roślinnego, takimi jak Protaminal, i do tego jeszcze możemy dołożyć ASX Complex, tak żeby dostarczyć tych mikroelementów niezbędnych właśnie teraz, w trakcie dojrzewania owoców.

Tak jak państwo doskonale widzicie to na swoich plantacjach, ten sezon, kiedy mieliśmy w czerwcu bardzo intensywne opady deszczu, gdzie te składniki pokarmowe zostały przepłukane, często na plantacjach pojawiają się niedobory składników pokarmowych. Tutaj, na tej plantacji, też możemy zaobserwować niedobory magnezu. Dlatego tutaj właśnie w tym okresie dojrzewania tych owoców również rekomendujemy zastosowanie dolistnie nawozu Mag S Aloy. Nawóz ten jest bezpieczny, tak że możemy stosować go w okresie kwitnienia, wzrostu naszych owoców.

Oprócz tego nawożenia dolistnego, nie zapominajmy o tej fertygacji. Ponieważ mieliśmy w tym sezonie te bardzo stresujące warunki atmosferyczne, czyli wczesną wiosną susze, później przymrozki, gdzie często właśnie te plantacje odmian jesiennych musiały być skoszone po tych przymrozkach, by na nowo odbudować masę liściową, no i oczywiście potem przyszły te opady deszczu, które spowodowały przepłukanie składników pokarmowych, w ostatnich tygodniach, po tych intensywnych opadach, znowu przyszedł okres mniejszych tych opadów deszczu, gdzie zaczynamy powoli obserwować deficyty wody w glebie. Dlatego cały czas powinniśmy tutaj stosować systematycznie fertygację.

Teraz, w tej chwili, rekomendujemy stosowanie tutaj nawozów z przewagą potasu, takich jak Ultrasol 12-12-36, Rosasol 8-17-41 i te nawozy podajmy na przemian z CaTs-em tiosiarczanem wapnia. Podawajmy ten wapń, ponieważ on będzie bardzo dobrze wpływał na kondycję właśnie tych owoców. Jeżeli chodzi o malinę letnią, tam już powoli zbiory dobiegają końca. Może tydzień, na niektórych plantacjach jeszcze dwa tygodnie, te zbiory potrwają.

Jakie zabiegi wykonywać po zbiorach malin

Proszę państwa, nie zapominajmy o tych plantacjach po zbiorach. Tam również powinniśmy prowadzić dalej zabiegi ochrony jak również i nawożenia, tak żeby wybudować jak najlepszą masę tych pędów, które zaowocują nam w przyszłym sezonie. Dlatego tutaj po zbiorach powinniśmy wykonać dwa-trzy zabiegi właśnie przeciwko szarej pleśni czy też zamieraniu pędów i tutaj proponujemy użycie preparatów opartych na kaptanie i na pirymetanilu. Taka mieszanina tych dwóch preparatów na pewno będzie bardzo dobrze zabezpieczała nasze rośliny przeciwko właśnie szarej pleśni.

Jeżeli chodzi o inne choroby, bardzo aktywna w tym roku jest rdza malin, dlatego tutaj też powinniśmy dalej systematycznie prowadzić ochronę. I tutaj do ochrony przeciwko tej chorobie polecamy stosowanie preparatów Zato i Scorpion.

Jeżeli chodzi o szkodniki, no to oczywiście tutaj należy monitorować, lustrować plantacje i kiedy stwierdzimy zagrożenie, przekroczenie progu szkodliwości, tam dopiero powinniśmy podjąć walkę
z tymi szkodnikami. I tutaj przeciwko przędziorkom polecamy zastosowanie Safranu w połączeniu
z Prolongerem, adiuwantem, lub Koromite w połączeniu z Flipperem. Kolejnym produktem, który możemy zastosować, jest produkt działający mechanicznie, czyli K-PAK lub NEXT PRO. Te produkty bardzo dobrze sprawdzają się właśnie na plantacjach malin i tutaj po zbiorach jak najbardziej po przekroczeniu tego progu powinny te zabiegi zostać wykonane.

Jeżeli chodzi o nawożenie, tutaj dolistnie po zbiorach zalecamy zastosowanie nawozu Rosaleaf zielony, ponieważ chcemy odżywić te rośliny, wybudować jak największą tę masę liściową, dobrze odżywioną, tak żeby te rośliny nam dobrze również przygotowały się do tej zimy, nie przemarzły nam
w okresie zimy no i żebyśmy w przyszłym sezonie mogli z tych pędów uzyskać naprawdę dorodne owoce. Oprócz tego nawożenia dolistnego tutaj też jest bardzo ważna fertygacja. Na plantacjach, na których osiągnęliśmy optymalny wzrost tych pędów wegetatywnych, tych pędów jednorocznych, które pozostaną na przyszły sezon, powinniśmy już wejść z nawozami o przewadze potasu. I tutaj rekomenduję Ultrasol 12-12-36, a następnie nawozy z przewagą fosforu, takie jak Ultrasol 13-40-13, Rosasol 15-30-15, na przemian z CaTs-em.

Jeżeli pędy nie osiągnęły optymalnego wzrostu, kiedy chcemy je jeszcze pobudzić do wzrostu, to wtedy, w przypadku takich plantacji, rekomendujemy stosowanie nawozów zrównoważonych, takich jak Ultrasol 20-20-20 bądź Rosasol 19-19-19 i dopiero potem, kiedy te pędy osiągną nam ten założony wzrost, tę założoną wysokość, wtedy przechodzimy do nawożenia potasowego.

W dzisiejszym komunikacie to wszystko. Dziękuję państwu za uwagę, zachęcam do wykonywania tych zabiegów ochrony przeciwko właśnie szarej pleśni, ale pamiętajmy o zachowaniu karencji jak również o zachowaniu prewencji. Dziękuję bardzo.