Zabiegi na plantacjach truskawek pod osłonami – komunikat jagodowy

Zapraszamy do obejrzenia pierwszego komunikatu jagodowego w sezonie 2024 na temat uprawy truskawek pod osłonami. Ocena sytuacji plantacji truskawek odmiany „Flair”. 🍓🍓

Z filmu dowiesz się:

00:32 – ocena aktualnej sytuacji na plantacji truskawki

01:15 – przyspieszony sezon wegetacyjny

02:00 – zwalczanie przędziorków przed kwitnieniem i w czasie kwitnienia

02:46 – co na presję roztocza

03:00 – ochrona przed chorobami grzybowymi – zabiegi miedziowe

03:27 – ochrona przed mączniakiem

04:20 – kiedy wykonać zabieg przeciwko szarej pleśni

04:32 – zwalczanie chwastów jednoliściennych

05:10 – zwalczanie chwastów dwuliściennych

05:28 – nawożenie plantacji pod osłonami – Maral

06:07 – stymulacja roślin do wzrostu

Produkty polecane w filmie:
𝗢𝗰𝗵𝗿𝗼𝗻𝗮 𝗽𝗿𝘇𝗲𝗱 𝗰𝗵𝗼𝗿𝗼𝗯𝗮𝗺𝗶 𝗶 𝘀𝘇𝗸𝗼𝗱𝗻𝗶𝗸𝗮𝗺𝗶
Nissorun Strong 250 SC
Ortus 05 SC
Koromite 10 EC
Movento
ASX Micriol
Nordox 75 WG
Zato 50 WG
Discus 500 WG
Rebaate 80 WG
Pastor 80 WG
Select Super 120 EC
Camwin 120 EC
Spotlight 060 EO

𝗡𝗮𝘄𝗼𝘇̇𝗲𝗻𝗶𝗲
Rosasol 19-19-19
Ultrasol 20-20-20
Saletra wapniowa Lovofert
CaTS tiosiarczan wapnia

TRANSKRYPCJA

Witam serdecznie, Tomasz Domański, Agrosimex. Zapraszam na pierwszy w tym sezonie Komunikat Jagodowy.

Pierwszy Komunikat Jagodowy dotyczy oczywiście upraw pod osłonami. Jesteśmy dziś na plantacji truskawek, która jest uprawiana w tunelach solowych. Jesteśmy na odmianie „Flair”. Jest to dosyć wczesna odmiana, jedna z najwcześniejszych. No i widzimy, że już teraz w połowie marca zaczynają nam z korą wybijać pierwsze pąki kwiatowe.

Uważam, że sytuacja na plantacji, jeżeli chodzi o kondycję roślin, jest bardzo dobra. Widać, że ta wegetacja tutaj bardzo przyspieszyła w ostatnich tygodniach. Rośliny bardzo dobrze rosną. Dziś na tej plantacji została ściągnięta agrowłóknina. Mamy troszeczkę słońca, wyższą temperaturę. W tunelach ta temperatura jest w granicach 15-16 stopni. Dlatego została ściągnięta agrowłóknina. Zostały otwarte bramy, aby odpowiednio wietrzyć te tunele. No i zostaną też wykonane dzisiaj kolejne zabiegi.

Zanim do tego przejdziemy, chciałem tutaj nawiązać troszeczkę do tych warunków pogodowych, jakie mieliśmy przez cały luty, początek marca. Temperatury na plusie, cały czas temperatury dodatnie. Dosyć wysokie te temperatury. No i widzimy, że ta wegetacja w tym sezonie w uprawie pod osłonami jest dużo wcześniejsza. Rośliny rosną bardzo dobrze, rozwijają się bardzo fajnie. Ale oczywiście też nie możemy tutaj zapomnieć o odpowiedniej ochronie czy też nawożeniu.

W momencie, kiedy ten sezon wegetacyjny jest przyspieszony, również my musimy tutaj podjąć wszelkie zabiegi ochroniarskie czy nawożeniowe. Musimy te zabiegi przyspieszyć. Nie możemy się spóźnić z tymi odpowiednimi zabiegami właśnie na plantacjach truskawek.

Po kolei, co teraz należy robić na takich plantacjach? Ja lustrując tę plantację, zobaczyłem, że jest już sporo przędziorków. Są przędziorki, które poruszają się na liściach, są już złożone jaja, dlatego tutaj powinniśmy na takich plantacjach rozpocząć walkę oczywiście z przędziorkiem.

Jakie preparaty? Myślę, że warto zastosować w tej chwili Ortus w połączeniu z Nissorunem. Taka mieszanina nam zwalczy zarówno jaja, jak i formy ruchome. Będzie tutaj zwalczanie wszystkich stadiów rozwojowych. A preparat Koromite, myślę, że warto zostawić sobie na późniejszą fazę tuż przed kwitnieniem.

To kwitnienie myślę, że będzie za około dwa tygodnie tutaj, akurat w przypadku tej plantacji już zaczną się pojawiać kwiaty, więc taki zabieg Koromitem za jakieś około dwa tygodnie trzeba będzie wykonać. Co możemy jeszcze zrobić? Na plantacjach, gdzie jest problem z roztoczem, można w tej chwili również zastosować Movento. Będzie to na pewno bardzo dobry środek, który nam tutaj ograniczy presję roztocza, jeżeli chodzi o uprawę truskawek.

Oczywiście, jeżeli chodzi o ochronę grzybową, tutaj tak, robimy zabiegi miedziowe. Cały czas są te zabiegi aktualne. Robiliśmy takie zabiegi fitosanitarne od początku na tej plantacji. Były zabiegi łączone Nordox z siarką, czyli ASX Micriol. Teraz polecamy kontynuowanie zabiegów Nordoxem, ale oprócz tego tutaj na pewno też trzeba wykonać kilka zabiegów przeciwko mączniakowi w najbliższym czasie. W tej chwili na plantacji tego mączniaka nie ma, ale te wyższe temperatury, które są zapowiadane, na pewno będą sprzyjały presji tej choroby. Warto wykorzystać takie preparaty w tej fazie rozwojowej jak Discus, Zato w momencie, kiedy mamy jeszcze te niższe temperatury, te preparaty na pewno będą tutaj bardzo dobrze działały. W późniejszych fazach oczywiście będą rekomendacje na inne środki, tak aby wykonywać tutaj rotację.

To co było niepokojące na tej plantacji również po tym okresie zimowym, było widać już pierwsze zarodniki szarej pleśni, były ogonki liściowe porażone, stare liście. Plantacja została wyczyszczona, zostały usunięte zeszłoroczne części roślin i został wykonany zabieg kaptanem w celu przysuszenia po prostu grzybni szarej pleśni, która była po tej zimie. W tej chwili jeżeli chodzi o typowe zabiegi na szarą pleśń, tutaj nie będą wykonywane, czekamy bliżej okresu kwitnienia, wtedy zaczniemy tutaj wykonywać zabiegi przeciwko szarej pleśni.

Temat, który jeszcze tutaj warto poruszyć, to na pewno chwasty. Tak jak państwo widzicie, w międzyrzędziach jest trochę tych chwastów i te chwasty należy usuwać. W tej chwili jeżeli chodzi o trawy, wszelkiego rodzaju chwasty jednoliścienne, polecamy zabiegi preparatami takimi, jak Select Super oraz Camwin. Są to graminicydy, które zawierają substancję czynną kletodym i myślę, że teraz jest odpowiedni moment, aby te chwasty jednoliścienne właśnie z tej plantacji usunąć. W momencie, kiedy te chwasty jednoliścienne uschną, zostaną nam chwasty dwuliścienne, warto tutaj użyć preparatu parzącego, takiego jak Spotlight, właśnie do wyparzania tych chwastów dwuliściennych, tak aby po prostu pozbyć się tych chwastów z naszej plantacji.

To tyle, jeżeli chodzi o te zabiegi ochroniarskie. Oczywiście w tej chwili nie możemy też zapominać o odpowiednim nawożeniu naszych plantacji pod osłonami. Wczesną wiosną poszły kwasy humusowe, poszły nawozy fosforowe. Teraz w momencie kiedy mamy już taki rozwój naszych roślin, kiedy już mamy dosyć dużą ilość masy liściowej, powinniśmy zastosować nawozy zrównoważone. Ja w tej chwili rekomenduję Ultrasol 20-20-20, Rosasol 19-19-19, na przemian oczywiście z Saletrą wapniową. Dodatkowo możemy tutaj dokładać CaTS, czyli tiosiaczan wapnia. W późniejszych fazach oczywiście ten wapń będzie wpływał na tą jakość owoców. CaTS również dołóżmy teraz do fertygacji.

W momencie, kiedy chcemy pobudzić do lepszego wzrostu nasze rośliny, jeszcze do tej fertygacji możemy zastosować w tej chwili Maral. Maral w dawce trzech litrów na hektar, który pomoże rozwinąć się, żeby rozwinął się lepiej system korzeniowy naszych roślin, który będzie lepiej też pobierał składniki pokarmowe z gleby. Dobrze wyrośnięty system korzeniowy, dobrze odżywiony system korzeniowy będzie bardziej sprawny i będzie lepiej pobierał te składniki, a następnie odżywiał rośliny i owoce. Dlatego Maral w dawce trzech litrów warto też teraz zastosować.

To tyle, proszę państwa. To są te najważniejsze zabiegi, jeżeli chodzi teraz o zabiegi na plantacjach pod osłonami. W kolejnych Komunikatach przekażę na bieżąco zalecenia na dalsze części produkcji tych owoców pod osłonami. Dziękuję bardzo za uwagę.