Zabiegi giberelinowe oraz zagrożenie rakiem bakteryjnym – komunikat gruszowy

Zapraszamy do obejrzenia komunikatu gruszowego z kwatery konferencji w w okolicach Białej Rawskiej o zagrożeniu rakiem bakteryjnym i zabiegach giberelinowych.

Z filmu dowiesz się:

01:30 – ochrona sadu przed bakteriami Pseudomonas

04:08 – ochrona kwiatów otwartych przed chorobami

05:22 – zabiegi wspomagające zawiązanie owoców i rozwój liści

Produkty polecane w filmie:

Usługę Info-Karta – kupisz TU

Produkty polecane w filmie:
Viflo Cub
Soriale
Luna Care 71.6
Pastor 80 WG
Malvin
Pyrus 400 SC
Gibb plus 11 SL
Novagib 010 SL
Perlan
Maral
Algex

Transkrypcja

Dzień dobry. Zapraszam państwa na nowy komunikat gruszowy.

Ten komunikat gruszowy nagrywamy 25 kwietnia w sadzie Konferencji w okolicach Białej Raskiej i tutaj proszę państwa, jest faza balona. Biały pąk, balon. Więc proszę zobaczyć, jakie zróżnicowanie. Wiem, że inne sady gruszowe już kwitną w pełni, tutaj jest tak duże opóźnienie. O czym będę mówił? Bardzo ważne informacje dotyczące dużego i bardzo dużego zagrożenia ze strony bakterii Pseudomonas, powodującej raka bakteryjnego, ale również i przebieg pogody, jaka obecnie jest i w ciągu najbliższych dwóch, trzech dni ma być. Dla grusz niestety jest bardzo niekorzystny ten przebieg pogodny, czyli jest zimno, wietrznie, deszczowo i do tego jeszcze zapowiadane przymrozki. W związku z tym, no w tej fazie, w jakiej są grusze, naprawdę jest to troszeczkę kłopotliwe i stresujące. Dlatego tym bardziej ważne jest pilnowanie i wykonanie wszystkiego tego, co nam się uda, co jest możliwe do tego, żeby wspomóc rośliny.

Psudomonas, czyli bakteria, która uwielbia takie warunki, czyli dużo wilgoci, niskie temperatury, przymrozek, stres, naprawdę trzeba się skupić teraz w najbliższym czasie i dołożyć wszelkich starań, żeby zabezpieczać rośliny przed infekcją, przed silnym porażeniem tę bakterią. No cóż, jakichś nowych rozwiązań nie mamy, więc to, co do tej pory polecaliśmy i przygotowywaliśmy państwa do tych zabiegów, zresztą w Info-Karcie w ostatnim komunikacie również podane były takie rozwiązania, to jest Viflo Miedź-Bor, czyli aktywna miedź, ale również produkt fosforynowy, czyli Soriale i trzeci produkt to jest Luna Care. Powinniśmy cały program oprzeć na tych trzech produktach, oczywiście stosując ich rotację. Bardzo dobrze się ten program sprawdził w ostatnich latach, a w tej chwili będzie naprawdę bardzo przydatny i konieczny do tego, żeby uchronić nasze sady gruszowe przed porażeniem przez Psudomonas. Jaka częstotliwość zabiegów? To oczywiście też będzie wynikało z możliwości wykonania zabiegu, ale proponuję nie robić dłuższych odstępów w tej chwili niż trzy, cztery dni. Tak, trzy, cztery dni, to jest ten moment, kiedy trzeba naprawdę przypilnować, przycisnąć i wykonać nawet co trzy, cztery dni zabiegi. Na przemian Viflo Miedź-Bor, jeśli to będzie pełnia kwitnienia już w niektórych sadach to Luna Care, następnie Soriale. I tutaj, no niestety, ale te temperatury nie są zbyt sprzyjające, nie rozpieszczają, wiemy, że do takiego działania wgłębnego, systemicznego, no wymagane są wyższe temperatury, więc obserwujcie państwo, jeśliby tylko takie okienko się znalazło, gdzie będzie dwanaście, trzynaście, może piętnaście stopni to wykonajmy ten zabieg. Pomimo że nie będzie to temperatura idealna, ale optymalna w takich okolicznościach. Kilka lat temu była taka sytuacja, wtedy jeszcze wielu sadowników nie miało takiego doświadczenia, jeśli chodzi o Pseudomonas i ochronę i to było duże zaskoczenie, gdzie właśnie, no doszło do bardzo silnego porażenia, dlatego nie bagatelizujmy tego i wykonujmy szczelnie program, szczelną ochronę do tego, żeby ochronić grusze właśnie przed tę bakterią.

Tam, gdzie mamy kwiaty otwarte i przed nami kolejne opady w niektórych regionach też są zapowiadane na weekend, warto też zabezpieczyć tutaj te kwiaty przed chorobami, patogenami, które infekują kwiaty, ale też Parch, więc produkty z grupy kaptan. Kaptan, ale również Pyrus do tego, żeby podziałać przeciwko parchowi, ale również efekt dodatkowy pod kątem szarej pleśni.

O miodówce nie będę dzisiaj mówił, bo tak naprawdę to, co było do zrobienia, do wykonania to jest za nami i teraz powinna być przerwa. Wznowimy ochronę tuż po kwitnieniu. Sytuacja, jeśli chodzi o skuteczność ochrony przed kwitnieniem, jest bardzo różna. W niektórych sadach trudno jest znaleźć jajka, w innych te złoża są naprawdę dość duże, więc też będziemy musieli błyskawicznie tuż po kwitnieniu kontynuować ochronę przed miodówką, ale to w kolejnych komunikatach, Info-Karta, ale również i wideo.

I proszę państwa, zabiegi wspomagające zawiązanie owoców, rozwój liści, dokarmianie liści, odżywianie liści, no i ewentualne zabiegi, które mogą być niezbędne do regeneracji roślin po przymrozkach, które są zapowiadane. Więc mamy do dyspozycji produkty giberelinowe plus Gibb plus, Novagib, Perlan. Jeśli to będzie pełnia kwitnienia, jeśli to będzie tuż po przymrozku, to również nie czekajmy na te temperatury idealne w okolicach osiemnastu stopni, bo może ich nie być, ale jeśli będzie tylko w okolicach czternastu, piętnastu stopni, to wykonajmy ten zabieg do tego, żeby wspomóc to zawiązanie, ale również i ewentualnie zadziałać, no regenerująco na uszkodzenia, na szkody przymrozkowe.

Dodatkowym wsparciem są nawozy algowe, więc to jest też ten cały okres kwitnienia od fazy balona do dwóch, trzech tygodni po kwitnieniu, gdzie polecamy właśnie zabiegi nawozami algowymi. Możemy je mieszać z powodzeniem z giberelinami, polecam Maral, albo Algex na przemian w ciągu całego okresu kwitnienia, szczególnie przy tak niekorzystnych warunkach pogodowych do kwitnienia, zapylenia zawiązania, to te właśnie nawozy, które zawierają kompleks hormonów, ale też i Maral jod, który będzie sprzyjał w takich trudnych warunkach do zapylenia i zawiązania tych owoców. Jeśli chodzi o inne składniki, no to musimy poczekać aż sady gruszowe przekwitną i wtedy będziemy polecali kolejne makro i mikroelementy w celu ożywiania tych naszych sadów gruszowych.

Podsumowując, najważniejsze kwestie najważniejsze zabiegi do wykonania w przy sprzyjających warunkach pogodowych, to ochrona przed rakiem bakteryjnym, ale również zasilanie, wspomaganie roślin w tych trudnych warunkach pogodowych i wykorzystanie preparatów giberelinowych, ale również nawozów algowych. Dziękuję bardzo za uwagę i do zobaczenia.