Zabiegi agrotechniczne na początek wegetacji – wideo

Możemy już śmiało powiedzieć, że sezon wegetacyjny 2011 się rozpoczął. Ważne jest, aby w tym terminie wykonać prawidłowo niezbędne zabiegi agrotechniczne w sadach. W ciągu ostatnich kilku ciepłych dni rozwój drzew mocno przyśpieszył i pąki na jabłoniach, gruszach, wiśniach i czereśniach pękają. Jak zawsze najwcześniej rozwój rozpoczęły odmiany Ligol i Idared i można na nich obserwować pierwsze zielone części. Biorąc pod uwagę ten fakt, oraz podatność tych odmian na parcha jabłoni, powinniśmy w najbliższych dniach skupić się na ochronie sadów przed tą groźną chorobą.

Spodziewane opady deszczu w najbliższym czasie mogą spowodować wysiewy dojrzałych już zarodników workowych i doprowadzić do zakażenia niezabezpieczonych części. W tej sytuacji polecamy jak najszybciej wykonanie zabiegu jednym z preparatów miedziowych np.: Nordox, Champion, Cuproflow lub Miedzian. W sytuacji pierwszego wysiewu zarodników, (o czym będziemy Państwa informować), preparaty miedziowe mogą się okazać niewystarczające i na odmiany, które najwcześniej rozpoczęły wegetację zaleca się wykonać zabieg jednym z preparatów kontaktowych np: Delan, Merpan, Captan.

Należy pamiętać, aby nie zaniechać stosowania miedzi w sadach. Jeden lub dwa zabiegi wykonane na początku wegetacji skutecznie zabezpieczą drzewa przed chorobami bakteryjnymi i grzybowymi. Biorąc pod uwagę zdrowotność drzew w naszych sadach, jest to jak najbardziej celowe.

Nawożenie

Jedną z najważniejszych czynności w tym czasie jest wysiew nawozów sztucznych. Ważne jest, aby wysiać odpowiednie składniki, w odpowiednim terminie. W tym tygodniu należy wysiać nawozy wieloskładnikowe np. Rosafert, Yara Mila Complex oraz azotowe np. Saletrzak, Salmag, Saletra amonowa, w których azot jest w formie amonowej. Z pewnością w ciągu tych 3-4 tygodni składniki te będą już dostępne dla roślin i wykorzystane efektywnie podczas kwitnienia.

W przypadku nawozów azotowych, w których azot występuje w formie azotanowej np. Saletra wapniowa, Tropicote, Nitrabor, z wysiewem możemy zaczekać do ok. 10-15 kwietnia. Azot w tej formie będzie szybko dostępny dla roślin na okres kwitnienia.

Wracając jeszcze do ewentualnych uszkodzeń mrozowych, pamiętajmy o zabiegach dolistnych nawozami potasowymi np. Rosaleaf 6 oraz azotowymi np. Azofol, Mocznik. Kilka zabiegów do kwitnienia tymi związkami z pewnością poprawi kondycję drzew i pomoże zregenerować uszkodzone części.

Ograniczanie wzrostu drzew

Kolejne zabiegi, które należy wykonać w ciągu kilku najbliższych to podcinanie korzeni oraz nacinanie pni, w celu ograniczenia wzrostu drzew.

Pamiętajmy, że zabieg podcinania korzeni zaleca się wykonywać w sadach z możliwością nawadniania. Szczególnie ważne jest to ze względu na utrudnione pobieranie składników pokarmowych w trakcie kwitnienia po takim zabiegu.

Odległość od pni zależy od wieku i siły wzrostu drzew. W młodszych, karłowych sadach jest to odstęp 40-50cm, w starszych 50-60cm.

Tam, gdzie nie ma możliwości nawadniania, a drzewa rosną zbyt silnie, dobre efekty daje nacinanie pni piłą łańcuchową. Nacięcie wykonujemy ukośnie 30-40 cm nad ziemią. 30-40cm powyżej, z drugiej strony wykonujemy drugie cięcie. Zabieg ten skutecznie ogranicza nadmierny wzrost drzew takich odmian jak Gloster, Alwa, Boskop, zachowując jednocześnie cały system korzeniowy, zdolny do pobierania składników pokarmowych.