Wyreguluj procesy zachodzące podczas wegetacji

Nowe preparaty poprawiają coraz więcej pożądanych cech owoców i potrafią efektywnie wpłynąć na wzrost i procesy w nich zachodzące. Dowiedz się, jak działają najpopularniejsze regulatory wzrostu.gibb plus 11 sl

Gibb Plus 11 SL

Popularny regulator wzrostu i rozwoju roślin zawierający gibereliny. Poprawia jakość skórki i redukuje ordzawienie jabłek. Zaleca się stosowanie preparatu do 4 razy w sezonie. Liczba zabiegów jest uzależniona od odmiany. Pierwszy zabieg należy wykonać po opadnięciu płatków kwiatowych, a kolejne w odstępach 10 dni.

Globaryll 100 SL

Regulator wzrostu na bazie benzyloadeniny, który jest stosowany do przerzedzania zawiązków jabłek i gruszek powyżej 10 mm. Zwiększa twardość, wielkość i jakość owoców. Globaryll należy stosować przy temperaturze przekraczającej 180C oraz wilgotności powyżej 70%. Preparat może być mieszany z fungicydami kontaktowymi.

topperTopper 10 ST

Popularny środek hamujący opadanie jabłek i gruszek przed zbiorami. Dodatkowo poprawia wybarwienie oraz zwiększa wielkość owoców bez wpływu na szybkość dojrzewania i spadek ich jędrności. Substancją aktywną preparatu Topper 10 ST jest syntetyczna auksyna – trichlopyr. Produkt ma postać tabletek, które są rozpuszczalne w wodzie. Topper 10 ST należy zastosować jednorazowo na 3–4 tygodnie przed zbiorem. Po użyciu preparatu nie występują pozostałości substancji czynnej w owocach.

 

Flordimex 480 SLflordimex

Środek z grupy regulatorów wzrostu zawierający etefon. Ułatwia zbiór mechaniczny wiśni i poprawia ich wybarwienie, ułatwia też zbiór jabłek. Preparat wnika do tkanki roślinnej, ulega rozpadowi i uwalnia etylen przyśpieszający proces oddychania i dojrzewania owoców. Flordimex 480 SL należy stosować minimum 10 dni przed zbiorem owoców. Produkt jest bezpieczny dla pszczół i owadów pożytecznych.

Beata Konewka