Wydajniejsze i tańsze💧nawadnianie – sprawdzone rozwiązanie

W ostatnich dekadach rozkład opadów stał się niekorzystny z punktu widzenia odnawiania się zasobów wody. Kluczowe znaczenie w dbałości o ten proces ma maksymalne wykorzystanie przez nas każdej kropli wody, także w rolnictwie. W tym obszarze działalności człowieka w efektywnym korzystaniu z wody pomocne jest stosowanie preparatów, które poprawiają uwilgocenie gleby.

Agnieszka Bober

Latem, podczas sezonu wegetacyjnego, pada mniej deszczu, a opady mają charakter nagły, powodujący szybki odpływ wody z terenu. Natomiast zimą częstsze są opady deszczu niż śniegu, który nie nawadnia gleby w odpowiedni, powolny sposób, ale szybko przesiąka w jej głębsze warstwy lub po prostu spływa po zamarzniętej powierzchni. Sytuację pogarsza fakt, że roczny cykl opadowy w naszej szerokości geograficznej jest niekorzystny – rośnie przewaga parowania nad opadem w okresie wegetacyjnym. Ma to również istotne przełożenie na portfele producentów owoców, ponieważ susza oznacza konieczność częstszego nawadniania, co powoduje wyższe zużycie wody, prądu i czasu, a to przekłada się na wzrost kosztów produkcji. Tym bardziej warto sięgać po nowoczesne produkty pozwalające optymalizować korzystanie z zasobów wody, takie jak Aqualink.

Ciecz robocza z Aqualink
Ciecz robocza z Aqualink zapewnia doskonałe magazynowanie wody w glebie

 

Krążek torfowy umieszczony w samej wodzie w ogóle nie pobierał wody
Krążek torfowy umieszczony w samej wodzie w ogóle nie pobierał wody

Niejonowe surfaktanty, czyli co?

To związki chemiczne obniżające napięcie powierzchniowe wody. Łącząc się z jej kroplami, powodują jej lepsze zatrzymanie i tworzą rezerwuar wodny w strefie korzeniowej roślin. Dzięki temu każda kropla wody, która dostanie się na powierzchnię gleby – zarówno z opadów, jak i przez system nawadniający – wypełni przestrzeń glebową i będzie bardziej i dłużej dostępna dla roślin.

Rozpuszczalną w wodzie mieszaniną niejonowych surfaktantów jest nowoczesny adiuwant Aqualink. Należy go stosować zawsze, gdy:

  •   w podłożu występują nadmierne straty wody spowodowane jej przesiąkaniem przez profil glebowy,
  •   nadmierne opady spowodowały powierzchniowe tworzenie się skorupy.

Po Aqualink warto sięgnąć również w sytuacji, gdy przez zbyt intensywne nawożenie w glebie wystąpi nadmierne nagromadzenie soli, które może prowadzić do podwyższenia EC glebowego i mieć zgubny wpływ na rośliny – prowadzić nawet do ich całkowitego zamierania.

Aqualink – korzyści w praktyce

Wykres wybarwienie owoców
Wybarwienie owoców. Truskawka odmiany Roxana, Instytut Agronomiczny Fertico, 2020 rok

Jak potwierdzają badania przeprowadzone przez Instytut Agronomiczny Fertico w latach 2019–2020, Aqualink skutecznie wpływa na uwilgocenie podłoża nawet podczas realnego deficytu wody, co znacząco poprawia wielkość i jakość plonu. Zapewnia więc wymierne efekty ekonomiczne. Ponadto stosowanie produktu pozwala ograniczyć zużycie wody do nawadniania, co również zdecydowanie wpływa na oszczędności w gospodarstwie. Poza tym preparaty takie jak Aqualink zapobiegają stratom wody z opadów, a to doskonale wpisuje się w strategię zrównoważonego gospodarowania wodą i ochrony środowiska naturalnego.

Aqualink ma niebagatelny wpływ na same rośliny uprawne, które dzięki ciągłemu dostępowi do wody doskonale rozwijają system korzeniowy i mogą w pełni wykorzystywać składniki pokarmowe zawarte w glebie. To w rezultacie może w jakimś stopniu ograniczyć koszty związane z koniecznością stosowania dużych dawek nawozów. Ponadto rośliny stają się bardziej odporne na stres związany z wahaniami poziomu wody, dzięki czemu zdecydowanie lepiej plonują.

Jak potwierdzają badania przeprowadzone przez Instytut Agronomiczny Fertico w latach 2019–2020, Aqualink skutecznie wpływa na uwilgocenie podłoża nawet podczas realnego deficytu wody, co znacząco poprawia wielkość i jakość plonu.

Aqualink schemat działania
Aqualink – schemat działania

Aqualink – stosowanie

Kod QR Fertico
Zeskanuj kod QR i zobacz dodatkowe informacje.

Adiuwant Aqualink aplikuje się przez oprysk gleby, nawadnianie kropelkowe lub nadkoronowe. Najlepsze efekty daje regularne stosowanie, a nie doraźne, gdy widać już efekty suszy. W uprawach sadowniczych wieloletnich zaleca się co roku zaaplikować Aqualink w dawce 2 l/ha na początku sezonu wegetacyjnego lub tuż przed sadzeniem roślin, a następnie powtarzać zabieg co ±30 dni w dawce 1–2 l/ha. Adiuwant Aqualink można podawać łącznie z nawozami podczas fertygacji lub solo przy nawadnianiu. Trzeba pamiętać, że w przypadku mieszania wielu produktów Aqualink należy dodać do mieszaniny jako ostatni.