Ważne zabiegi przed kwitnieniem gruszy – komunikat sadowniczy

Zapraszamy do obejrzenia komunikatu sadowniczego z 17.04.2023 r. poświęconego uprawie gruszy.

Z filmu dowiesz się:

00:14 – aktualna faza w sadzie gruszowym w okolicach Błędowa

00:55 – ochrona przed rakiem bakteryjnym

02:42 – ochrona przed parchem gruszy

02:55 – miodówka gruszowa

04:35 – ochrona przed mszycami

05:20 – stymulacja rozwoju liści

 

Produkty polecane w filmie:
Nordox 75 WG
Viflo CuB
Contigol 95 EC
Katanol 96 EC
Teppeki 50 WG
Alakazam 500 WG
Protaminal
ASX Tytan plus
Azofol

Transkrypcja

Witam serdecznie i zapraszam na komunikat gruszowy.

Jestem w kwaterze Konferencji tutaj w okolicach Błędowa, u nas tutaj jest faza zielonego pąka, pierwsze listki azotowe się rozwijają i pod koniec tego tygodnia zapowiadane jest mocne ocieplenie, więc trzeba się liczyć z tym, że rozwój przyspieszy i możemy już mieć może w weekend pierwsze otwarte kwiaty. W związku z tym mamy ostatnie trzy, cztery, pięć dni na wykonanie kilku ważnych zabiegów. Jeśli mówimy o gruszach, no to przede wszystkim rak bakteryjny i miodówka. W tej fazie, jaka się znajduje tutaj w tym sadzie, spokojnie możemy jeszcze wykorzystać preparat miedziowy, jakim jest Nordox do zabiegu zapobiegawczego. Nagrywamy w poniedziałek tuż przed opadami, na trzy najbliższe dni zapowiadane są opady, w związku z tym jest to niezbędne, konieczne właśnie taki zabieg zapobiegawczy przed tymi opadami, żeby uniknąć pierwszej infekcji rakiem bakteryjnym. Tutaj, wykonując lustrację w tym sadzie, już znalazłem pojedyncze pączki już delikatnie zainfekowane przez pseudomonas pomimo szczelnej ochrony, więc to widać, że ta bakteria cały czas czeka tylko na sprzyjające warunki do tego, żeby atakować i infekować, więc pamiętajmy o tym. Były ku temu odpowiednie warunki tydzień temu, ostatnie dni też deszczowe i teraz przed nami kolejne zagrożenia. Dlatego wykonajmy tu… Jeszcze w tej fazie można wykonać zabieg prearatem klasycznym, preparatem miedziowym, ale zróżnicowanie w fazach rozwojowych w tym sezonie jest olbrzymie na początku sezonu, na początku wegetacji w poszczególnych regionach, w związku z tym mogą być już sady, gdzie już jest biały pąk, gdzie już są pierwsze listki rozwinięte i tam możemy już wykorzystać, nawet powinniśmy wykorzystać miedź aktywną, czyli Viflo CuB do tego zabiegu zapobiegawczego przed rakiem bakterii.

Jeśli chodzi o parcha, no wiemy, że Konferencja nie jest tak wrażliwa, jak inne odmiany, ale tutaj, jeśli będzie to Nordox zastosowany, to mamy jednocześnie ochronę przed rakiem bakteryjnym i przed parchem gruszy.

Co z miodówką? No jest sytuacja też dość zróżnicowana w poszczególnych sadach, jeśli chodzi o presję miodówki. W tym sadzie naprawdę trudno znaleźć jakieś pojedyncze jajka, czy złoża jaj, więc ta ochrona zapobiegawcza była bardzo skuteczna. Nie wszędzie tak jest, pomimo ochrony szczelnej z uwagi na presję tego szkodnika, no te złoża mniejsze bądź większa się znajdują. Tak jak polecaliśmy w poprzednich komunikatach, w takiej sytuacji warto było wykonać dwa zabiegi olejowe i wiem, że część sadowników tak właśnie postąpiła. Przed nami ostatnie te kilka dni do kwitnienia, w związku z tym trzeba też zadbać jeszcze o tę ochronę i wykonać to, co mamy do dyspozycji. A co mamy do dyspozycji? Jeśli jest to faza, tak jak tutaj, zielonego pąka i ktoś stwierdzi podczas lustracji, że są złoża jaj, a poprzedni zabieg olejowy był wykonany dziesięć dni temu, albo więcej, można jeszcze wykonać zabieg preparatem olejowym, ale w niższym stężeniu jednoprocentowym. Nie wyższym. Oczywiście mówimy o produktach sadowniczych typu Contigol lub Katanol, produkty techniczne, które są bardziej agresywne. Natomiast, jeśli sytuacja jest bezpieczna, tak jak tutaj w tym sadzie, no wstrzymajmy się kilka dni, niech pogoda się wyklaruje i pod koniec już mają być dużo wyższe temperatury bez opadów i też ten rozwój liści sprawi, że będziemy mogli już zastosować preparat systemiczny do zwalczania mszyc taki jak Teppeki lub Alakazam, a wiemy, że przy okazji również i zwalczają one młode larwy miodówki.

Pamiętajmy o tym, że bardzo ważna jest dobra kondycja tych pierwszych liści rozetowych w gruszach. Wiemy, że one pojawiają się dość późno, w drugiej kolejności, najpierw mamy otwarte pąki kwiatowe, więc jeśli tylko już jest taka możliwość i są te liście w stanie już pobrać jakieś składniki, które zaaplikujemy dolistnie, możemy już z nimi startować. W takiej sytuacji polecamy jeden z nawozów stymulujących do rozwoju tych liści, to jest Protaminal, nawóz aminokwasowy, albo ASX Tytan Plus, albo Azofol, czyli płynna formulacja nawozu azotowego z azotem amidowym, ale również i z magnezem i z siarką. To spowoduje, że szybciej i łatwiej te liście będą nam się rozwijały i zaopatrywały w te niezbędne składniki pokarmowe, ale i energię te pąki, kwiaty, a później zawiązki.

To wszystko w tym komunikacie gruszowym, dziękuję bardzo za uwagę i do zobaczenia.