VI Letnie Pokazy Czereśniowe- relacja

Mimo niskich w tym sezonie plonów czereśni,  VI Letnie Pokazy Czereśniowe, cieszyły się dużym zainteresowaniem plantatorów z całego kraju.

Część wykładowa, która odbyła się w grupie producentów owoców Sadex koło Białej Rawskiej, obejmowała szereg interesujących tematów.

Jednym z prelegentów był Robert Binkiewicz, doradca sadowniczy Agrosimex, który tematykę uprawy czereśnie zgłębia już od kilkunastu lat. Prelegent podkreślał to, że mimo niewielkiej ilości owoców w tym sezonie, nie można teraz zaniedbać sadów czereśniowych, aby móc uzyskać wysoki plon w przyszłym roku. Podstawą w tym momencie, jest zabezpieczenie drzew przed infekcjami rakiem bakteryjnym. Do tego celu zarejestrowanych jest niewiele środków miedziowych ale z pomocą przychodzą nawozy miedziowe, które można swobodnie stosować po zbiorze i letnim cięciu drzew np.Miedź Plus 50 WP zawierająca tlenochlorek miedzi. Innym nawozem polecanym w tym momencie jest Viflo CuB, który zawiera miedź w postaci nanocząsteczek, która systemicznie przemieszcza się w roślinie.

Kolejnym niezbędnym zabiegiem, jest zapewnienie odpowiedniego odżywienia drzew, tak by tworzące się pąki kwiatowe były jak najlepiej odżywione. Należy wykonać kilka zabiegów dolistnych co ok. 7 dni. Koniecznym w tym momencie jest zasilenie drzew azotem i magnezem dla podniesienia kondycji liścia. Można w tym czasie zastosować mieszaninę Azofol + Siarczan Mg + mikroelementowy Mikrostar Complex. Kolejnym krokiem powinno być zastosowanie zrównoważonego nawozu NPK np. Rosaleaf nr 2. Jesienią przed opadnięciem liści, należy podawać nawozy cynkowo-borowe np. Bolero Zn lub mieszaninę Bolero + Zinc 750.

Druga część spotkania, miała miejsce w sadzie czereśniowym Andrzeja Piotrowskiego w Dańkowie. Można było się tam zapoznać z pełną ofertą środków niezbędnych do produkcji, skorzystać z porad doradców a także podnieść swoje umiejętności w cięciu czereśni.

Justyna Warda