Uprawa wiśni – zabiegi w końcówce kwitnienia i krótko po kwitnieniu

Zapraszamy do zapoznania się z najnowszymi zaleceniami ochrony wiśni. Obecnie zalecane jest kontynuowanie oprysków fungicydami miedziowymi. Ponadto zaleca się zwalczanie brunatnej zgnilizny drzew pestkowych, drobnej plamistości liści. Podpowiadamy również jak zwalczać mszyce, przędziorki, pordzewiacze oraz jak ograniczyć choroby wirusowe.

Zabiegi fungicydami miedziowymi

W okresie kwitnienia oraz 1-2 razy po kwitnieniu wskazane jest kontynuowanie zabiegów fungicydami miedziowymi (zestaw taki sam, jak w okresie nabrzmiewania pąków, tylko zmniejszone dawki): Nordox 75 WG, Champion 50 WP, Cuproflow 375 SC, Miedzian 50 WP, Miedzian Extra 350 SC lub Neoram 37,5 WG).

W jakich przypadkach wykonywać zabiegi?

Zabiegi te polecane są szczególnie w przypadku: uprawy odmian podatnych na porażenie przez raka bakteryjnego (szczególnie Nefris i Wanda); w sytuacji, gdyby wystąpiły przymrozki; również, gdy w sadzie występują  liczne niezabezpieczone rany rakowe. Opryskiwanie preparatem miedziowym w końcówce kwitnienia będzie jednocześnie zabiegiem  dodatkowym przeciwko brunatnej zgniliźnie drzew pestkowych.

Brunatna zgnilizna drzew pestkowych –  jak z nią walczyć?

Jednak jeśli w konkretnym  sadzie presja ze strony moniliozy była w minionym sezonie duża, a podczas kwitnienia będzie dalej utrzymywała się wilgotna pogoda, wówczas po pełni kwitnienia/ końcówka kwitnienia, poleca się zastosować Topsin M 500 SC lub jeden z fungicydów triazolowych: Score 250 EC, Bumper 250 EC, które jednocześnie zabezpieczą liście przed drobną plamistością liści drzew pestkowych (ewentualnie Kaptan Plus 71,5 jednak ten lepiej zaplanować na kolejny zabieg 3-4 tygodnie po kwitnieniu, gdyż jest to preparat dwuskładnikowy, będzie bardziej przydatny do ochrony zawiązków jednocześnie przed gorzką zgnilizną wiśni i drobną plamistością liści drzew pestkowych).

Drobna plamistość liści drzew pestkowych sadach wiśniowych

W okresie końcówki kwitnienia i zaraz po opadnięciu płatków następuje intensywny przyrost liści i okres infekcji pierwotnych ze strony drobnej plamistości liści drzew pestkowych. Jeśli sadownik nie wykona zabiegu w końcówce kwitnienia, wówczas powinien go przeprowadzić bezpośrednio po kwitnieniu, nie zwlekając z wykonaniem zabiegu, jeśli w okresie tuż po kwitnieniu będą występowały opady deszczu.

Skuteczna ochrona wiśni po kwitnieniu a późniejszy wysiew zarodników workowych

Jeśli uda się właściwie poprowadzić ochronę przeciwko drobnej plamistości liści drzew pestkowych w ciągu 6-8 tygodni po kwitnieniu (kiedy to następuje wysiew zarodników workowych) pozwali to na ograniczenie bądź zaniechanie zabiegów chemicznych w okresie przedzbiorczym (jak również po zbiorach).  Polecane fungicydy po kwitnieniu to: Syllit 65 WP/Carpene 65 WP, Topsin M 500 SC, Score  250 EC (i inne oparte na difenokonazolu) oraz Kaptan Plus 71,5.

Mszyce – potrzeba ciągłego monitoringu

Ciągłego monitorowania wymagają mszyce, są bowiem wektorem chorób wirusowych, dlatego tak ważne są regularnie, co 14 dni wykonywane lustracje sadu wykonywane do lipca, za każdym razem przeglądając ulistnienie 50 losowo wybranych drzew. Próg zagrożenia to 1 drzewo z koloniami mszyc. Jeśli sadownik nie wykonał zabiegu zwalczającego przed kwitnieniem, jest duże prawdopodobieństwo, że mszyce już są obecne w sadzie i zabieg zwalczający powinien być zaplanowany na okres tuż po kwitnieniu.

Jak zwalczać mszyce?

Ponieważ mszycom często towarzyszy liczna grupa owadów drapieżnych, dlatego do zwalczania mszyc zaleca się stosowanie przede wszystkim preparat selektywny Pirimor  500 WG,  jeden z chloronikotynyli: Mospilan 20 SP, Calypso 480 SC, ewentualnie pyretroid: Fastac 100 EC czy Karate Zeon 050 CS (jeśli pozwolą na to warunki temperaturowe -wymagane <200 C). Chloronikotynyle lepiej  jednak  zostawić na później, kiedy  konieczna będzie walka z nasionnicami.

Brak środków na przędziorki i pordzewiacze

Brak jest zarejestrowanych akarycydów  do zwalczania przędziorków i pordzewiaczy od początku kwitnienia do końca sezonu. Nie wolno więc ich stosować, aby nie narażać się na wykrycie niepożądanych ich pozostałości w owocach. W związku z tym należy bardzo oszczędnie wykorzystywać w ochronie pyretroidy, które zabijają naturalnych wrogów przędziorków i potęgują w sadzie problem tych szkodników.

Choroby wirusowe w młodych sadach –  lustracja

Jeśli sadownik założył nowy sad wiśniowy powinien dokonać szczegółowego jego przeglądu w pierwszym i drugim roku po jego posadzeniu, najlepiej w połowie maja do połowy czerwca, gdyż wtedy widoczne mogą być objawy chorób wirusowych (te są przede wszystkim na pierwszych rozwijających się liściach). W przypadku znalezienia objawów chorobowych drzewka takie trzeba jak najszybciej usunąć i zastąpić zdrowymi  (wczesne usunięcie chorych drzew, zanim rozpoczną one pełne kwitnienie, pozwoli wyeliminować z sadu źródła porażonego pyłku.

Test ELISA

W przypadku podejrzenia wystąpienia chorób wirusowych można wysłać liście do odpowiedniego laboratorium w celu wykonania analizy testem ELISA (wykonywanym też w Instytucie Ogrodnictwa w Skierniewicach). Liście z widocznymi zmianami powinno się pobrać po kilka sztuk z drzewa i dostarczyć je w stanie świeżym do laboratorium.

Polecane artykuły: