Truskawki w okresie zbioru owoców – Projekt Truskawka odc. 4, sezon 2023

Zapraszamy na 4. odcinek Projektu Truskawka.
Owoce są w okresie zbioru. Zobacz efekty po wdrożeniu zaproponowanego przez naszego eksperta programu nawożenia dolistnego, fertygacji oraz programu ochrony.

Z filmu dowiesz się:

02:00 – jak chronić owoce przed szarą pleśnią

03:25 – jak zadbać o trwałość pozbiorczą owoców przez nawożenie dolistne

04:07 – stymulacja rozwoju roślin poprzez fertygację

05:22 – ocena jakości owoców

 

Produkty polecane w filmie:

Limocide
Switch 62.5 WG
Metalosate Calcium
ASX Krzem Plus
Ultrasol 12 12 36
ASX Siarczan magnezu
CaTS tiosiarczan wapnia

 

Transkrypcja

Witam serdecznie, Tomasz Domański, Agrosimex. Zapraszam na kolejny odcinek Projektu Truskawka już w okresie zbioru owoców.

To już druga odsłona Projektu Truskawka, całosezonowego doświadczenia prowadzonego w celu maksymalizacji wielkości, jakości i trwałości po zbiorczej owoców. W tym sezonie przetestujemy dla państwa praktyczne rozwiązania nawożenia i ochrony w uprawie truskawek pod osłonami. Zachęcamy do oglądania odcinków Projektu Truskawka na naszym kanale YouTube i Facebook.

Jesteśmy dzisiaj ponownie na plantacji truskawek pod osłonami w miejscowości Gołosze w gospodarstwie Kamila Kozery. Dalej prowadzimy tutaj nasz Projekt Truskawka. Dziś spotykam się z państwem, ponieważ mamy już, można powiedzieć, że pełnię zbiorów owoców i chciałem państwu zaprezentować, jak wyglądają owoce właśnie po naszych programach. Zarówno programach nawożenia dolistnego, jak również fertygacji, ale też cały program ochrony.

Tak jak państwo widzicie, jest dzisiaj tutaj już sporo owoców do zbioru. Dzisiaj owoce nie są zbierane, jutro będą tutaj akurat pracownicy w tej kwaterze i będą zrywali owoce. Mamy już naprawdę dosyć okazałe te owoce. Kolor, jeszcze czasami niektórym owocom troszeczkę brakuje tego wybarwienia, ponieważ nie mamy tego słońca, które by odpowiadało właśnie za odpowiednie dojrzewanie owoców, ale owoce są naprawdę bardzo dobrej jakości, owoców jest dużo na tej plantacji. Tak jak państwo widzicie, mamy masę owoców zielonych, owoców dojrzewających, owoców, które dorastają, tak że uważam w pełni, że projekt sprawdził się, projekt się powiódł w tym sezonie i to przełożyło się właśnie przede wszystkim na tę jakość owoców.

Co dalej z naszym projektem? Przede wszystkim proszę państwa, dzisiaj mamy, widzimy opady deszczu. Od kilku dni jest bardzo wysoka wilgotność, w tunelach panuje wyższa temperatura, również jest to duże zagrożenie występowaniem szarej pleśni. Ja, lustrując tę plantację, znalazłem tylko jeden owoc porażony przez szarą pleśń, tak że jedna jaskółka wiosny nie czyni, ale rękę na pulsie trzeba mieć, ponieważ przy takiej pogodzie, w takich warunkach pogodowych, gdzie jest bardzo wysoka wilgotność i do tego dojdą wyższe temperatury w tunelach, mogły być owoce porażone przez sprawcę szarej pleśni, czyli przez grzyba botrytis cinerea. Proszę państwa, co w takiej sytuacji? No my tutaj na naszej plantacji będziemy stosowali preparat Limocide, czyli naturalny fungicyd, insektycyd i akarycyd. Nic innego jak olejek pomarańczowy. Limocide, dlatego, że ma tylko jeden dzień karencji. Jest to produkt biologiczny, więc możemy go wykorzystać pomiędzy zbiorami owoców. Jeżeli sytuacja się pogorszy i zacznie występować naprawdę szara pleśnie na naszej plantacji, z pewnością włączymy tutaj Switch. Owoce zostaną zebrane, następnie zostanie zastosowany Switch i owoce dopiero po okresie karencji będą zrywane dalej. Ale to jest przyszłość. Jeżeli się wydarzy taka sytuacja, no to wtedy będziemy taki zabieg wykonywali. Na dzień dzisiejszy nie planujemy tutaj zabiegu Switchem, tylko zabieg Limocide.

Jeżeli chodzi o jakąkolwiek inną ochronę, tutaj już teraz w tej fazie prowadzimy tylko zbiory, nie wjeżdżamy tutaj z żadnymi preparatami chemicznymi, ale wyjeżdżamy z nawozami dolistnymi. Jakie to nawozy będą? Metalosate Calcium i ASX Krzem Plus. Po co te nawozy w tej chwili? Po to, żeby zadbać o tę trwałość pozbiorczą tych owoców. Żeby te owoce na półkach w sklepie, czy też w obrocie handlowym były cały czas trwałe, jędrne, żeby nie dochodziło do otarć, odgnieceń czy innych mechanicznych uszkodzeń. Dlatego tutaj te zabiegi wapniem i krzemem będą stosowane w odstępach siedmiodniowych. Tak że cały czas po zbiorze owoców będzie tutaj wykonany zabieg Metalosate Calcium właśnie z ASX Krzem Plus. To tyle, jeżeli chodzi o te zabiegi dolistne stosowane teraz w Projekcie Truskawka.

Oprócz tego cały czas systematycznie prowadzimy tutaj fertygację. No nie możemy zapominać o tym dostarczaniu składników pokarmowych łącznie z wodą, ponieważ te owoce nam nie dorosną. Widzimy, że jest masa owoców, jeszcze masa owoców zielonych, owoców, które dojrzewają. Nie wszystkie jeszcze mają tak okazałe wymiary, jak te, dlatego też chcemy je tutaj cały czas stymulować do lepszego wzrostu, podając właśnie pożywki poprzez system korzeniowy. Jakie nawozy? Oczywiście, tak jak już w poprzednich odcinkach informowaliśmy, ta pożywka została zmieniona i jest tutaj stosowany w tej chwili Ultrasol 12-12-36, do niego jest dokładany siarczan magnezu, a jeżeli chodzi o wapń, to źródłem wapnia jest CaTs, czyli o tiosiarczan wapnia. Oczywiście ten wapń cały czas musi być tutaj systematycznie poddawany, żeby te owoce nie traciły na jakości.

Proszę państwa, co jeszcze? Myślę, że to są główne zabiegi, które jeszcze będą wykonane na plantacji. Ja dzisiaj też zbiorę troszeczkę owoców, zbiorę owoce z tej plantacji, z plantacji również, gdzie jest prowadzona kontrola i będę dla państwa robił porównanie trwałości pozbiorczej właśnie tych owoców. Po to, żeby pokazać państwu, jak nasze nawożenie, jak cały ten nasz program wpłynął na tę trwałość tych owoców.

Jeżeli chodzi o jakość, myślę, że zdjęcia, nagrania oddają, jak te owoce wyglądają, że ta jakość jest najwyższa. Że ten plon też jest bardzo zadowalający. Czyli ten program, który tu zastosowaliśmy, jego wpływ na plonowanie, na wielkość plonu sprawdził się bardzo dobrze. Teraz jeszcze będę dla państwa oceniał jakość tych owoców, ich trwałość w obrocie handlowym, a o tym będę państwa informował w kolejnych odcinkach Projektu Truskawka, dlatego zachęcam do oglądania i zapraszam państwa na kolejny odcinek projektu.