Truskawki w fazie wzrostu owoców – Projekt Truskawka odc. 3, sezon 2023

Zapraszamy do obejrzenia 3. odcinka Projektu Truskawka,
Projekt jest prowadzony na plantacji truskawek odmiany Flair w Gołoszach.

Z filmu dowiesz się:

01:00 – jak wygląda obecna sytuacja na plantacji

02:15 – zabezpieczenie przed ptakami

02:38 – jakie zabiegi zostały wykonane do tej pory

03:50 – najbliższe zabiegi w truskawkach: przeciwko szarej pleśni oraz chorobom bakteryjnym

04:29 – zabieg poprawiający jakość pozbiorczą owoców

05:00 – fertygacja

 

Produkty polecane w filmie:

Samar
Metalosate Calcium
ASX Krzem plus
Ultrasol 12-12-36
ASX CaTs Tiosiarczan wapnia
Switch 62.5 WG
Omex Zynergy
Limocide
ASX Siarczan Magnezu
Maral

 

Transkrypcja

Witam serdecznie, Tomasz Domański, Agrosimex. Zapraszam na trzeci odcinek Projektu Truskawka.

To już druga odsłona Projektu Truskawka, całosezonowego doświadczenia prowadzonego w celu maksymalizacji wielkości, jakości i trwałości po zbiorczej owoców. W tym sezonie przetestujemy dla państwa praktyczne rozwiązania nawożenia i ochrony w uprawie truskawek pod osłonami. Zachęcamy do oglądania odcinków Projektu Truskawka na naszym kanale YouTube i Facebook.

Jesteśmy dzisiaj ponownie na plantacji truskawek w Gołoszach z odmianą Fler, przedstawiamy dalszą relację z naszego projektu. Jesteśmy teraz w fazie wzrostu owoców, przed okresem dojrzewania. W najcieplejszych tunelach pojawiają się już pierwsze dojrzałe owoce. Tak że tutaj też wegetacja mocno przyspiesza, no, a co za tym idzie, oczywiście nasze zabiegi, które wykonujemy w naszym projekcie, również systematycznie muszą być tutaj wykonywane.

Przede wszystkim chciałem zacząć od pogody, jaką mieliśmy w ostatnim czasie. Były spadki temperatur, były przymrozki, tutaj również ta plantacja była dodatkowo zabezpieczana agrowłókniną, tak że te rośliny były okrywane na czas przymrozku. Wiemy, że w tunelach jest troszeczkę cieplej, ale widzimy, że jest trochę kwiatów jeszcze, są zawiązki owoców, tak że ta plantacja również musiała być tutaj dobrze zabezpieczona, a agrowłóknina nam tutaj w tym pomogła. Dziś mamy dosyć ciepło, na zewnątrz jest ponad dwadzieścia stopni, jest zachmurzona niebo, niemniej jednak temperatura jest dosyć wysoka i tutaj w tunelach również panuje bardzo wysoka temperatura. Jeszcze wyższa niż na zewnątrz, a oczywiście, co daje nam folia i dlatego tutaj należy pamiętać o tym odpowiednim wietrzeniu. Tak jak państwo widzicie, bramy końcowe są otwarte maksymalnie, ale również po bokach są tunele pootwierane, jest zrobiony przewiew, tak aby zapewnić tę odpowiednią cyrkulację powietrza, żeby tutaj nie było za gorąco, ponieważ, jeżeli nam gleba się zbyt mocno nagrzeje, te rośliny będą wprowadzone w stres i przestaną pobierać wodę, przestaną pobierać przede wszystkim składniki pokarmowe. Tak że tutaj to trzeba mieć na uwadze i pamiętać o tym odpowiednim wietrzeniu tuneli. Tutaj też proszę państwa, tak jak widzicie, są w tych bocznych oknach rozwieszane siatki, tutaj na bramach końcowych również będą w najbliższych dniach rozwieszane siatki, ponieważ pierwsze owoce, które są na naszych na naszej plantacji, już są podziobane przez ptaki. Dlatego, aby zabezpieczyć tę plantację przed ptakami, właśnie będą rozwieszone siatki.

Proszę państwa, zabieg. W ostatnim czasie tak jak zapowiadałem w drugim odcinku Projektu Truskawka, zabiegi, które miały wykonane, zostały wykonane, czyli Samar, który ma dwie substancje aktywne boskalid i piraklostrobinę. Był tutaj wykonany w połączeniu z Metalosate Calcium i nawozem ASX Krzem Plus. Samar, który zastosowaliśmy właśnie przede wszystkim pod kątem tej szarej pleśni, którą ostatnio jeszcze widzieliśmy. Dziś tej szarej pleśni, lustrując tę plantację, już nie zauważyłem. Tak że widzimy, że efektywność tych zabiegów jest bardzo dobra. Tam, gdzie ta szara pleśń była, zwalczyliśmy, nowych objawów porażenia zawiązków owoców już nie ma. Krzem i wapń, czyli Metalosate Calcium i ASX Krzem Plus, ponieważ już chcemy wpływać na tę jędrność i trwałość owoców w obrocie handlowym. Dlatego tutaj już poszedł ten zabieg. No i proszę państwa fertygacja, tak jak już zapowiadaliśmy, była zmiana pożywki na tę bardziej potasową, czyli Ultrasol 12-12-36 i CaTs.

Teraz na najbliższe dni będzie tutaj wykonany kolejny zabieg na szarą pleśń. Teraz będzie zastosowany Switch, ponieważ już powoli owoce będą nam tutaj się wyprawiały, więc ten zabieg będzie na koniec tygodnia, ponieważ pierwsze owoce prawdopodobnie będą zbierane w przyszłym tygodniu. Switch, który ma trzy dni karencji, tutaj oczywiście musimy zachować tę karencję przed zbiorem owoców. Do Switcha będzie dołożony nawóz Omex Zynergy, czyli miedź i cynk, ponieważ tutaj chcemy odpowiednio dbać o to, żeby zabezpieczać tę plantację przeciwko chorobom bakteryjnym, ale również ten cynk na wzmocnienie, na podniesienie tej naturalnej odporności roślin. Następnie będzie wykonany kolejny zabieg Metalosate Calcium i ASX Krzem Plus, wpływamy na tę jakość pozbiorczą owoców i tuż przed zbiorem będzie zastosowane Limocide w celu zwalczania wciornastki, mączniaka i szarej pleśni. Limocide, naturalny olejek pomarańczowy, tak że tutaj spokojnie możemy zastosować tuż przed samymi zbiorami owoców. To są te zabiegi, które będą właśnie wykonane do zbioru owoców.

Jeżeli chodzi o ferygację, tak jak już powiedziałem, zmieniliśmy Ultrasol na ten potasowy 12-12-36. Dalej podajemy ten Ultrasol potasowy, do tego CaTs. Możemy dołożyć troszeczkę saletry wapniowej, żeby dostarczyć tym roślinom azotu. Tutaj również będzie dołożone właśnie troszeczkę saletry wapniowej. Będzie dołożony ASX siarczan magnezu, ponieważ widzimy, że gdzieniegdzie delikatnie liście nam się przebarwiają, troszeczkę tego magnezu brakuje, ale również na najbliższe dni będzie tutaj zastosowany Maral w celu lepszej stymulacji do wzrostu owoców. My teraz chcemy wpłynąć na masę naszych owoców, żeby te owoce były jak największe, jak najlepszej jakości. Tak że fertygację troszeczkę również zmieniamy, troszeczkę przyspieszamy, ponieważ za około siedem dni, osiem dni spodziewamy się tutaj pierwszych zbiorów truskawek w naszym projekcie.

Na dziś to wszystko, dziękuję za uwagę i zapraszam na kolejny odcinek, który będzie już w okresie zbioru owoców.