Topper 10ST – nie pozwól opaść owocom!

W bieżącym sezonie po wyjątkowo niekorzystnym przebiegu warunków atmosferycznych w okolicach kwitnienia oraz zawiązywania owoców, obawy o przedwczesne opadanie owoców niestety okazują się być jak najbardziej uzasadnione.


W odmianach letnich, takich jak Paulared czy Delicates, bardziej niż zwykle zmagamy się z tym zjawiskiem, ale problem dotyczy również innych odmian późnych (np. Gloster, Ligol). Taka sytuacja skłania do natychmiastowego podjęcia działań zapobiegających przedwczesnemu opadaniu jabłek w tym i tak trudnym sezonie.

W związku z wieloma pytaniami sadowników o praktyczne wskazówki dotyczące prawidłowego stosowania preparatu Topper 10 ST, poniżej znajdują się podstawowe informacje o produkcie oraz praktyka jego stosowania również w innych krajach (np. Holandia):

• Środek z grupy regulatorów wzrostu i rozwoju roślin, przeznaczony do zapobiegania przedzbiorczemu opadaniu jabłek i gruszek oraz poprawy wybarwienia owoców. Środek w formie tabletek rozpuszczalnych w wodzie, przeznaczony do stosowania przy pomocy opryskiwaczy sadowniczych.
• Substancją aktywną jest syntetyczna auksyna– trichlopyr, związek z grupy pochodnych kwasu pirydynokarboksylowego.

• Jak stosować?

Termin zabiegu:

Aplikacja jednorazowa na 3-4 tygodnie przed zbiorem, jest to bardzo istotny parametr, w związku z czym zaleca się dokonanie precyzyjnej oceny lub wykonanie zabiegu nieco wcześniej (5 TYGODNI), aby uniknąć spóźnionego zastosowania obniżającego skuteczność zabiegu (pomocny z pewnością będzie dodawany w tym sezonie do 2 opakowań Topper 10 ST, Płyn Lugola- do wykonania testu skrobiowego).

Optymalna dawka:

▪ Jabłonie 15–20 tabletek na hektar
▪ Grusze 10-15 tabletek na hektar

Zalecana ilość wody: 1000 l/ha, jednak według przeprowadzonych badań oceny skuteczności w niższych dawkach wody zastosowanie np.750 l/ha nie wpływa negatywnie na skuteczność

Mieszalność: Badania wykazały brak negatywnego wpływu na skuteczność zabiegu Topper 10 ST wykonanego w mieszaninie z preparatem Captan 80WG lub innym fungicydem o składzie- 25,2%boskalid 12,8%piraklostrobina.

• Jakie są korzyści ze stosowania?

o wzrost wartości owoców (poprawa wielkości oraz wybarwienia)
o brak wpływu na zdolność przechowalniczą owoców (nie stymuluje dojrzewania oraz nie pogarsza jędrności) o zabezpieczenie przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi (wietrzna i burzliwa pogoda)
o poprawa logistyki zbioru owoców
o brak pozostałości substancji aktywnej w owocach

Fotografie wykonane przez CAF Holandia

Szymon Matysiak, Arysta LifeScience