Superabsorbent Zeba – magazyn wody dla roślin

superabsorbent zebaNa naszym rynku nieczęsto pojawiają się innowacyjne produkty do zastosowania w sadownictwie, na które warto zwrócić uwagę. O nowoczesnym superabsorbencie tworzącym hydrożel i magazynującym wodę dla roślin opowiadział Szymon Matysiak z firmy Chemtura Europe Limited.

W ostatnim czasie na polskim rynku pojawił się superabsorbent Zeba. Czym są superabsorbenty i do czego służą?

Zeba jest zupełnie nowym oraz innowacyjnym produktem z grupy superabsorbentów, który został sprowadzony do naszego kraju ze Stanów Zjednoczonych. Jest tam stosowany z powodzeniem w rozmaitych uprawach, począwszy od upraw zbóż, warzyw, poprzez rośliny ozdobne w kontenerach, trawniki na polach golfowych, kończąc na sadownictwie. Jednym słowem wszędzie tam, gdzie niezbędna jest woda łatwo dostępna roślinom.

Jak działa ten preparat?

Podstawowym zadaniem superabsorbentu jest pochłonięcie i przechowanie wody oraz dostarczenie jej roślinie w momencie zapotrzebowania. Mikrogranule Zeby są zdolne zmagazynować 400-krotną ilość swojej wagi, spełniają tę rolę znakomicie, oddając roślinie aż 95% pochłoniętej wody. Są w stanie robić to wielokrotnie, powtarzając cykle: chłonięcia i oddawania wody potrzebującej roślinie.

W jakich sytuacjach superabsorbent znajduje zastosowanie w sadownictwie?

ZebaOdpowiedź na to pytanie jest zaskakująco prosta dla każdej osoby, która poczyniła już wydatki na zakup materiału szkółkarskiego, w ostatnim czasie bardzo kosztownego. Istnieje wiele czynników, które mogą przyczynić się do tego, że dany materiał się nam nie przyjmie. Począwszy od jego jakości, poprzez patogeny, kończąc na stresowych warunkach środowiska, takich jak np. susza, przymrozki. Intencją zastosowania Zeby będzie właśnie zapewnienie sadzonym przez nas roślinom możliwie jak najlepszego startu oraz wsparcia przy opieraniu się stresom. Kiedy będą miały stały dostęp do zmagazynowanych zasobów wody, przyjdzie im to łatwiej, a my będziemy bardziej pewni, że wydane przez nas pieniądze się nie zmarnowały.

Jak stosuje się ten preparat?

Generalnie naszym celem powinno być dostarczenie Zeby jak najbliżej strefy korzeniowej. W przypadku sadzenia drzew najlepsze efekty daje jednak tzw. otoczkowanie, co potwierdziło się w badaniach m.in. nad wzrostem sadzonek drzew w trudnych warunkach gleb piaszczystych prowadzonych przez Instytut Badawczy Leśnictwa. Tuż przed posadzeniem dokładnie maczamy korzenie drzewek w roztworze Zeby z wodą w proporcjach 2,5 g Zeby na 1 l wody, starając się jak najdokładniej pokryć strefę korzeniową.

Zeba moczenie korzeni
Korzenie moczymy w roztworze superabsorbentu tuż przed posadzeniem

Co się dzieje z superabsorbentem, kiedy już wraz z zamoczonymi korzeniami znajdzie się w glebie?

Jak już wspomniałem wcześniej, magazynuje on wodę i oddaje ją roślinie w momencie zapotrzebowania. Taki cykl powtarza się wielokrotnie. Zeba jest oparta na naturalnej skrobi i ma naturalne pH, więc nie wpływa na właściwości przechowywanej wody. Zachowanie optymalnej wilgotności przekłada się także na lepsze wykorzystanie nawozów. Po kilku latach superabsorbent ulega biodegradacji.

Czy zwiększona wilgotność w strefie korzeniowej rośliny nie spowoduje gnicia korzeni?

Nie ma takiego ryzyka. Cykliczna praca superabsorbentu powoduje nacisk na cząstki gleby oraz zwiększenie jej napowietrzenia. W momencie gdy granule osiągną swoją maksymalną objętość, nadmiar wody spływa w głąb gleby. Odpowiednie proporcje pomiędzy dostępnością wody a napowietrzeniem gleby warunkują lepszy rozwój i wzrost roślin.

Polecane publikacje:

doradca sadowniczy - magazyn