Stymulacja uszkodzeń w truskawkach – komunikat jagodowy

Zapraszamy do obejrzenia komunikatu jagodowego dotyczący bieżących zaleceń w truskawce.

Z filmu dowiesz się:

00:55 – sytuacja plantacji truskawek po przymrozkach

01:22 – zalecane zabiegi po przymrozkach

02:10 – zabiegi stymulujące uszkodzenia w truskawkach

03:25 – ochrona plantacji truskawek przed porażeniem

04:00 – ochrona przed mączniakiem

04:22 – plamistość liści

05:04 – kiedy wykonać zabiegi przeciwko przędziorkom

05:44 – nawożenie truskawek

Produkty polecane w filmie:
Maral
ASX Tytan plus
Asahi SL
Devrinol 450 SC
Stomp Aqua
Rosaleaf zielony
Protaminal
Omex Zynergy
Pastor 80 WG
Penkona 100 EC
Nimrod 250 EC
Nordox 75 WG
Algasoil

Transkrypcja

Witam serdecznie, Tomasz Domański, Agrosimex. Zapraszam na kolejny komunikat jagodowy dotyczący bieżących zaleceń w uprawie truskawek.

Jesteśmy dzisiaj na plantacji truskawek w okolicach Sandomierza, odmiana Rumba. Ostatniej nocy mieliśmy znaczące spadki temperatur poniżej zera, wystąpiły przymrozki. Różnie to wyglądało w całej Polsce, niemniej jednak lokalnie te temperatury spadły do minus czterech stopni. Na dzisiejszą noc ponownie są zapowiadane przymrozki, tak że mogą one wystąpić nawet większości kraju i mogą być to temperatury do -5 stopni, lokalnie czasami w zastoiskach mrozowych mogą te temperatury być jeszcze niższe.

Jaka jest sytuacja, jeżeli chodzi o plantację truskawek po tych przymrozkach? Z pewnością takie czynniki pogodowe wywołują stres dla roślin. Rośliny, które są wprowadzane w stres, muszą się zregenerować, ale aby ułatwić im taką regenerację, oczywiście należy przeprowadzić pewne zabiegi, które pozwolą im łagodniej wyjść z tego stresu lub przejść przez te warunki, właśnie przez te przymrozki bez jakichkolwiek uszkodzeń, czy też zahamowania wzrostu. Przede wszystkim ja tutaj po tej fali przymrozków polecam państwu wykonać zabiegi na plantacjach truskawek przy użyciu dwóch nawozów. Maral, czyli wyciąg z alg morskich razem z nawozem ASX Tytan Plus. Jeżeli ktoś ma w swoich zasobach inne nawozy na przykład Asahi, również może Asahi połączyć razem z Maralem. Taka mieszanina również będzie bardzo skuteczna teraz w tej chwili po takich przymrozkach.

Proszę państwa, jesteśmy dzisiaj na odmianie Rumba, widzimy, że są już pąki kwiatowe. Rumba nam tutaj powoli zaczyna sezon wegetacyjny, no i oczywiście co za tym idzie? Zabiegi, jakie należy wykonywać w chwili obecnej na takich plantacji. Przede wszystkim ja chciałbym tutaj zacząć też od tego, że plantacja jest troszeczkę uszkodzona herbicydami doglebowymi. Zostały tutaj zbyt późno zastosowane takie herbicydy jak Stomp i Devrinol i skutkiem czego jest teraz poskręcanie liście, przebarwienie liści. Widzimy, że te rośliny się troszeczkę męczą. No niemniej jednak na pewno będziemy chcieli im tutaj pomóc, wyprowadzić ich z tego stresu przy pomocy trzech zabiegów. Robimy tutaj taką kurację stymulującą tak, aby te rośliny mogły się tutaj odpowiednio zregenerować, a następnie wydać ładny plon. W pierwszej kolejności zostanie tutaj zastosowana mieszanina nawozów, ASX Tytan Plus, łącznie z Maralem. Drugi zamek po około pięciu, sześciu dniach będzie Rosaleaf zielony i Protaminal. I trzeci zabieg po około tygodniu od drugiego, będzie ponownie Maral z Omex Zynergy. Omex Zynergy, który będzie miał tutaj nam na celu podniesienie tej całej naturalnej odporności tych roślin, tak żeby już ich wyprowadzić z tego stresu całkowicie, a też wzmocnić przed porażenie przez wszelkiego rodzaju patogeny.

Oczywiście oprócz takiej stymulacji, nie możemy zapominać o ochronie naszych plantacji. Warunki, które były w ostatnim czasie, sprzyjają porażeniu naszych roślin, szczególnie tych, które są przykrywane, czy to agrowłókniną, czy też folią przez szarą pleśń. W tej fazie rozwojowej przed kwitnieniem na pewno warto na takich plantacjach, również i na tej stosować kaptan. Ja tutaj polecam ze swojej strony Pastor. Ta substancja, kaptan, na pewno tutaj dobrze zabezpiecza rośliny przed porażeniem przez szarą pleśń. Oprócz szarej pleśni, mączniak. Warunki sprzyjające na pewno. Teraz, kiedy zrobi się ciepło, na pewno te warunki będą do rozwoju mączniaka bardzo sprzyjające. Pierwsze zabiegi siarkowe, które poszły, są już za nami. W chwili obecnej powinniśmy się skupić już na mocniejszych preparatach. Ja rekomenduję tu przede wszystkim Penkone, ale również można stosować Nimrod w tej fazie rozwojowej. Plamistości liści. Tam, gdzie jest problem z plamistościami, bakteryjna kanciasta plamistość liści, oczywiście niezastąpiona miedź. W tej fazie rozwojowej dalej możemy stosować Nordox, dlatego ten Nordox jest tak uniwersalnym preparatem właśnie w przypadku walki z chorobami bakteryjnymi. Mamy okres przed kwitnieniem, jak najbardziej również w ten cały program ochrony powinniśmy ten Nordox jeszcze włączyć, jeszcze wykonać ten jeden czy dwa zabiegi w trakcie sezonu. To są, proszę państwa, te najważniejsze choroby, z którymi się spotykamy teraz na plantacjach.

Kolejny czynnik, szkodniki. W tej chwili ja przeprowadzam lustrację na plantacji, jeszcze nie obserwuję w uprawach gruntowych dużej aktywności przędziorków, dlatego ja zalecam wstrzymać się z zabiegiem przeciwko przędziorkom do momentu tuż przed kwitnieniem. Kiedy to kwitnienie? Zależy wszystko od pogody. Widzimy, że jest dosyć chłodno, troszeczkę tutaj też dzisiaj jest, widzimy, że pogoda pochmurzona, w takich warunkach na pewno rozwój tych truskawek nie jest mocno przyspieszony. Ale jeżeli tylko te temperatury wzrosną, na pewno ta wegetacja mocno przyspieszy, no i wtedy przed kwitnieniem pamiętajmy o tych najważniejszych zabiegach przeciwko przędziorkom.

Jeżeli chodzi o jeszcze jeden czynnik, czyli nawożenie pogłówne, ja zachęcam państwa do zastosowania nawozu Algasoil, czyli granulowanego nawozu z alg morskich. Nawóz ten bardzo fajnie się sprawdzi właśnie teraz zastosowany, jest to taka dawka nawozu, która nie znacząco wpłynie, jeżeli chodzi o nawożenie azotowe, ale dostarczenie tych alg morskich w formie granul na pewno bardzo zastymuluje do wzrostu system korzeniowy, jak również rozwój całych roślin. Dlatego zachęcam państwa tutaj do zastosowania nawozu Algasoil.

Czy dawać kolejną dawkę azotu? Oczywiście ja w tej chwili jeszcze nie zalecam nałożenia kolejną dawką azotu. To nawożenie będę rekomendował w kolejnych komunikatach bliżej okresu kwitnienia.

Na dziś to wszystko, dziękuję bardzo za uwagę i zapraszam do oglądania naszych kolejnych komunikatów.