Spotkanie polowe Klubu Jagodowego

W miniony piątek 31 marca doradcy Agrosimex spotkali się na plantacjach pokazowych truskawek, zlokalizowanych w rejonie grójecko – wareckim. Coraz większe nasadzenia w tej okolicy powodują, że wielu plantatorów napotyka problemy, których wcześniej nie miało, prowadząc małe plantacje. Wraz z dosadzaniem kolejnych kwater zaczynamy borykać się z problem monokultury. Duże połacie truskawek to idealne warunki dla rozwoju szkodników i chorób.

Plantatorzy, którzy przyszli na piątkowe spotkania Klubu Jagodowego mieli możliwość zapoznania się z bieżącymi zaleceniami uprawowymi dla truskawek wiosną.

Jak podkreślali doradcy, jest to najwyższy czas na zastosowanie podstawowego nawożenia doglebowego. Jest już zbyt późno na zastosowania nawozów zawierających potas w formie chlorkowej ponieważ może on uszkadzać młode, rozwijające się korzenie. W tym czasie należy zastosować wieloskładnikowe  nawozy bezchlorkowe o niskiej zawartości azotu. Dobrym nawozem będzie więc na przykład Rosafert 10-8-24. Odpowiednio wcześnie podane nawozy będą wykorzystywały zawartą w glebie wilgoć do pełnego rozłożenia się.

IMG_2591

W kilku lokalizacjach zaobserwowano nieznaczne przemarznięcia truskawek po zimie. W takim przypadku należy odpowiednio wcześnie rozpocząć program regeneracyjny  oparty na nawożeniu dolistnym i w miarę możliwości fertygacji. By odciążyć uszkodzone korzenie, w tym momencie można podawać nawozy wieloskładnikowe o podwyższonej zawartości potasu np. ASX Potas plus, stosując te nawozy przemiennie z substancjami łagodzącymi stresy, takimi jak wyciągi z alg (Algex) lub aminokwasy (Aminofort). By pomóc w regeneracji korzeni można przez fertygację podać działające kojąco kwasy humusowe (Rosahumus 1kg/ha), kolejnym zabiegiem jest podanie potasowego Rosasolu 8-17-41 przez fertygację. Potas w roślinie odpowiedzialny jest za prawidłową gospodarkę wodną. Podany odpowiednio wcześnie pozwoli na szybkie odbudowanie się korzeni.

Wiosna to również czas na początek zwalczania chorób. Dobrym wczesnowiosennym rozwiązaniem będzie zastosowanie miedziowego Nordoxu 75 WG, który pozwoli w tak wczesnych fazach ograniczyć rozwój plamistości liści i antraknozy.

IMG_2541
Michał Malicki- Doradca Sadowniczy Agrosimex- Nordox 75WG

W trakcie wiosennych lustracji warto zwrócić uwagę na pojawiające się już samice przędziorka chmielowca, które należy zwalczać już w najbliższych dniach.

Więcej wiosennych informacji dla plantatorów truskawek w filmie:

https://www.youtube.com/watch?v=23NiGcrYkeA