Spotkanie Klubu Borówkowego – relacja

We wtorek 24.04. 2018 odbyło się spotkanie doradcze Klubu Borówkowego. Na plantacji Państwa Wasiaków w Jajkowicach zjawiło się kilkadziesiąt osób zainteresowanych spotkaniem z gronem doradców i ekspertów.

W spotkaniu wziął udział dr Tomasz Krupa, który zwrócił szczególną uwagę na utrzymanie roślin w dobrej kondycji do kwitnienia. Błyskawiczne nadejście wiosny spowodowało szok na wielu plantacjach. Objawem tego jest fioletowienie liści, co świadczy o stresie energetycznym i delikatnych niedoborach, bardzo słabo mobilnego pierwiastka jakim jest fosfor. Biorąc pod uwagę tempo wegetacji i spodziewane bardzo szybkie kwitnienie warto stosować delikatną biostymulację i nawozy borowe tak, by maksymalnie wspomóc zawiązywanie owoców.

Podczas spotkania można było również obejrzeć rozrzutnik sadowniczy przystosowany specjalnie do uprawy borówek.

Zalecenia ochrony i nawożenia

Koniecznym jest uruchomienie w najbliższych dniach fertygacji. Przy obecnej pogodzie wody w glebie bardzo szybko ubywa, a podane wcześniej nawozy posypowe nie są w pełni rozpuszczone i nie mogą być pobierane przez rośliny. Jeszcze przed kwitnieniem wato zastosować przez fertygację nawóz wapniowy CaTs – tiosiarczan wapnia w dawce ok 20l/ha a po kilku dniach podać kompleksowy nawóz NPK Rosasol 19-19-19 15kg/ha. Takie zabiegi pozwolą uzupełnić wszystkie potrzebne składniki pokarmowe na czas kwitnienia.

Szybka redukcja objawów niedoborów na liściach to zastosowanie w najbliższych dniach zrównoważonego nawozu np. Rosaleaf nr 2 – zielony lub ASX Makro. By poprawić wchłanialność nawozów dolistnych do takiej mieszaniny warto dodać produkt aminokwasowy, np. Protaminal. Do stymulacji kwitnienia można użyć pobudzającego nawozu ASX Tytan Plus, zawierający przyśpieszający fotosyntezę tytan, niezbędny w czasie kwitnienia bor a także gibereliny i cytokininy. W okresie kwitnienia niezmiernie korzystne jest również stosowanie nawozów algowych takich jak Maral. Pozwolą one na lepsze rozwinięcie się kwiatostanów a zawarty w nich jod będzie elementem wabiącym owady zapylające.

Beata Rogala