Spotkania przedzbiorcze 2011 – podsumowanie

Część z zaplanowanych przedzbiorczych spotkań sadowniczych, organizowanych przez Agrosimex już się odbyła. Były to m.in. spotkania w Bykach, Starej Warce, Woli Kiełpińskiej k/Serocka, Ostrowcu k/Łowicza oraz Rudniczku k/Łodzi. Podczas wykładów dominowała głównie tematyka zabiegów przed i pozbiorczych, oraz zagadnienia związane z prawidłowym terminem zbioru owoców oraz nowoczesną technologią przechowywania SmartFresh.

 Zabiegi przed i pozbiorcze.

Robert Binkiewicz z firmy Agrosimex omówił sezon ochrony 2011. Ochrona sadów przed parchem jabłoni w tym sezonie nie była tak trudna jak w ubiegłym. Decydujący wpływ na to miał przebieg pogody w kwietniu i maju. Znacznie mniejsza ilość opadów deszczu w tym okresie, niż w sezonie 2010 sprawiła że ułatwione było wykonywanie zabiegów, a preparaty kontaktowe nie ulegały tak często zmyciu.

Również znacznie skuteczniej sadownicy zwalczali przędziorki w tym sezonie. Coraz więcej sadowników przekonuje się do bardzo skutecznych, wczesnowiosennych zabiegów preparatami olejowymi np. Catane 800 EW, Treol 770 EW. Wysoka efektywność tych zabiegów daje możliwość utrzymania populacji przędziorków latem na bardzo niskim poziomie. Ciekawostką jest fakt, że w niektórych sadach, po wykonaniu zabiegu olejowego, nie ma konieczności zwalczania tych szkodników latem.

Niestety, część sadowników wciąż ma problemy ze skuteczną ochroną przed zwójkami liściowymi, które od kilku lat stanowią duże zagrożenie latem i wyrządzają wiele szkód, głównie zwójka siatkóweczka i bukóweczka. Niezbędnym elementem skutecznej strategii zwalczania tych szkodników jest monitoring lotów motyli za pomocą pułapek feromonowych. Pocieszeniem dla producentów może być wprowadzenie na rynek w sezonie 2012 nowego insektycydu Coragen.

Niezbędne są również przedzbiorcze zabiegi zabezpieczające owoce przed chorobami przechowalniczymi m.in. Gorzką zgnilizną owoców, Szarą pleśnią, Brunatną zgnilizną. Bardzo mokre lato sprzyjało porażeniu przez te choroby. Znana do tej pory paleta środków zarejestrowanych do zwalczania w.w. chorób tj. Captan, Zato, Topsin, Thiram, Pomarsol, poszerzyła się o nowy produkt Bellis 38 WG, zarejestrowany do zwalczania Gorzkiej zgnilizny owoców. W celu skutecznego zabezpieczenia owoców, przedzbiorczo należy wykonać 2-3 zabiegi jednym z tych preparatów, zachowując oczywiście okres karencji.

Olbrzymim problemem w sezonie 2011 jest porażenie sadów przez Raka drzew owocowych. Każdego roku coraz więcej drzew jest porażanych przez patogena Nectria galligena, ale jesienią 2010 oraz w okresie zimowym 2010/2011 dochodziło do silnych infekcji, w wyniku których szczególnie młode sady takich odmian jak Szampion, Gala, Elise, Ligol, Gloster najbardziej ucierpiały. Niezbędna jest cały kompleks zabiegów m.in. usuwanie z sadów źródła infekcji, czyli porażonych pędów lub całych drzew oraz ochrona chemiczna. Szczególnie ważny jest okres pozbiorczy oraz moment opadania liści. W tym czasie przez rany po liściach dochodzi do infekcji. Polecane preparaty to w odpowiedniej kolejności: po zbiorach preparaty oparte na s.a. kaptan Merpan/Captan oraz Topsin; podczas opadania liści preparaty miedziowe np. Nordox, Neoram, Champion, Miedziany.

Przedstawiciele Działu nawozów Agrosimex: Krzysztof Zachaj oraz Iwona Polewska-Jankowiak na poszczególnych szkoleniach przedstawili program analiz ogrodniczych gleb oraz liści przeprowadzonych w sezonie 2011 w sadach. Wyniki analiz gleb potwierdziły duże niedobory azotu w poszczególnych okresach sezonu wegetacyjnego, natomiast wyniki analiz liści potwierdzają zasadność wczesnego nawożenia pozakorzeniowego wapniem. Do takiego programu wapniowego polecany jest nawóz firmy Albion – Metalosate Ca oraz znane sadonikom Rosatop Ca, Insol Ca, Rosacal Plus.

Dzięki zabiegom przedzbiorczym nawozami o wysokiej zawartości fosforu, możemy znacznie poprawić wybarwienie owoców. Zaczynając od 4 tygodni przed zbiorem danej odmiany polecane są 2-3 zabiegi jednym z nawozów:

  • Nectar intense
  • Rosafos
  • ROSASOL 8-50-12
  • ROSASOL 8-24-34
  • Rosaleaf 1 (10-52-5)
  • Metalosate Potassium – 24%K skompleksowanego aminokwasami
  • MAP  (12-52-0)
  • MKP  (0-52-34)

 

Przechowywanie owoców na najwyższym poziomie.

Marcin Piesiewicz z firmy AgroFresh omówił zasady działania oraz zalety Systemu przechowywania owoców SmartFresh. Owoce traktowane preparatem SmartFresh podczas długiego przechowywania w warunkach KA lub ULO nie tracą jędrności, wolniej dojrzewają, oraz długo utrzymują wymagane parametry jakościowe podczas obrotu handlowego. Dodatkową zaletą jest brak ubytku masy owoców podczas przechowywania oraz znaczne oszczędności energii w obiektach przechowalniczych, sięgające nawet 30%. Firma Agrosimex od sezonu 2011 jako Service Provider jest głównym wykonawcą aplikacji SmartFresh w obiektach przechowalniczych w Polsce.

 [nggallery id=25]