Sposób na sukces w uprawie grusz – Projekt Gruszka odc. 1

Zapraszamy na nowy cykl filmów pt. „Projekt Gruszka”. Jest to nowe, całosezonowe doświadczenie w sadzie gruszowym. Będziemy prezentować Państwu nowe rozwiązania w agrotechnice, nawożeniu oraz ochronie.

Z filmu dowiesz się:

01:38 – cele Projektu Gruszka

03:12 – informacje o sadzie, w którym będzie prowadzony Projekt Gruszka aktualna kondycja sadu, omówienie wyników badań

08:07 – ocena ubiegłorocznego sezonu

09:55 – zabiegi przeprowadzone do tej pory w sadzie gruszowym

Polecane produkty:
Info-Karta
Rhizosum N plus

Transkrypcja

Projekt Gruszka to nowe całosezonowe doświadczenie w sadzie gruszowym. Przetestujemy dla was praktyczne rozwiązania w agrotechnice, nawożeniu i ochronie. Zachęcamy do oglądania odcinków projektu gruszka na naszym kanale YouTube i Facebook.

Janusz Miecznik: Dzień dobry. Mamy początek kwietnia 2023, pogoda nas nie rozpieszcza, w tej chwili słońce, nocami spadki temperatur do minus dwóch, trzech z prognozą nawet do jeszcze niższych wartości, tak że, no jako sadownicy musimy tutaj bardzo, bardzo uważać na to, co się dzieje wokół nas w przyrodzie. Znajdujemy się w sadzie gruszowym. Sad należy do państwa Wójcików i będziemy w tym sadzie realizowali kolejno odcinki związane z Projektem Gruszka tym razem. Jak widać, wiosna już ruszyła, więc pąki w chwili obecnej są nabrzmiałe i no pewne zabiegi, które byśmy chcieli przedstawić państwu w związku tym, co w uprawie gruszy się dzieje, będziemy pokazywać w kolejnych odcinkach. Chciałbym na początku zacząć od pewnych celów, jakie chcielibyśmy uzyskać, przedstawiając państwu projekt gruszka. Otóż chcielibyśmy zademonstrować nowe możliwości nawożenia, przede wszystkim nawożenia azotem. Chcielibyśmy zademonstrować nowe produkty wspierające ochronę chemiczną. Mam nadzieję, że to wszystko nam się uda, będziemy mogli to podsumować na koniec sezonu, no osiągając dobry jakościowo, ale też i na właściwym poziomie ilościowym plon. Zanim przejdziemy do omówienia szczegółów związanych z sytuacją, jaką mamy w chwili obecnej, z działaniami, które do tej pory zostały poczynione w gospodarstwie, chciałbym poprosić właściciela, pana Marka Wójcika, o przybliżenie nam kwatery, w której się znajdujemy. O opowiedzenie o tym, iluletnia jest to kwatera? Na jakiej podkładce? Odmiana w przypadku grusz jest zwykle jedna, ale mam nadzieję, że tutaj też wspomnimy jej nazwę, no i żeby też powiedział o zabiegach, które do tej pory zostały przeprowadzone. Zapraszam panie Marku.

Marek Wójcik: Dzień dobry, witam państwa.

Janusz Miecznik: Jeśli można poprosić o kilka słów na temat właśnie wieku sadu, podkładki, odmiany?

Marek Wójcik: Tak. Znajdujemy się w kwaterze odmiany gruszy Konferencja. Zastosowałem tutaj podkładkę Q-Eline, wybrałem ją ze względu na jakość owoców, które akurat w przypadku tej podkładki mniej się odrdzewiają. Siła wzrostu też miała znaczenie, bo Q-Eline rośnie troszkę mniej, niż na przykład Pigwa S1, którą do tej pory stosowałem w sadzie. Jest to kwatera czteroletnia, mam również kwaterę na Pigwie S1, ale ona już ma dwadzieścia lat.

Janusz Miecznik: Czyli doświadczenie w prowadzeniu grusz, duże, bogate. No i miejsce, na którym prowadzimy ten projekt, sad wybrany też dlatego, że mamy tutaj możliwość pokazania państwu zarówno czteroletniego nasadzenia grusz, jak i też młodszego, bo młodsze jest…

Marek Wójcik: Jest dwuletnia kwatera jeszcze.

Janusz Miecznik: A jeżeli będzie potrzeba przejść, bo będzie coś interesującego w takim sadzie dojrzałym, bo dwudziestoletnim, to też mamy tu możliwość zaobserwowania tego.

Marek Wójcik: Tak. Tutaj chciałem jeszcze powiedzieć, że akurat mamy takie zróżnicowanie, co do siły wzrostu akurat w tych kwaterach, które tutaj mam. W tej chwili znajdujemy się w katerze, która ma mniej pąków kwiatowych, a silniej rośnie. W dalszej części jest więcej pąków kwiatowych, troszeczkę słabiej rośnie. Tam na dużo lepszym poziomie, myślę, będzie kwitnienie i owocowanie, dlatego tutaj w tej kwaterze, w tej części zastosowałem podcinanie korzeni jednostronne na ten rok, zobaczymy, jak gruszę będą się zachowywały.

Janusz Miecznik: I w jakiej odległości od pnia?

Marek Wójcik: Robiłem tutaj jakieś 40 centymetrów od pnia. Bo po prostu, żeby też ich za bardzo nie skarbić.

Janusz Miecznik: Jakim nożem?

Marek Wójcik: Nóż był skośny, ale był ustawiony praktycznie na prosto, tak że…

Janusz Miecznik: Do jakiej głębokości?

Marek Wójcik: Akurat tak gdzieś myślę, 45 centymetrów ten nóż tam wchodził. Tak że myślę, że ten zabieg akurat spełni swoją funkcję.

Janusz Miecznik: No tak, no uzasadniony zabieg, bo mamy dobry wigor w katerze, mamy dobry wzrost, natomiast niedostatek jest pąków kwiatowych. No w tym sezonie, jeżeli będzie zbyt mało owoców, można się spodziewać znowu bujnego wzrostu wegetatywnego, dlatego to cięcie jednostronne jak najbardziej uzasadnione.

Marek Wójcik: Jeżeli będzie potrzeba, będziemy ciąć z drugiej strony za rok.

Janusz Miecznik: Tak. Widać, że już zabiegi związane z nawożeniem zostały przeprowadzone. Nadmienię, że jesienią na kwaterach, o których myśleliśmy, że będzie Projekt Gruszka, zostały pobrane próby i poddane analizie. Z tych analiz wynikało, że, no brakuje nam tutaj potasu, a wiadomo, że grusza tym gatunkiem, a przede wszystkim Konferencja, potasolubnym. Brakuje wapnia.

Marek Wójcik: Tak.

Janusz Miecznik: Stąd też nawożenie siarczanem wapnia. Nie wiem, czy…

Marek Wójcik: Już było stosowane, tak.

Janusz Miecznik: No właśnie, bo to już powinno być zrobione. I ta kwatera akurat miała pH 5,8.

Marek Wójcik: Tak, ja staram się tutaj w ogóle w moim sadzie utrzymywać to pH na dosyć takim optymalnym poziomie, ale wiadomo, no z roku na rok wszystko się zmienia, tak że… Analizy jak najbardziej to wszystko potwierdzają. Według analiz i zaleceń stosuję te…

Janusz Miecznik: Tak, no analizy zwyczajowo przeprowadziliśmy w Laboratorium Fertico w Grójcu, no i tutaj ułożyliśmy plan nawożenia, który widzicie państwo na slajdzie. To jeśli można poprosić jeszcze o ocenę ubiegłorocznego plonowania, na jakim poziomie był? I co miało wpływ akurat na takie, a nie inny poziom?

Marek Wójcik: W ubiegłym roku niestety dopadły mnie tutaj przymrozki wiosenne, tak że plonowanie tutaj z tych kwater nie było zadowalające. Z tego tytułu też, jak widać, tutaj był silniejszy wzrost tych drzew, tak że mam nadzieję, że w tym roku akurat uda nam się ochronić przed przymrozkami i ten plon jednak będzie lepszy. Tak że, no w zeszłym roku ten plon tutaj wyniósł jakieś chyba 15 ton z hektara, przeliczając na te…

Janusz Miecznik: Jeśli chodzi o jakość?

Marek Wójcik: Jakość była… Co prawda było tak, średnica i wielkość owoców była jak najbardziej dobra, zadowalająca, tylko że po prostu było go mniej, no ze względu na te przymrozki, które wystąpiły.

Janusz Miecznik: To teraz przejdźmy jeszcze do bardzo ważnej rzeczy w uprawie gruszy, jaką jest ochrona. Właściwie zagrożenie dla gruszy to ze szkodników miodówka, no i bakterie, jeśli chodzi o choroby, tak? To dwa takie podstawowe czynniki, czy agrofagi, które, no mogą spowodować, że zabraknie nam sukcesów w tej uprawie. Praktycznie ochrona ta przed tymi agrofagami jest, można by powiedzieć, że całoroczna, tak?

Marek Wójcik: Tak.

Janusz Miecznik: Stąd w chwili obecnej widać ślady na drzewach zabiegu, który został zastosowany. Gdybyś, Marku, mógł powiedzieć, jaki tutaj środek został użyty, kiedy? No to bardzo proszę.

Marek Wójcik: Tak gdzieś w połowie lutego tego roku było zastosowane zabielanie produktem BNA.

Janusz Miecznik: BNA Pro?

Marek Wójcik: BNA Pro, tak.

Janusz Miecznik: To nowy produkt….

Marek Wójcik: I bardzo dobry.

Janusz Miecznik: No widać, że po tak długim okresie czasu jeszcze dość dobrze trzyma się na drzewach.

Marek Wójcik: Tak, bardzo dobrze się trzyma to zabielanie i widać go bardzo długo. Deszcze go nie zmywają. W ubiegłym tygodniu był zastosowany preparat Nordox w dawce dwa kilogramy na hektar. Oleju i siarki nie stosowałem, ponieważ….

Janusz Miecznik: Nie udało się zastosować.

Marek Wójcik: Nie, to deszcz, a to mróz i akurat tylko ten miedzian zrobiliśmy. No myślę, że pod koniec…

Janusz Miecznik: Miedziowy przy użyciu Nordox-u, tak?

Marek Wójcik: Tak.

Janusz Miecznik: Bo to był jeden zabieg?

Marek Wójcik: Jeden zabieg tylko.

Janusz Miecznik: Do tej pory?

Marek Wójcik: Tak, tak. Mówię, wegetacja w tej chwili wyhamowała, bo i tamten w tydzień i ten jest dosyć chłodny. Mam nadzieję, że przed świętami, ewentualnie zaraz po świętach Wielkanocnych się uda nam… Znaczy, obowiązkowo już będzie trzeba zrobić kolejny zabieg miedziowy pod kątem bakterii oczywiście, no i parcha, który myślę, że też już będzie infekował.

Janusz Miecznik: Parch już się wysypał, można powiedzieć, 2 tysiące zarodników w metrze sześciennym jest. To już jest jakaś znaczna ilość. Na pewno na tyle duża, że otwarte pąki, niezabezpieczone, czy to w uprawie gruszy, czy też… A przede wszystkim w uprawach jabłoni, no tutaj są wrażliwe już na obecność takiej ilości zarodników. Tak że, no jest to już okres taki wstępu do bardzo intensywnej ochrony.

Marek Wójcik: Tak.

Janusz Miecznik: No wiadomo, że tutaj w przypadku miodówki gruszowej i olejów, a przede wszystkim, no w tym sadzie planujemy, żeby zastosować olej Contigol. No nie uda nam się tego zrobić już z siarką, bo jest jednak…

Marek Wójcik: Ryzyko fitotoksyczne.

Janusz Miecznik: Ryzyko, bo ta część już zielona się tutaj pojawiła i to by można było przy takiej mieszance zbiornikowej uszkodzić, czy tam przypatrzyć, a szkoda tych pierwszych, akurat rozwijanych się liści, czy też przylistków, które się rozwijają. To szkoda by było, żeby, no jakaś tam fitotoksyczność wystąpiła. Dlatego solo w momencie, kiedy przyjdą dobre warunki pogodowe, jak najbardziej jest to uzasadnione.

Marek Wójcik: W moim sadzie akurat mam nadzieję, że… Znaczy, obserwuję i widzę, że nie ma dużej presji ze strony miodówki, tak że jestem spokojny, że wszystkie te zalecenia, które tutaj mamy, jednak dadzą radę.

Janusz Miecznik: Będziemy chronić wspólnie. No my państwa informujemy na bieżąco, jeśli chodzi o zagrożenia w formie Info-Karty, zachęcam do wykupu akurat tej Info-Karty na sezon 2023, jest to już w tej chwili możliwe, chociażby za pomocą sklepu naszego internetowego, tak że jest łatwość dostępu do różnych form właśnie takiego komunikowania się z nami, do tego, żeby, no tę ochronę prowadzić w sposób bardzo taki precyzyjny, no i wtedy, kiedy trzeba, to właśnie zabiegi na czas. Ja wspomniałem, wracając jeszcze do nawożenia, dwa słowa, bo powiedzieliśmy tu o potasie, o wapnie, no tu magnez jeszcze będziemy uzupełniali jak najbardziej, ale wspomniałem… Ponieważ mamy jako cel rozwijanie nawożenia, czy też ochrony przy użyciu produktów, które do tej pory były nieznane, chciałbym wspomnieć jeszcze o Rhizosumie. Mówiliśmy…

Marek Wójcik: Będziemy go stosować.

Janusz Miecznik: Mówiliśmy o tym przy okazji cięcia, ale chcę powiedzieć, że ten Rhizosum będzie tę podstawą w nawożeniu azotem. Co prawda pierwsza dawka z nawozów mineralnych, natomiast kolejne dawki planujemy, żeby wykonać właśnie Rhizosumem, a więc produktem, który zawiera bakterie Azotobacter salinestris, bakterie wiążące azot z powietrza, bakterie wolnożyjące. I właśnie będziemy obserwowali, jakie efekty po zastosowaniu takiego rozwiązania właśnie z udziałem bakterii Azotobacter, z udziałem środka Rhizosum osiągniemy tu właśnie w tej kwaterze.

Marek Wójcik: Dużo pracy przed nami.

Janusz Miecznik: Dużo pracy przed nami, dziękuję za uwagę w dzisiejszym odcinku i zapraszam na kolejny.

Marek Wójcik: Do widzenia.

Janusz Miecznik: Do widzenia.