Sad wdrożeniowy – spotkanie

7 i 8 maja odbyły się polowe spotkania z doradcami Agrosimex, które wspierał Jos de Wit – holenderski doradca. Poruszono tematykę regulatorów wzrostu, aktualne zalecenia ochrony sadów i nawożenia dolistnego.

Holenderski doradca podał aktualne zalecenia związane z zabiegami preparatami Gibb Plus, Globaryl i Corto. Wegetacja jest bardzo dynamiczna wobec tego należy odpowiednio ułożyć kolejność zabiegów regulatorami wzrostu.

Robert Binkiewicz prezentował zalecenia ochrony sadów, które mają na celu nie tylko pełne zabezpieczenie plonu, ale także uzyskanie owoców z minimalną liczbą pozostałości. Takie programy ochrony są wprowadzane i testowane na plantacjach, w których odbyły się spotkania – gospodarstwa wdrożeniowe.

Niezbędne po kwitnieniu w sadach jest zbilansowane nawożenie dolistne. Dolistnie powinno się dostarczać przede wszystkim wapń. Do pierwszych zabiegów polecany jest Metalosate Calcium. Michał Malicki opisał zasadność nawożenia wapniem i szczegółowe zalecenia nawożenia dolistnego w najbliższym czasie. Podkreślił również, że przy pogłębiającej się suszy niezbędna staje się fertygacja z wykorzystaniem wieloskładnikowych nawozów Rosasol i wapniowego CaTs.

W ciągu sezonu będziemy kontynuować spotkania na plantacjach wdrożeniowych. Programy ochrony, nawożenia i wyniki badań z tych plantacji będą udostępniane.