Rusza Klub Fertygacyjny

fertygacja klub fertygacyjnyJuż 22 lutego w Błędowie odbędzie się pierwsze spotkanie Klubu Fertygacyjnego, skupiającego sadowników zainteresowanych stosowaniem fertygacji w swoich gospodarstwach. Uczestnicy Klubu skorzystają z monitoringu i indywidualnie opracowywanych zaleceń.

Inicjatywa Klubu Fertygacyjnego jest skierowana do gospodarstw posiadających instalacje nawodnieniowe lub planujących zakup takiego sprzętu w przyszłości. Celem Klubu jest propagowanie wiedzy na temat nawożenia upraw sadowniczych tą metodą, a także przygotowywanie precyzyjnych zaleceń dla każdego z uczestników na podstawie systematycznego monitoringu.

Klub Fertygacyjny swoim patronatem objął profesor Waldemar Treder z Instytutu Ogrodnictwa – wybitny specjalista w dziedzinie fertygacji.

– W sezonie 2012  przeprowadziliśmy doświadczenia w gospodarstwie wdrożeniowym w Uleńcu. Polegało ono na tym, iż w sadzie jabłoniowym (z nawadnianiem i fertygacją), zostały umieszczone sączki z których podczas sezonu pobierano regularnie roztwór do analiz laboratoryjnych. Na podstawie składu roztworu, informacji jaki nawóz był stosowany, wieku drzew i w jakiej fazie rozwoju znajduje się jabłoń były ustalane zalecenia czym, jak długo i w jakiej dawce należy nawozić. Rezultaty tych doświadczeń były bardzo dobre. Dlatego postanowiliśmy podzielić się tą wiedzą z szerszą grupą sadowników – informuje Zofia Gniadzik z działu nawozów firmy Agrosimex.

Każdy z członków Klubu Fertygacyjnego otrzyma szereg zaleceń nawożeniowych. Będą one przygotowane na podstawie cyklicznych analiz próbek gleby. Oprócz tego uczestnicy Klubu wezmą udział w licznych spotkaniach szkoleniowych.

Pierwsze spotkanie organizacyjne Klubu Fertygacyjnego zaplanowano na 22 lutego 2013 r. Odbędzie się ono w Błędowie (Agrostawy ul. Parkowa 3a, 05-620 Błędów). Zainteresowani sadownicy proszeni są o kontakt z numerem telefonu: 601 719 139.