Relacja ze spotkań Klubu Jagodowego na plantacjach truskawek

W miniony poniedziałek 29.05 na plantacjach pokazowych truskawek w Edwardowie i Woli Palczewskiej plantatorzy mogli się spotkać z doradcą Agrosimex Michałem Malickim. Była to wspaniała okazja do wymiany doświadczeń i zapoznania się z bieżącymi zaleceniami na czas kwitnienia i początków zbioru.

Jakie problemy?

Podstawowymi problemem w tym sezonie jest pogoda. Wiele z plantacji dotknęły przymrozki, ale na odmianach deserowych takich jak Marmolada czy Roxana uszkodzenia są nieznaczne i w tym momencie praktycznie niezauważalne. Dużo szkud poczyniły również intensywne opady, które doprowadziły do częściowego zalania niektórych plantacji. Truskawki w tych miejscach mają bardzo uszkodzone korzenie i są szczególnie podatne na infekcje chorób odglebowych takich jak różnego rodzaju fytoftorozy. Podstawą w ograniczaniu tych chorób jest dbałość o dobrą kondycję roślin. Z pomocą przychodzą w tym momencie nawozy fosforynowe takie jak Phos 60,  które można podawać również w formie fertygacji w dawce ok 10-15 l/ha, szczególnie w miejscach gdzie rośliny wypadają.

Choroby liści

Duże znaczenie w tym sezonie odgrywają również choroby liści. Szczególnie w ciągu ostatnich ciepłych dni widoczne są oznaki mączniaka. Wczesną wiosną nie było możliwości wykonania dobrego zabiegu wyniszczającego tą chorobę. Jak podkreślił doradca, jest to najwyższy czas na podanie mocnych preparatów mączniakobójczych np. Nimrodu. Warunkiem skuteczności tego zabiegu jest dokładne pokrycie całej powierzchni liścia. Konieczne jest więc zastosowanie większej ilości cieczy użytkowej i dodatek zwilżacza np. Flipper.

Szara pleśń w natarciu

Na odwiedzanych plantacjach można było zaobserwować wiele objawów szarej pleśni. Występuje ona zarówno na młodych owocach ale także objawia się zaczerwienieniem szypułek. Są to wczesne objawy i sytuacja jest do uratowania pod warunkiem użycia najskuteczniejszych preparatów takich jak Iprodione 500 SC, Pyrus 400 SC lub Prolectus 50 WG. Na szczególne cechy tego ostatniego uwagę zwróciła Agnieszka Ptaszek. Podkreśliła nie tylko jego wysoką skuteczność interwencyjną i zapobiegawczą ale również bardzo krótki okres Karencji.

Szkodniki w natarciu

Na wielu plantacjach występują ogromne problemy ze szkodnikami. O ile walka z przędziorkiem w czasie kwitnienia jest bardzo utrudniona to nie należy o nim zapominać i wyniszczyć go tuż po zbiorach. Duże uszkodzenia powoduje kwieciak malinowiec i trzeba zwrócić szczególną uwagę na tego szkodnika.

Nawożenie zwrócone na jakość

Podstawą w tym momencie jest podawanie dolistnych i doglebowych nawozów wapniowych. W formie oprysku najkorzystniej jest zastosować Metalosate Ca lub Viflo Cal S, które swobodnie można łączyć z fungicydami. Doglebowo można podawać nawozy w formie fertygacji stosując np: ASX CaTS (tiosiarczan wapnia) w dawce 15 l/ha przemiennie z niskoazotowymi Rosasolami.

Kolejne spotkania na plantacjach już niebawem !

 

Doradca Sadowniczy Michał Malicki