Relacja z pokazu cięcia jabłoni 24.01.2024

Dowiedz się, jak prawidłowo przeprowadzać zimowe cięcie jabłoni, aby zachować zdrowie i wigor drzewa.

Zobacz relację z pokazu cięcia Gali w miejscowości Stara Wieś gm. Belsk Duży.

 

W filmie:
04:12 – cięcie sadu sekatorem Nativa Medium marki Ausonia

08:40 – jak pielęgnować wierchołek drzewa jabłoniowego

11:36 – cięcie jabłoni sekatorem Nativa Small marki Ausonia

Sekatory zaprezentowane w filmie:

Sekator elektryczny Nativa Medium
Sekator elektryczny Nativa Small

 

Transkrypcja

Proszę państwa, trochę potniemy dzisiaj tutaj różnych kwater Gali.

Jesteśmy w sadzie państwa Barańskich. Tu jest w tej chwili około 40 hektarów, z czego połowa Gala, połowa Golden. Mamy 3-letnią kwaterę, to jest po tej stronie, więc teraz to będzie czwarty rok, ten, po posadzeniu. A po tej stronie mamy o rok młodszą kwaterę, czyli to będzie teraz trzeci rok.

Tak jak powiedziałem na wstępie, tutaj mamy kwaterę Gala Schniga Schnico. Nie Schnico Red, tylko Schnico, paskowana. 3-letni sad, teraz czwarty rok się rozpoczął, więc myślę, że tutaj już jest co powiedzieć i co pokazać.

Tu było dobre owocowanie w ubiegłym sezonie. Już dokładnie nie pamiętam, nie powiem precyzyjnie, ale około 40 ton z hektara było zerwane tutaj Gali z tych kwater 3-letnich.

Tamte kwatery 2-letnie, a zwłaszcza Alpigala miała niski plon, ponieważ ucierpiała w jeden przymrozek delikatny. A to dlatego, że Alpigala kilka dni później kwitnie.

Kwitła świetnie, było tutaj naprawdę rewelacyjne kwitnienie, a niestety te kwiaty dość mocno przemarzyły i ucierpiały, więc tam ten plon był słaby. To też zobaczycie państwo jak tam przejdziemy, jeśli chodzi o zapąkowanie, jaka tam jest sytuacja.

Wiadomo, że generalnie w Gali problemu z zapąkowaniem, czy z ilością pąków kwiatowych nie ma, wręcz przeciwnie. Zazwyczaj tych pąków jest zbyt dużo i wręcz tutaj o tej porze, podczas cięcia w tej sytuacji powinniśmy już też takie wstępne przerzedzanie rozpocząć.

Czyli już część tych pąków należy wyeliminować, dlatego że pamiętajmy, że na tych właśnie pędach wiotkich, które owocowały w poprzednim sezonie, które wytraciły wigor, a są dobrze zapąkowane, jeśli one tutaj zaowocują, to trzeba się liczyć z tym, że ta jakość owoców będzie niska.

Dlaczego? Dlatego, że niestety nie będzie tutaj wystarczającej ilości asymilatów, energii do tego, żeby wykarmić te owoce, a poza tym to nam się opuści i będzie problem z wybarwieniem.

Dlatego uważam, że tutaj przy tych odmianach drobnoowocowych, które wymienimy wcześniej, zwłaszcza Gala, bo tutaj potrzebujemy kolor, wybarwienie, to taką podstawową zasadą podczas cięcia, prowadzenia powinno być utrzymywanie pędów z wigorem dwu-, trzyletnich, takich, które po prostu dają dużą szansę, może nie gwarancję, ale dużą szansę na owoce najwyższej jakości. A te, które właśnie wytracają wigor, po prostu albo je skracać, klikać, albo już wręcz wymieniać.

Tutaj do cięcia tej kwatery będę używał sekatora Nativa Medium. Jest seria sekatorów Nativa. Nativa Small i Medium. Więc ten Small będę używał w tamtej kwaterze młodszej. Tamten wycina gałązki do 25 milimetrów, ten do 32 milimetrów. Tutaj spokojnie by sobie poradził i ten mniejszy. Ale tak, żebyśmy sobie mogli po prostu popatrzeć na pracę tych sekatorów, to tutaj Nativa Medium. Bardzo lekki, około 900 gram, do 32 milimetrów takie gałęzie może wycinać.

Natomiast uważam, że w takim sadzie spokojnie możemy wszystko wyciąć na takim… może nie połowicznym rozwarciu, ale jakieś 2/3 pełnego rozwarcia.

Odwrotnie niż to było przy Jonagoldach czy Ligolu. Dawniej, 2 dekady, 3 dekady temu odcinaliśmy górny przyrost, później klikaliśmy ten dolny. W przypadku Gali, Goldena, Championa robimy to odwrotnie. Zawsze zostawiamy ten, który jest skierowany do góry, po to żeby właśnie nie wytracić tego wigoru, a odcinamy te, które się opuszczają. I klikamy na te 3, 4, 5 oczek.

Dół, też proszę państwa, to pierwsze piętro, zwłaszcza szczególnie w Gali, trzeba od samego początku, od posadzenia sadu, trzeba bardzo szanować, trzeba je klikać, wzmocnić, żeby ta konstrukcja była stabilna i po to, żeby te jabłka wyrastały, ale po to, żeby nam po prostu wzrost wegetatywny nie uciekł do góry. W Gali to bardzo szybko się dzieje, już w 5, 6, 7 roku jeśli Gala dobrze rośnie, możemy mieć taką sytuację, jeśli tutaj popełnimy jakieś błędy na dole, że po prostu ta dominacja wierzchołkowa weźmie górę, przewagę, będzie nam góra szalała, a dół będzie trudno odbudować. Dlatego ja bardzo szanuję dół i ten dół tutaj to jest świętość, więc to wszystko skracamy, klikamy do tego, żeby po prostu jak najdłużej ten dół miał wigor i też częściowo właśnie hamował wzrost, ograniczał tę dominację wierzchołkową.

Tak, to jest dziewiątce. Zobaczcie, tu jest pęd praktycznie małowartościowy, dlatego że tu ma szczytowy pąk kwiatowy, tu jest pusto, tu było owocowanie, więc w tym momencie jeśli tu będzie owoc to się opuści, więc ja tutaj bym się tego już pozbył. To kliknął, to jest zbyt wiotkie. Od dołu wycinam pęd, który wyrasta do dołu, a zostawiam ten, który jest wzniesiony ku górze i jego klikam.

Tak naprawdę, jeśli chodzi o usuwanie w ogóle w całości pędów, to do piątego roku to tak naprawdę tylko w jakiejś wyjątkowej sytuacji, gdzie jest naprawdę silny konkurencyjny pęd, to go usuwam w całości. Ale uważam, że nie ma takiej potrzeby w ogóle, żeby tu całe pędy usuwać. Niech ta struktura będzie jak najlepiej zabudowana pędami owoconośnymi i to wszystko zostawiam.

To jest bardzo… wydawać się może, ładnie zapąkowany pęd. Będzie bardzo mocne owocowanie na nim, ale owoce będą drobne i wytraci on wigor, więc ja żeby go jeszcze zachować na rok, po prostu go skracam na dwuletnim, w połowie i tyle.

To o czym mówiłem wcześniej, czyli ta dominacja wierzchołkowa, która jeśli Gala jest zdrowa… załóżmy, że jest zdrowa, ma wigor, no i te starsze kwatery, wiemy, że one tam szaleją w tej wierzchołkowej… wierzchołkowych partiach, więc też do tego, żeby zapobiec temu, też im wcześniej zaczniemy działać, podejmować pewne kroki, tym lepiej. Czyli po pierwsze stabilny ten stół, ta podstawa, żeby tam były naprawdę mocne pędy z wigorem, no i od samego początku też tutaj utrzymywać ten wierzchołek jak najbardziej wąski, smukły, nie pozwolić się rozrosnąć tam tym drzewom właśnie w tej górnej części korony.

Tutaj Regalis czy Corto nie jest stosowane i póki co nie będzie, ja nie widzę takiej potrzeby. W niektórych sadach Gali, kwaterach Gali, szczególnie starszych, tam gdzie są zdrowe drzewa i jest wigor, faktycznie w starszych sadach tam jest wskazane i przydaje się zabieg, ale tylko wierzchołków. Natomiast absolutnie nie w takich sadach karłowych, które obficie zawiązują, obficie owocują, trzeba je mocno przerzedzać, absolutnie nie widzę tam potrzeby stosowania, hamowania jeszcze wzrostu, bo to wręcz osłabi przerzedzanie.

Wiadomo, eliminuję najsilniejszy konkurent, klikam tutaj te 5 do 10 centymetrów, zostawiam ten tak zwany moderator, ten pęd, który ma przejąć właśnie tę nadwyżkę tej energii, tego wzrostu wegetatywnego, nie po to, żeby tam było owocowanie, ale po to, że to co jest… zbędna siła niech pójdzie w niego. Natomiast pozostałe ja klikam, zobaczcie, że nawet na tej wysokości ja klikam, skracam te pędy, dlatego że one są wszystkie tutaj na całym odcinku zapąkowane. Tu są pąki kwiatowe i te szczytowe też, ten może trochę pod ostrym kątem, ale już tutaj na tej wysokości ja to wszystko klikam. Zobaczcie, tutaj bardzo fajnie zapąkowane, grube pąki są, ale one już wytracają wigor. Tak było owocowanie tu w zeszłym roku, w tym roku znowu się zanosi na mocne owocowanie, więc jeśli ich nie przytniemy to wszystko będzie wisiało, to wszystko będzie tak. I już jest po pędach.

No wiem, ktoś powie, że takie ostrzyżone te drzewa, ale w przypadku Gali uważam, że to jest wręcz wskazane.

Tę kwaterę będę ciał sekatorem Nativa Small, czyli z tej samej serii co Nativa Medium, ale o mniejszym rozwarciu, jeśli chodzi o cięcie, do 25 milimetrów.

Już on troszeczkę tutaj mi za bardzo… On się zrobił zbyt karłowy ten pęd, ale go jeszcze zostawię.

Zobaczcie państwo, ile tu jest skracania, przycinania, każdy, praktycznie każdy. Ten jest zbyt silny, ten jest zbyt silny. Ale tutaj zobaczcie,  bez przecinania przewodnika, jeśli nie przycinamy przewodnika, zobaczcie, że właśnie w następnym roku na tym odcinku jednorocznym z tych pąków światowych nam tutaj wyrastają przepiękne krótkopędy owoconośne. Tych tutaj nie będę absolutnie klikał, one są dość sztywne. Króciutkie są przede wszystkim, więc też w tym sezonie one zgrubieją, więc po cóż je jeszcze tutaj przycinać, tu potrzebujemy też w tym obszarze owocowania, więc tych nie klikam. Natomiast to, co jest dłuższe i wiotkie, widzimy to jest wiotkie, to wszystko klikam.

Podcinam od spodu i ten co do góry, klikam. Podcinam od spodu tego klikam.

To jest zbyt wiotkie. Zobaczcie, że tutaj były jakieś jabłka, to jest zapąkowane, więc tutaj ja się tego pozbywam, niech coś wyrośnie świeżego, z większym wigorem.