REFLETS – nowy nawóz do ograniczania stresu termicznego roślin

Nawóz Reflets ochrona przed przymrozkamiPrognozy pogody na nadchodzący długi weekend nie są niestety optymistyczne nie tylko dla osób planujących wypoczynek, ale także dla sadowników… Ma być chłodno, pochmurno, deszczowo, a nocami możliwe są nawet przymrozki przy gruncie.

W tym roku na rynku pojawił się Reflets – nowy nawóz dolistny, którego działanie pozwala na zachowanie stabilności temperatury powierzchni liści oraz lepsze wykorzystanie wody przez roślinę. Ponadto tworzy on na powierzchni liści membranę ochronną, która odbija szkodliwe promieniowanie UV.

Reflets – co to takiego?

Reflets jest płynnym dolistnym nawozem borowo-azotowym, który chroni rośliny przed stresem termicznym, nadmiernym szkodliwym promieniowaniem UV, ekstremalnymi temperaturami (przymrozki, upały, duże skoki temperaturowe, wysuszenie przez silne wiatry), a także przed nadmierną transpiracją.

Nawóz ten łączy w nowej formule bor i azot oraz „Co-formulator” – unikalny zestaw substancji przyśpieszających pobieranie składników pokarmowych przez rośliny i zwiększających ich odporność na niekorzystne warunki atmosferyczne. Wytwarzany jest w formie roztworu nawozowego boru z azotem, a jego skład mineralny przedstawia się następująco: 4% azotu rozpuszczalnego w wodzie w formie azotu (N) amidowego, 2% boru (B) rozpuszczalnego w wodzie w postaci pentaboranu sodu.

Jak działa Reflets?

Reflets tworzy na powierzchni liści membranę ochronną odbijającą szkodliwe dla roślin promieniowanie słoneczne UV, a zawarte w nim składniki pokarmowe regulują otwarcie i zamykanie aparatów szparkowych dzięki czemu utrzymują nawożone rośliny w stanie optymalnego uwodnienia (turgoru). Jego działanie można porównać do działania mleczka lub olejku do opalania z filtrem UV (faktorem) z alantoiną i witaminami, który odżywia i nawilża skórę zapobiegając przed jej przegrzaniem, a jednocześnie zabezpiecza ją przed ewentualnymi uszkodzeniami powodowanymi przez szkodliwe promieniowe UV.

Nawóz Reflets ochrona przed przymrozkami

Jakie są korzyści z jego stosowania?

Regularne stosowanie tego produktu pozwala zachować stabilność temperatury powierzchni liści oraz zredukować transpirację – parowanie wody. Rośliny nawożone Refletsem lepiej wykorzystują rezerwy wody i substancji odżywczych zawartych w glebie.

Reflets:
– stabilizuje temperaturę powierzchni liści chroniąc rośliny przed stresem termicznym
– ogranicza ujemne skutki szkodliwego promieniowania UV poprzez działanie matująco-cieniujące
– utrzymuje odpowiednie nawodnienie roślin (m.in. przez ograniczenie nadmiernej transpiracji wody z liści)
– optymalizuje wykorzystanie rezerw wody i elementów odżywczych zawartych w glebie.

Dlaczego warto stosować Reflets?

– Braki wody (coraz powszechniejsze)

Produkcja roślinna (żywności) wymaga zużywania dużych ilości wody. W Polsce w rolnictwie (sadownictwie) występują okresowe sezonowe niedobory wody zwłaszcza w początkowym okresie wegetacji przede wszystkim w maju i na początku czerwca. W Polsce wody jest najmniej w Europie – tylko w Belgii przypada jej mniej na jednego mieszkańca niż u nas. Wynika to z ukształtowania terenu, ilości i rozkładu opadów, słabych gleb i złego ich stanu (erozja, brak żyzności), jednokierunkowego rozwoju melioracji na przestrzeni kilkudziesięciu ostatnich lat służących głównie do odprowadzania nadmiaru wody. Tak więc woda staje się czynnikiem minimum, który w coraz większym stopniu ogranicza możliwości produkcyjne polskich pól.

– Przymrozki (prawie pewne)

Przymrozek to okres czasu związany ze spadkiem minimalnej temperatury powietrza poniżej 0°C, podczas gdy średnia dobowa temperatura jest wyższa od 0°C. Ze względu na genezę powstawania przymrozki można podzielić na dwa rodzaje: adwekcyjne i radiacyjne. Te pierwsze wywoływane są przez napływ zimnego powietrza – obejmują duże obszary i zapowiadane są w prognozach pogody opartych na analizie map synoptycznych. Te drugie  występujące lokalnie, a powodowane są silnym wypromieniowaniem ciepła z podłoża i przylegającą do niego warstwę powietrza do ziemskiej atmosfery.

Można by rzec, że w Polsce pod koniec kwietnia i w pierwszej połowie maja przymrozki występują „tradycyjnie” („zimna Zośka”) i często mają katastrofalne skutki dla upraw – tak jak chociażby te, które w roku ubiegłym spowodowały bardzo duże straty w sadach. Przymrozki nie tylko obniżają ilość i jakość plonu, ale bardzo często niszczą całe uprawy. Ubiegłoroczne późnowiosenne przymrozki spowodowały także spore straty w uprawach rolniczych – rzepaku ozimego, pszenicy i pszenżyta, m.in. na terenach Polski północnej i szczególnie północno-wschodniej (w gospodarstwach na Warmii i Mazurach.

W jakich uprawach sadowniczych stosować?

– DRZEWA OWOCOWE

W uprawach wiśni i czereśni nawóz w dawce 1,5 l/ha stosujemy 3-krotnie – na początku kwitnienia, po kwitnieniu i podczas wzrostu owoców, a w jabłoniach i gruszach tę samą dawkę stosujemy 2-krotnie – po wytworzeniu pąków kwiatowych i po wytworzeniu pierwszych owoców oraz przed zapowiadanymi upałami w okresie wzrostu owoców

– UPRAWY JAGODOWE

W  krzewach owocowych (truskawki, maliny, borówka, porzeczki) wykonujemy 3 zabiegi w dawce 1,5 l/ha – po wytworzeniu pąków kwiatowych, podczas wzrostu owoców i miesiąc przed zbiorami

– POZOSTAŁE UPRAWY

Nawóz stosujemy w okresie wiosennych chłodów lub na początku suszy w dawce 0,5-1 l/ha.

We Francji Reflets  można stosować łącznie z większością środków ochrony roślin w dolnych zalecanych dawkach, ponieważ  jego działanie porównać można z działaniem adiuwantu. W Polsce w tym zakresie należy stosować się do obowiązujących w naszym kraju przepisów prawnych.

Reflets chroni nawożone rosliny przed stresem termicznym przez okres 15-20 dni.