Zbiory jabłek – pomocne akcesoria

pojemniki do zbioru owocóeDobre przygotowanie do sezonu zbiorów może znacznie usprawnić pracę i zaoszczędzić czas, pieniądze oraz wysiłek. Z doświadczenia wiemy, że takie inwestycje przynoszą efekty już w pierwszym sezonie stosowania. Warto obserwować nowinki techniczne, które docierają na polski rynek już jako sprawdzone na zachodzie. Czasem okazuje się, że bez niektórych produktów w naszych gospodarstwach nie potrafimy się obejść.

Sanki sadownicze

sanki sadownicze drabina do saduOgromnie przydatnym i praktycznym urządzeniem są tzw. sanki sadownicze. Nadstawka, stanowiąca najwyżej położony element tej konstrukcji, może służyć jako miejsce na postawienie pojemnika do zbioru lub jako kolejny stopień. W porównaniu do tradycyjnych stojaków czy drabin sanki są zdecydowanie bardziej stabilne i lekkie. Można je również z powodzeniem wykorzystywać w okresie zimowym przy cięciu sadu. Reasumując: to bardzo przydatny sprzęt w każdym gospodarstwie sadowniczym.

Sprzęt do zbioru

Zarówno pojemniki firmy Frubox, jak i Hejmul zapewniają dużą wygodę pracy i cieszą się coraz większą popularnością wśród sadowników.

Pojemnik do zbioru owoców Frubox

Pojemnik Frubox wykonany jest z bardzo trwałego tworzywa; rozmiar zewnętrzny:53 cmx33 cmx28 cm, waga3,2 kg, pojemność ok.18 kg.

Pojemnik do zbioru owoców Hejmul

Pojemnik Hejmul wykonany jest z superlekkiego aluminium; rozmiar zewnętrzny:48 cmx30 cmx25 cm, waga2,9 kg, pojemność15 kg.

Obydwie skrzyneczki wyposażone są w zaczepy, które umożliwiają zawieszenie ich bezpośrednio na skrzynio-palecie, platformie samojezdnej lub po prostu postawienie na sankach sadowniczych. Dzięki miękkiej wyściółce można w sposób delikatny zrywać w nie owoce, a później dzięki łatwemu systemowi zwalniania zaczepu szybko i bezpiecznie umieścić owoce bezpośrednio w skrzynio-palecie.

Pojemniki zawieszane za pomocą szelek

Najbardziej popularne już od kilku lat są pojemniki zawieszane za pomocą specjalnych szelek. Wykonane są z superlekkiego aluminium w ergonomicznym kształcie, co ułatwia przemieszczanie się między drzewami oraz wchodzenie po sankach lub drabinach do wyższych partii drzew. Miękka wyściółka tak jak we wcześniej opisanych pojemnikach zabezpiecza owoce przed uszkodzeniami, a rękaw spustowy umożliwia łatwe umieszczenie owoców w skrzyni.

Dwa rozmiary pojemników do zbiorów

W sprzedaży dostępne są dwa rozmiary pojemników:

  • duży – waga1,7 kg, pojemność ok.12 kg(w zależności od wielkości owoców).
  • mały – waga 1,5 kg, pojemność ok.10 kg(polecany dla kobiet).

Dla bardziej wymagających są pojemniki ze specjalnie pikowanymi szelkami, to tzw. wersja komfort.

rwacze pojemniki do zbioru owoców

Ubrania na niepogodę

Zdarza się, że w czasie pracy na świeżym powietrzu pogoda mocno daje się we znaki. Częste opady deszczu i poranna rosa nie ułatwiają wykonania prac w sadzie. Dzięki bogatej ofercie odzieży ochronnej, obuwia oraz rękawic można poprawić swój komfort pracy. Oto kilka sprawdzonych propozycji.

płaszcze przeciwdeszczoweKomplet przeciwdeszczowy

Polecamy używanie wygodnego, elastycznego kompletu przeciwdeszczowego – spodnie oraz kurtka wykonane są z podgumowanego materiału nylonowego (dostępne są również same kurtki i płaszcze).

Gumowce

Superlekkie gumowce z miękką wkładką wykonane zostały z pianki. Od dwóch lat cieszą się wielkim powodzeniem i są zdecydowanie bardziej popularne niż zwykłe gumowce lub gumofilce. Trudno się dziwić –  2 kg mniej na nogach w ciągu całego dnia daje się odczuć.

rękawice ochronne rękawice robocze do saduRękawice ochronne

Porządne rękawice to niemal podstawa dobrego ubioru, chronią przed zimnem i wilgocią. Odpowiedni dobór rozmiaru rękawic i rodzaju materiału, z którego są wykonane, bardzo ułatwia pracę. Trzeba pamiętać, że zrywanie owoców wymaga precyzyjnego i jednocześnie delikatnego chwytania, dlatego tak istotny jest również dobór właściwego modelu rękawic.

Refraktometr

Refraktometr to przyrząd, za którego pomocą przed zbiorami powinniśmy sprawdzić, czy owoce w naszym sadzie są już gotowe do zbioru. Zbieranie plonów w odpowiednim czasie ma ogromne znaczenie w późniejszym okresie ich przechowywania.

refraktometr pomiar refrakcji jabłek