Cięcie drzew owocowych- co nowego w przycinaniu jabłoni i grusz?

Cięcie drzew owocowych – co nowego w przycinaniu jabłoni i grusz?

W kwestii cięcia drzew owocowych chyba już niemal wszystko zostało powiedziane. Pewne jest, że przeważające obecnie sady karłowe należy ciąć intensywnie, a drzewa prowadzić „na krótko”. Co zatem się zmieniło i na co aktualnie należy zwrócić uwagę w tej dziedzinie?
Robert Binkiewicz


Przez ostatnie 5 lat zmieniła się nieco struktura nasadzeń poszczególnych gatunków i odmian, a także wymagania jakościowe odbiorców owoców uległy diametralnej zmianie. Warto więc przeanalizować całą sytuację i dostosować techniki cięcia i prowadzenia poszczególnych gatunków i grup odmian do okoliczności.

Jak przyciąć jabłoń?

Co do zasady prowadzenia i cięcia drzew karłowych nie ma zmian. Należy utrzymywać stabilne dolne piętro, regularnie skracając, klikając i usztywniając gałęzie. Gałęzie dolnego piętra są naturalnym hamulcem dla wzrostu górnej części drzewa, dlatego są one niezbędne i zaleca się, by ich nie usuwać, pomimo owoców niższej jakości. Górna część drzew powinna być smukła, żeby dystrybucja światła pozwalała na lepsze zawiązywanie pąków oraz dobre wybarwienie owoców. W obecnej sytuacji podczas prowadzenia i cięcia drzew należy zwrócić zatem uwagę na parametry owoców, jakich oczekują odbiorcy, i pod tym kątem dostosować technikę cięcia.

Cechy jabłek, na które jest największe zapotrzebowanie to:
 – średnica 70–85 mm
 – jędrność >6,5 kg
 – wybarwienie

Praktyka pokazuje, że da się wyprodukować takie jabłka, ale oprócz ochrony, nawożenia i zastosowania regulatorów znaczący wpływ ma tu system prowadzenia i cięcia drzew. Chcąc osiągnąć oczekiwany rozmiar owoców, trzeba stosować przerzedzanie, zwłaszcza w przypadku odmian drobnoowocowych takich jak: Gala, Golden, Szampion, Pinova.

Aby poprawić wielkość jabłek oraz skuteczność przerzedzania regulatorami, np. Globaryllem, należy pędy boczne ciąć na krótko, tak żeby były sztywne, a nie wiotkie, i odznaczały się wyrównanym wigorem. W takich pędach lepiej funkcjonują regulatory, a także efektywnie przemieszczane są składniki pokarmowe. Zwłaszcza wymienione odmiany drobnoowocowe mają tendencję do wydawania wiotkich, jednorocznych przyrostów z pąkami kwiatowymi, które nieskrócone, owocują obficie, wydając drobne jabłka. Zaleca się ciąć i prowadzić drzewa w ten sposób, żeby wszystkie pędy miały podobny lub taki sam charakter, dzięki czemu również owoce będą bardziej jednorodne.

Grupa Jonagoldów oraz Ligol, Mutsu i Boskop odznaczają się intensywnym wzrostem i dużymi owocami. W ich przypadku często jest problem ze zbyt dużymi jabłkami, >90 mm. Z uwagi na to na tych odmianach poleca się utrzymywanie większej ilości pędów w celu uzyskania większej ilości owoców na drzewie, ale o mniejszej średnicy, oraz uspokojenie wzrostu. Jednocześnie trzeba pamiętać o tym, żeby pędy nie były zbyt długie, ponieważ wpłynie to negatywnie na wybarwienie jabłek. Trzeba wziąć pod uwagę także fakt, że są to odmiany o najwyższym zapotrzebowaniu na wapń, dlatego do wysokiej efektywności dolistnych zabiegów wapniowych wszystkie owoce muszą być dobrze wyeksponowane w celu najlepszego pokrycia ich cieczą roboczą.

Jak przyciąć gruszę?

Konferencja jest najpopularniejszą odmianą grusz w polskich sadach. Dla jednych jej prowadzenie i cięcie jest łatwiejsze niż jabłoni, inni nie radzą sobie z techniką cięcia tej odmiany.

Na jakie parametry i czynniki należy zwrócić uwagę podczas cięcia Konferencji?

Konferencja długo i dobrze owocuje na starym drewnie, jednak w obrębie całej korony każdego roku należy pozostawiać część młodych pędów w celu wymiany tych najstarszych. Właśnie po to pozostawia się kilka procent pędów jednorocznych, skracając je, jeśli nie są zakończone pąkiem kwiatowym. Wszystkie pozostałe pędy jednoroczne należy usunąć w całości. Aby uzyskać gruszki dobrej jakości, gałązki boczne nie powinny być pionowe, ale lekko wzniesione, przycięte na przyroście jednorocznym. Jest jeszcze jeden bardzo istotny aspekt, który trzeba uwzględnić podczas cięcia – ekonomika. W związku z coraz droższą siłą roboczą i niższą opłacalnością należy tak prowadzić drzewa, żeby cięcie pochłaniało jak najmniej czasu i siły. A umożliwiają to wyżej opisane systemy cięcia.

Więcej wskazówek i szczegółowe instrukcje dotyczące przycinania jabłoni i grusz, można znaleźć w materiale wideo na www.doradztwosadownicze.pl i na kanale YouTube Agrosimex.