Przerzedzanie, ochrona i nawadnianie jabłoni – Projekt jabłko, odcinek 3

Zapraszamy do obejrzenia kolejnego odcinka projektu jabłko z 13.05.2022 r.

Czego dowiesz się z filmu:

00:44 – Ujęcie wody i sposoby nawadniania

02:04 – Zalety stosowania tiosiarczanu wapnia CaTs

05:13 – Przerzedzanie w okresie końca kwitnienia

09:09 – Ochrona fungicydowa

10:28 – Groźna bakteria podczas okresu kwitnienia

 

Transkrypcja:

Zapraszamy do nowej edycji Projektu Jabłko – całorocznego doświadczania produkcji jabłoni, wybranych odmian. Już drugi sezon testujemy dla Was praktyczne rozwiązania dla maksymalizacji wielkości i jakości plonu. Zapraszamy do oglądania kolejnych odcinków cyklu.

Janusz Miecznik: Dzień dobry, dzisiejszy odcinek Projektu Jabłko przypada akurat w imieniny Serwacego, czyli jednego z ogrodników. Jestem razem z Markiem Wójcikiem.

Marek Wójcik: Witam.

Janusz Miecznik: I jesteśmy w miejscu, gdzie w chwili obecnej, w tym czasie właśnie bezdeszczowym, jest to miejsce najbardziej chyba istotne w sadzie. A więc ujęcie wody.

Marek Wójcik: To prawda, woda jest bardzo potrzebna.

Janusz Miecznik: Tak jak tutaj widać właśnie mamy puszczone w chwili obecnej nawadnianie.

Marek Wójcik: Ja tutaj zastosowałem zwężkę Venturiego, jeden z najprostszych sposobów nawadniania. Puszczamy wodę, przydławimy główny zawór i wtedy nawóz jest podawany razem z wodą pod drzewa.

Janusz Miecznik: Tak jest. Czyli siecią tutaj, tą magistralą. Później rurkami jest aplikowany przez emitery w sąsiedztwo systemu korzeniowego. Tak. Woda nie idzie sama tym razem, tylko idzie łącznie z tiosiarczanem wapnia CaTs. Twoje doświadczenie ubiegłoroczne, jakbyś mógł ze dwa słowa na ten temat?

Marek Wójcik: Tak. Dzięki zastosowaniu CaTs-u, stosujemy go w trzech dawkach przynajmniej, jedną w tym roku już podaliśmy, teraz w tej chwili to już jest druga dawka, dzięki temu nawozowi zawartość wapnia w owocach się zwiększa, poprawia się również jędrność i owoce są lepszej jakości.

Janusz Miecznik: No trzeba powiedzieć, że właśnie ten okres, okres kwitnienia jest tym najlepszym momentem na rozpoczęcie albo też kontynuację, tak jak w Twoim wypadku, bo już jedna dawka poszła, ale jeżeli ktoś tego nie zrobił, może jeszcze zrobić to w chwili obecnej. I właśnie tiosiarczan wapnia, który, powiem, że oprócz chwili obecnej, tej funkcji odżywczej dla tutaj górnej części drzewa, to też w jakimś sensie powoduje uaktywnianie zasobów w glebie, tak? Tutaj dzięki właśnie tej grupie tiolowej zaczynają z kompleksu właśnie sorpcyjnego być wypychane kationy innych pierwiastków, co bardzo korzystnie wpływa też na odżywienie i właściwie pobieranie przez rośliny chociażby azotu. Tak że no to jest taka rzecz dodatkowa. Przy nawadnianiu, szczególnie właśnie w takim roku jaki mamy obecnie, gdzie ta susza, można by już powiedzieć prawie, że się zaczęła, bo kilkadziesiąt dni było bezdeszczowych, więc pomimo tego, że tam trochę tej okrywy śnieżnej mieliśmy, to już ten zapas wilgoci po tym na pewno został spożytkowany, zginął i jest czas na to, żeby nie dopuścić do jakiegoś stresu wodnego. A więc włączenie nawadniania bardzo bardzo potrzebne. Możemy tu przy tym nawadnianiu również spowodować, aby rozkład wody, szczególnie właśnie w instalacjach, gdzie mamy emitery kroplowe, żeby ten rozkład wody poprawić. W naszym przypadku, to, co Ty stosujesz to…

Marek Wójcik: Aqualink.

Janusz Miecznik: To jest produkt Aqualink, tak. On właśnie powoduje, że woda nie wycieka wgłąb właśnie profilu glebowego, tylko ładnie rozkłada się w strefie systemu korzeniowego. CaTs, Aqualink i systematycznie podajemy właśnie, utrzymujemy tę wilgoć, tak, żeby rośliny nie miały tutaj takich zaburzeń związanych z niedostatkiem wody. Kolejny nasz temat to przerzedzanie właśnie w okresie końcówki kwitnienia. No i zarówno Red Cap, jak i tutaj Gala taką fazę osiągnęła, chyba wiatry też pomogły trochę.

Marek Wójcik: Na pewno tak.

Janusz Miecznik: No i w chwili obecnej nadchodzi czas, dobry czas do pierwszego kroku. W Twoim przypadku do przerzedzania. Gdybym mógł Cię prosić, Marku, powiedz, co ewentualnie tu myślisz o tym przerzedzaniu w tej kwaterze.

Marek Wójcik: Tutaj w Gali, tak jak również w Red Capie w tym roku było bardzo dobre kwitnienie, nadal jest bardzo ładne. Nie było uszkodzeń w zimie, więc szykujemy się w tej chwili do zastosowania pierwszego etapu, którym będzie Monex z dodatkiem mocznika.

Janusz Miecznik: Mhm. No dla wyjaśnienia Monex to jest środek zawierający NAA. Od wielu lat znana substancja, która była wykorzystywana przez sadowników właśnie do wczesnego przerzedzania. Monex w stężeniu 0,15%, do tego mocznik w dawce, no gdzieś około 10 kilogramów, to myślę, że powinno być wystarczające. No i moje zdanie jest takie, że trzeba ten zabieg zrobić już za chwilę. Tak, żeby ten efekt przerzedzenia, ten pierwszy etap przerzedzenia był możliwie jak najlepszy, bo zapewne nie będzie to ostateczne przerzedzenia.

Marek Wójcik: Tak. Na pewno zrobimy jeszcze drugi zabieg przerzedzenia. Myślę co do Monexu jeszcze, że pogoda w tym roku nam lepiej się przysłuży niż w ubiegłym. W zeszłym roku nie udało nam się zbyt dobrze Monexem przerzedzić.

Janusz Miecznik: Było zimno wtedy.

Marek Wójcik: Właśnie tak. W tym roku mamy maj bardzo ciepły i myślę, że będą lepsze efekty.

Janusz Miecznik: Przy Monexie jeszcze, mówiąc o tych sprawach technicznych, to to, co ważne właśnie i istotne dla efektu zadziałania, to oprócz temperatury, to też dawka wody, tak? No tutaj w tym sadzie, jaką dawkę stosujesz?

Marek Wójcik: No myślę, że 700-800, góra 1000 litrów.

Janusz Miecznik: Do 1000 litrów. I tak generalnie my też zalecany, żeby ta dawka była na tyle duża, żeby drzewa, żeby ciecz robocza praktycznie obmyła drzewo porządnie.

Marek Wójcik: Tak.

Janusz Miecznik: Czyli robimy w chwili obecnej Monex, później czekamy aż zawiązki się pojawią, tak?

Marek Wójcik: Tak.

Janusz Miecznik: Czekamy na te zawiązki z kwiatów królewskich do wielkości 8 milimetrów, no i wówczas zadecydujemy pewnie benzyloadeninę.

Marek Wójcik: Tak.

Janusz Miecznik: W przypadku Projektu Jabłko produktem będzie Sitis.

Marek Wójcik: Sitis.

Janusz Miecznik: Sitis, tak. I tutaj też górną dawkę zapewne będziemy rekomendować, czyli 1,5 litra. Trzeba jeszcze jedną rzecz istotną powiedzieć właśnie przy benzyloadeninie. Tutaj dodatkowe ph robocze jest bardzo istotne, najlepiej żeby było w granicach 5. Więc mamy nowy produkt o nazwie Acidemax, który w sposób właśnie taki bardzo bardzo dobry, przy niewielkiej ilości i niskich kosztach, zbija to ph. Tak że to w przyszłości. W chwili obecnej coś o ochronie fungicydowej.

Marek Wójcik: No w tej chwili łączymy ochronę na Parcha z ochroną na Szarą Pleśń. Oczywiście jeszcze jakieś nawozy już dolistne, również z dodatkiem wapnia, mimo że idzie co prawda CaTs doglebowo, ale jest potrzebny już jak najwcześniej, bo nie czekamy, jak to kiedyś było do orzecha włoskiego, tylko teraz zaczynamy stosowanie wapnia już w kwitnieniu.

Janusz Miecznik: Kwitnienie, do tego też Metalosate Ca Calcium jak najbardziej się nadaje.

Marek Wójcik: Tak.

Janusz Miecznik: Ewentualnie Calciminal. No mamy tutaj grupę produktów, dość szeroka, do wyboru. Tu, w naszym projekcie, koncentrujemy się na tych produktach właśnie Metalosate, Caliciminal. Tak. Jeśli chodzi o stan odżywienia, to myślę, że film to pokazuje, jak wyglądają liście, jaka jest ich wielkość, tak? Że ten aparat fotosyntetyczny mamy rozbudowany bardzo dobrze i ta produkcja asymilatów też dla drzewa jest na pewno na wysokim poziomie. Przy kwitnieniu warto jest też wspomnieć o pewnej groźnej bakterii, która, w sposób może być utajony, czyha, tak? I tutaj mam na myśli bakterię Erwinia amylovora, powodującą zarazę ogniową. U Ciebie tu nie było takich sytuacji.

Marek Wójcik: Nie, u mnie nie ma. Nie było.

Janusz Miecznik: I oby nie było. Ale według naszych modeli chorobowych zagrożenie, aczkolwiek nieduże, ale pojawia się. Tak że w miejsce, gdzie macie Państwo w sąsiedztwie gdzieś ogniska zarazy lub też młode drzewa i chcecie zabezpieczyć przed rozwojem tej groźnej choroby, byśmy polecili zabieg chociażby Viflo Cal S, tak? Czyli zarówno wapń, jak i nanocząsteczki srebra. No właśnie w celu tej takiej ochrony przeciwbakteryjnej. Można łączyć z fungicydami tutaj i ten Viflo Cal w chwili obecnej jak najbardziej możemy polecać. Póki co na razie o szkodnikach, temat szkodników mamy zamknięty. Będziemy lustrować już po kwitnieniu i ewentualnie jakieś działania, jeżeli będą potrzebne to właśnie w tej fazie już pokwitnieniowej będziemy realizować. Bardzo dziękuję, Marek, za dzisiejsze spotkanie.

Marek Wójcik: Dziękuję bardzo.

Janusz Miecznik: I Państwu dziękuję za uczestnictwo. Zapraszam na kolejny odcinek już po okresie przerzedzania. Dziękuję bardzo.

 

Produkty polecane w filmie kupisz tutaj:

Tiosiarczan Wapnia CaTs – https://agrosimex.pl/tiosiarczan-wapn…

Adiuwant Aqualink – https://agrosimex.pl/adiuwant-aqualin…

Monex – https://agrosimex.pl/monex-1-wp-1kg?u…

Sitis – https://agrosimex.pl/sitis-1l?utm_sou…

Acidemax – https://agrosimex.pl/acidemax?utm_sou…

Metalosate Ca Calcium – https://agrosimex.pl/metalosate-ca-ca…

Viflo Cal S – https://agrosimex.pl/nawoz-dolistny-v…