Program nawożenia wiśni i czereśni

Wśród sadowników panuje przekonanie, że wiśnie i czereśnie to rośliny mało wymagające, a ich uprawa jest mniej pracochłonna niż innych gatunków sadowniczych. Nic bardziej mylnego, gatunki te pozbawione prawidłowej ochrony oraz nawożenia nie są w stanie wydać obfitego plonu prawidłowo wykształconych owoców. Skutki zaniedbań w zabiegach agrotechnicznych i nieodpowiednim odżywieniu drzew są widoczne poprzez masowe wystąpienie choroby lub szkodnika.

wisnie

Prawidłowe nawożenie upraw rozpoczyna się jeszcze przed założeniem plantacji. To właśnie w tym momencie jesteśmy w stanie poprawić ogólną kondycję gleby i odpowiednio przygotować jej odczyn pod konkretną uprawę.

Optymalne pH dla uprawy wiśni i czereśni to 6,5–7. Istotne jest, aby przed założeniem plantacji wykonać analizę gleby, w której określimy również jej pH.

Niewłaściwy odczyn gleby przyczynia się pośrednio do zaburzonego pobierania składników pokarmowych, czego skutki widać podczas wegetacji. Gdy na liściach i owocach pojawią się oznaki niedoborów, na dostarczenie odpowiedniej ilości pierwiastków jest już zazwyczaj zbyt późno. Działamy wtedy interwencyjnie poprzez nawożenie dolistne. Pamiętajmy jednak, że takie nawożenie to działanie natychmiastowe ale dodatkowe i nie powinno być podstawową formą nawożenia.

W zależności od pH i składu mechanicznego gleby dobieramy odpowiednią ilość wapna w zabiegu wapnowania. Do wapnowania możemy użyć nawozu zawierającego wapno tlenkowe, wodorotlenkowe lub węglanowe. Tlenkowe i wodorotlenkowe to idealne rozwiązanie na glebach średnich i ciężkich, gdyż działa szybko. Z kolei węglanowego należy używać na glebach lekkich. Wapnowanie najlepiej wykonać rok przed sadzeniem drzewek.

Zadbaj o materię organiczną w glebie

rosahumus użyźniaczO sprawność biologiczną gleby warto zadbać przed założeniem sadu, ale dostarczanie materii organicznej należy kontynuować także w kolejnych latach uprawy. Materia organiczna jest przetwarzana w procesie humifikacji w próchnicę, która jest w stanie kumulować duże ilości wody i składników pokarmowych. Bogatym źródłem kwasów humusowych jest Rosahumus, natomiast dobroczynnych bakterii glebowych wspomagających procesy biologiczne w glebie dostarczy Delsol. Przed założeniem plantacji najlepsze efekty uzyskuje się przy łącznym stosowaniu Rosahumusu w dawce 3–6 kg/ha lub płynnej jego wersji nawozu Liqhumus w dawce 15–30 l/ha z nawozem Delsol w dawce 1–2 l/ha, w zespole uprawek przygotowujących pole pod nowy sad. Doskonałe efekty daje też moczenie korzeni drzewek w 1-procentowym roztworze Rosahumusu i Delsolu. Najlepszym terminem stosowania Rosahumusu w sadach w kolejnych latach uprawy jest późna jesień, po zbiorze owoców. Jeśli nie wykonano zabiegu jesienią, oprysk Rosahumusem należy wykonać jak najwcześniej wiosną na wilgotną glebę, przygotowując roztwór w następujących proporcjach: na 1 ha 3–6 kg nawozu/500 l wody. Na glebach ubogich w próchnicę Rosahumus najlepiej zastosować 2–3 lata z rzędu, później nawóz należy stosować co 3–4 lata.

Młody sad- początek wegetacji

asxŻyzna gleba jest w stanie dostarczać roślinie składników pokarmowych, pod warunkiem że wcześniej zostaną dostarczone również odpowiednie ilości składników pokarmowych. Prawidłowy start roślin wiosną zapewnia optymalne nawożenie wieloskładnikowe o podwyższonej zawartości azotu i potasu, np. nawozy bezchlorkowe Rosafert 10-8-24 lub 15-5-20. Nie zapominajmy o możliwości prowadzenia fertygacji, czyli podawania nawozów wraz z nawadnianiem. Do tego celu należy używać produktów najwyższej jakości, w pełni rozpuszczalnych. Fertygacji dedykowana jest gama krystalicznych nawozów Rosasol o bogatych składach, a także płynne ASX CaTS (tiosiarczan wapnia) i ASX KTS (tiosiarczan potasu). Schemat fertygacji dla tych gatunków można oprzeć na zasadzie, że im bliżej zbiorów, tym podaje się więcej potasu, a mniej azotu.

Kwitnienie i po kwitnieniu

kwitnienie-wisniZimna wiosna i deszczowy okres kwitnienia nie sprzyjają zawiązywaniu owoców, wobec tego po kwitnieniu należy zadbać o odpowiednie odżywienie roślin fosforem. Warto wybrać nawozy o zwiększonej zawartości tego pierwiastka, takie jak Rosaleaf 1, ASX FOSFOR plus lub Fosfiron Mg. Fosfiron zawiera fosfor w postaci , który stymuluje wytrzymałość roślin na czynniki biotyczne i abiotyczne. Dzięki temu rośliny są odporniejsze na trudne warunki środowiskowe oraz mniej podatne na choroby w okresie po kwitnieniu, gdy dochodzi do tworzenia zalążka, nasienia i zaczyna się proces podziałów komórkowych w owocach.

Bolero / Rheobor

Nie zapomnijmy o borze, który jest odpowiedzialny za rozwój zarodków i nasion w owocach. Dokarmianie borem jest szczególnie istotne w okresie chłodnej wiosny. Jest to czas, gdy bez względu na ilość opadów spowolniona jest transpiracja, a więc pobieranie wspomnianego składnika również przez drzewa. Dlatego należy podawać go dolistnie od fazy białego pąka aż do końca kwitnienia. Idealnym nawozem w tej sytuacji jest Bolero niosące bor skompleksowany alkoholem cukrowym, dzięki czemu jest bardzo łatwo przyswajalny. Można również wybrać nawóz łączący w sobie siłę boru i wyciągi z alg morskich, czyli Agrocean B. Korzystne w okresie kwitnienia jest również podawanie nawozów biostymulujących, takich jak algowy Algex czy też oparte na aminokwasach Aminofort i Aminopool.

viflo-cal-sOsobna kwestia to nawożenie dolistne wapniem. Owoce odpowiednio zaopatrzone w ten pierwiastek są większe, jędrniejsze i mniej podatne na pękanie. Podawanie wapnia należy rozpocząć już od kwitnienia, to wtedy zachodzą podziały komórkowe, a wapń jest najważniejszym budulcem nowo tworzonych komórek. Pamiętajmy, że podawane w okresie kwitnienia nawozy muszą być w pełni bezpieczne. Dobrze sprawdzi się więc Metalosate Calcium, w którym wapń skompleksowany jest aminokwasami roślinnymi, co zapewnia pobieranie pierwiastka w 3 h po zabiegu przez rośliny. W miarę wzrostu owoców będzie można stosować nawozy bardziej skoncentrowane. Oparty na mrówczanie wapnia Folanx Ca29 dostarczy bardzo dużą dawkę wapnia, a Viflo Cal S, dzięki zawartości nanosrebra, pozwoli utrzymać rośliny dłużej w dobrej kondycji.

Żelazo i magnez podczas wegetacji

Microstar ComplexCzereśnie i wiśnie są bardzo wrażliwe na niedobór magnezu – podstawowego składnika chlorofilu – oraz żelaza, które są niezbędne do syntezy chlorofilu. Niedobory magnezu i żelaza nasilają się w lata suche lub po obfitych opadach deszczu, dlatego w trakcie wegetacji należy wykonać 1–2 zabiegi nawozami: Azofol + siarczan magnezu + Mikrostar Complex lub Mikrostar Fe. Jeżeli w poprzednich latach występowały silne niedobory tych składników, warto zastosować Agrocean Mg i Metalosate Fe.

Owoce nie pękają

W momencie zmiany barwy owoców z zielonej na słomkową, przed zapowiadanymi opadami deszczu warto podać tryptofan- aminokwas zawarty w nawozie Platina. Tryptofan to aminokwas biorący udział w budowie komórek roślinnych. Platina zawiera aż 50 g tryptofanu w 1 litrze, podajemy ją w dawce 1–1,5 l/ha. Ważne jest, aby stosować dużą ilość cieczy roboczej do zabiegu oraz Platinę zastosować solo, nie mieszać z innymi preparatami. Zaleca się maksymalnie 4 zabiegi tym nawozem i należy wiedzieć, że kilka zabiegów Platiną wpływa na wcześniejszą dojrzałość owoców i zwiększa zawartość cukrów oraz wielkość owoców. Warto pamiętać o tym dodatkowym działaniu preparatu w przypadku przyspieszenia zbioru wczesnych odmian. Platina jest błyskawicznie wchłaniana, więc zastosowana nawet 3 godziny przed opadami deszczu zapewnia skuteczność i zabezpiecza owoce przed pękaniem.

platina1

Po zbiorze owoców

Głównym celem nawożenia po zbiorach owoców jest utrzymanie odpowiedniej kondycji drzew, jak najdłuższe utrzymanie liści i prawidłowe przygotowanie roślin do kolejnego sezonu. W związku z tym po zbiorach konieczne jest wykonanie:

  • 1–2 zabiegów nawozem Viflo Cal S w dawce 3 l/ha. Nanosrebro zawarte w preparacie ogranicza rozwój chorób i zapewnia lepsze natlenienie komórek roślinnych;
  • 1–2 zabiegów nawozami Azofol 5 l/ha + siarczan magnezu 6–8 kg/ha + Mikrostar complex 1 kg/ha;
  • 1 zabiegu nawozem Rosasol 8-17-41 w dawce 3–4 kg/ha lub Metalosate Potassium 3–4 l/ha bądź K-Leaf w dawce 3–4 kg/ha;
  • przed opadnięciem liści zabiegu preparatami: Zinc – 1 l/ha, Bolero, Rheobor, Missibor, Borozinc, zabieg pozwoli wzmocnić pąki i przygotować je do następnego sezonu;
  • w momencie opadania liści 1 zabiegu preparatem Viflo Chitosol Silver, w dawce 15 kg/ha.

program-nawozenia-wisnie-i-czeresni

Beata Rogala, Michał Malicki