Program nawożenia malin jesiennych

owoce malinyStosując odpowiedni program nawożenia malin jesiennych możemy uzyskać nie tylko owoce o bardzo wysokiej jakości, lecz także otrzymać wysoki plon.

Nawożenie malin makroskładnikami

Malina jesienna stosunkowo późno rozpoczyna wegetację i mamy dużo czasu na zastosowanie prawidłowego nawożenia mineralnego. Podstawowe nawożenie NPK w malinach należy zastosować w dwóch terminach: wczesną wiosną i na początku czerwca.

W zależności od zasobności gleb polecamy nawozy bezchlorkowe:

  • Rosafert 12-12-17-2,
  • Rosafert 15-5-20-2,
  • Rosafert 5-12-24,
  • YARA Mila complex,
  • Ogród truskawka,
  • Fruktus truskawka w dawce 150–300 kg/ha.

Niezmiernie ważne jest zastosowanie uzupełniającej dawki azotu na początku kwitnienia szybko działającymi nawozami,
np. Tropicote, Saletra wapniowa czeska, Nitrabor w dawce ok. 200kg/ha.

Rosafert 12-12-17-2, Rosafert 15-5-20-2, Rosafert 5-12-24

Malina – wrażliwa na niedobór magnezu i żelaza

Malina jest bardzo wrażliwa na niedobór magnezu (podstawowego składnika chlorofilu) oraz żelaza, które jest niezbędne do syntezy chlorofilu. Niedobory magnezu i żelaza nasilają się w latach suchych lub po obfitych opadach deszczu, dlatego też w trakcie wegetacji należy wykonać 2–4 zabiegi nawozami: Azofol + Siarczan magnezu + Mikrostar complex lub Mikrostar Fe. Jeżeli w poprzednich latach występowały silne niedobory tych składników, warto zastosować Agrocean Mg i Metalosate Fe.

Metalosate Fe, Mikrostar Fe

Jak poprawić kwitnienie i wiązanie owoców?

Bor wpływa na poprawę kwitnienia, lotność pyłku oraz wiązanie owoców. Oprysk nawozami borowymi korzystnie oddziałuje na pobieranie wapnia, a co za tym idzie na jędrność i trwałość owoców.

Po wytworzeniu pąków kwiatowych celowe jest zastosowanie oprysku nawozami borowymi: Bolero 0,5–1 l/ha, Rheobor 1–2 l/ha lub Manni-Plex B 2l/ha, Missibor 0,25kg/ha. Nowym rozwiązaniem jest nawóz ASX Potas plus.

Rheobor, Missibor, Bolero

Polecamy inne artykuły nt. nawozów borowych:

Stymulacja rozwoju systemu korzeniowego

Maliny jesienne (Polana, Polka) mają płytki system korzeniowy, dlatego też warto zastosować na początku wegetacji nawozy poprawiające żyzność gleb, np. Rosahumus, który zawiera kwasy humusowe, oraz Delsol, poprawiający sprawność biologiczną gleb. Nawóz ten zdecydowanie zwiększa dostępność i pobieranie fosforu oraz żelaza z gleby.

Rosahumus, Delsol

Polecamy inne artykuły nt. nawozów stymulujących rozwój systemu korzeniowego:

Nawozy na bazie alg morskich

Produkty te mają bardzo duży wpływ na wielkość i jakość plonu. Po wytworzeniu pąków kwiatowych i podczas kwitnienia polecamy zastosować Algex. Nawóz NPK z ekstraktem alg morskich Ascophyllum nodosum, stymulujący odżywianie mineralne roślin. Zawiera on także jod, który ma właściwości wabiące pszczoły. Nawóz należy zastosować 1–3 razy w dawce 5 l/ha.

Warta uwagi jest także linia nawozów Fertileader z kompleksem Seactive.

Polecamy inne artykuły nt. nawozów na bazie alg morskich:

Poprawa kondycji malin

Szybki start po zimie zapewni oprysk dolistny Rosahumusem dawce 150–200g/ha + Rosasol 19-19-19 w dawce 3–4 kg/ha . Aby przyspieszyć wzrost roślin po rozpoczęciu okresu wegetacji, można stosować także Fosfiron Mg w dawce 2–3 l/ha, Rosaleaf 2, ASX Makro plus w dawce 2–3 kg/ha, Fertigreen kombi oraz Azofol + siarczan magnezu + Mikrostar complex.

Azofol, Fosfiron Mg, Mikrostar complex, Rosasol

Fertygacja w uprawie malin

Gdy wiosna i lato są suche, wraz z nawadnianiem należy stosować nawozy całkowicie rozpuszczalne w wodzie, np. z serii Rosasol. Zaleca się stosowanie fertygacji raz w tygodniu, zużywając w tym celu ok. 10–15 kg nawozów (stężenie pożywki 0,01–0,015%).

Do fertygacji malin szczególnie polecamy na początku wegetacji, w celu pobudzenia systemu korzeniowego, Rosasol 15-30-15 i Fosfiron Mg. Przed kwitnieniem, w okresie intensywnego wzrostu, Rosasol 19-19-19, Fosfiron Mg, a w okresie kwitnienia i owocowania Rosasol 8-17-41 i Rosasol 8-24-34.

Przemiennie z Rosasolami warto zastosować saletrę wapniową, Calcinit lub Ducanit.

Polecamy inne artykuły nt. nawozów stosowanych do fertygacji:

Nawożenie wapniem a jakość owoców

Duże, jędrne, twarde i trwałe owoce malin są chętnie kupowane przez konsumentów i przemysł. Aby uzyskać takie owce, należy zapewnić odpowiednie zaopatrzenie owoców w wapń. W tym celu trzeba od momentu wytworzenia pierwszych owoców wykonać 1–3 zabiegów nawozem Metalosate Calcium w dawce 2 l/ha. Wapń w tym nawozie jest uzupełniony unikalnym kompleksem aminokwasów, dzięki czemu pobierany jest praktycznie w ciągu 3 godzin od zabiegu.

Do kolejnych oprysków polecamy zastosować Rosatop Ca, Agrocean Ca, Viflo Cal S, który oprócz wapnia zawiera także nanosrebro, dzięki czemu stymuluje i zdecydowanie poprawia zdrowotność owoców.

Viflo Cal S, Metalosate calcium, Agrocean Ca

Polecamy inne artykuły nt. nawozów wapniowych:

Nawożenie malin w praktyce

Program nawożenia malin Polka w gospodarstwie Tomasza Pałki w Karmanowicach w 2009 r. (zbiory co 3 dni, średni plon 10 t/ha)

nawożenie malin jesiennych

Program nawożenia malin letnich Glen Ample w gospodarstwie Tomasza Pałki w Karmanowicach w 2009 r. (zbiory co 3 dni, średni plon 15 t/ha)

Program nawożenia malin Glen Ample

Polecane artykuły: