Prognozowanie i monitoring rozwoju pseudotecjów grzyba Venturia inaequalis

Tv84Podstawowym warunkiem uzyskania dobrych efektów w zwalczaniu parcha jabłoni jest terminowe wykonywanie zabiegów chemicznych. Dzięki systematycznej analizie warunków atmosferycznych, istnieje możliwość precyzyjnego określenia okresów krytycznych parcha jabłoni czyli czasu, w którym spełnione są warunki do wystąpienia infekcji pierwotnych przez grzyba Venturia inaequalis

Monitoring dynamiki rozwoju owocników grzyba Venturia inaequalis

Obraz1

Aby ustalić prawidłowy termin wykonania pierwszego zabiegu w sadach jabłoniowych przeciwko parchowi jabłoni niezbędna jest obserwacja rozwoju dynamiki owocników.  Ocena dojrzałości pseudotecjów grzyba Venturia inaequalis wykonywana jest na porażonych w poprzednim roku liściach. Wiadome jest, że czas rozpoczęcia ochrony przed parchem powinien być skorelowany z dojrzewaniem askospor, ponieważ opóźnienie zabiegu może istotnie obniżyć skuteczność oraz zwiększyć koszty prowadzonego programu ochrony.Tv9

Monitoring i sygnalizacja umożliwia określenie:

  • Przebiegu dynamiki rozwoju pseudotecjów, worków i zarodników workowych.
  • Określenie terminu wysiewu zarodników workowych.
  • Wyznaczenie odpowiedniego terminu zabiegu chemicznego.
  •  Ograniczenie liczby wykonywanych zabiegów chemicznych.
  •  Zwiększenie skuteczności i efektywności prowadzonej ochrony.

Nasze obserwacje

Obraz4

Aktualnie doradcy z działu techniczno-naukowego firmy Agrosimex systematycznie prowadzą obserwacje dynamiki rozwoju pseudotecjów grzyba Venturia inaequalis. Mikroskopową ocenę dojrzewania owocników rozpoczęli już w lutym.  W tym celu co 7 dni wykonują ocenę stopnia rozwoju owocników i wykształcających się zarodników workowych izolowanych z zeszłorocznych porażonych liści jabłoni, używajac w tym celu 5 stopniowej skali. Analizują również liczbę wytworzonych pseudotecjów na 1cm2/liścia.
W tym przypadku materiałem badawczym są liście odmian jabłoni z poszczególnych lokalizacji:

  • Kosztel (Nowy Dwór –pow.skierniewicki)
  • McIntosh (Błędów- pow.grójecki)
  • Ligol (Niemirowice- pow.rawski)
  • Idared (Rębowola- pow.grójecki)
  • Gloster (Kazimierków-pow.grójecki)
  • Jonagold (Kazimierków-pow.grójecki)
  • oraz wybrane lokalizacje w województwie wielkopolskim oraz kujawsko-pomorskim : Kruhowo (pow. gnieźnieński), Grudziądz

Dotychczasowe wyniki i wnioski

Tv8

  1. Stwierdzono różnice w dynamice rozwoju pseudotecjów w zależności od odmiany i lokalizacji analizowanego sadu.
  2. Liczba tworzących się pseudotecjów na liściach oraz dynamika ich rozwoju w znacznym stopniu zależały od odmiany jabłoni.
  3. Na podstawie przeprowadzanych obserwacji biologicznych można określić dojrzałość pseudotecjów, a także stopień rozwoju zarodników workowych oraz ich gotowość do wysiewu.
  4. Przeprowadzone badania mają duże znaczenie praktyczne i potwierdzają celowość analizowania rozwoju pseudotecjów, worków i zarodników workowych grzyba Venturia inaequalis na liściach jabłoni.
  5. Obraz5

W czasie ostatnich obserwacji dynamiki rozwoju pseudotecjów stwierdzono istotne zróżnicowanie dotyczące rozwoju pseudotecjów oraz ilości owocników wytworzonych na 1cm2/liścia w zależności od odmiany jabłoni oraz lokalizacji co zostało przedstawione na wykresach.

venturia-bledow-1

venturia-miemirowice-1

venturia-rebowola

venturia-nowy-dwor

venturia-kazimierkow

venturia-kazimierkow-2