Profilaktyka chorób kory i drewna

Aby zapobiec chorobom kory i drewna, przyspieszyć gojenie ran po cięciu zalecamy profilaktyczne smarowanie ran lub oprysk bezpośrednio po cięciu preparatem Viflo Chitosol Silver. Środek ten zawiera chitozan srebra, tworzący specjalną warstwę ochronną na roślinie.

Zgorzel kory drzew owocowychViflo Chitosol Silver przeznaczony jest do smarowania i opryskiwania ran powstałych po cięciu, w wyniku uszkodzeń mechanicznych czy po wiosennym pękaniu kory lub gradzie. Przed zastosowaniem preparatu rany powstałe po cięciu należy wyrównać i oczyścić z trocin. Zawiera chitozan srebra i służy do zabezpieczania ran na drzewach i krzewach.

Chitozan to substancja stymulująca mechanizmy obronne roślin w stosunku do wielu grzybów chorobotwórczych. Biokompatybilność chitozanu z żywymi komórkami umożliwia tworzenie się na powierzchni kory specjalnej powłoki (tzw. filmu), która chroni lub zastępuje fizjologiczną powłokę kory.

Dawkowanie Viflo Chitosol Silver

Oprysk

Oprysk preparatem Viflo Chitosol Silver wykonujemy w dawce 15 litrów/ha w 350 l wody.

Smarowanie ran

Powierzchnię cięcia i miejsca poniżej jej brzegów pokrywa się jednolitą warstwą preparatu (najlepiej za pomocą pędzla). Viflo Chitosol Silver najlepiej stosować jak najszybciej po powstaniu rany.

Więcej na temat preparatów zawierających srebro: Nawozy z nanosrebrem – szlachetne nanocząsteczki

Polecamy także materiał filmowy: Groźne choroby kory i drewna drzew owocowych.