Preparaty na mączniaka i parcha – Embrelia 140 SC

W ostatnim czasie dość dużo się dzieje w segmencie pestycydów, a to za sprawą coraz większej liczby wycofywanych substancji, które przez lata dobrze spełniały swoją funkcję w walce z różnego rodzaju patogenami. Co prawda pojawiają się preparaty, ale bilans i tak jest ujemny. Jedną z nowości godnych polecenia jest Embrelia 140 SC. Sadownicy obawiają się, że niebawem zostaną bez środków ochrony roślin w ich sadach. Jednocześnie oczekiwania konsumentów co do jakości produktów wciąż rosną. Jak temu sprostać, mając do dyspozycji coraz mniej preparatów? Warto przeanalizować sytuację i w zwalczaniu mączniaka wybrać zarówno produkty stosowane od lat – sprawdzone przez producentów i wciąż działające na wysokim poziomie – jak i nieliczne nowe substancje.

Embrelia 140 SC – fungicyd idealny?

Embrelia 140 SC pojawiła się na rynku w 2019 roku, ale ze względu na niską presję parcha wielu sadowników nie miało jeszcze okazji wykorzystać tego preparatu w swoich uprawach. Ten dwuskładnikowy fungicyd z grupy SDHI jest zarejestrowany do ochrony jabłoni i gruszy przed parchem i mączniakiem. Można śmiało powiedzieć, że spełnia on wymagania sadowników co do idealnego fungicydu w zwalczaniu mączniaka i parcha – właśnie za sprawą kombinacji dwóch specyficznych składników. Pierwszy to izopirazam – nowa substancja o działaniu kontaktowym, która zapewnia wysoką skuteczność zapobiegawczą w ochronie przed parchem jabłoni i mączniakiem prawdziwym. Druga – to znany sadownikom od lat difenokonazol, czyli związek z grupy triazoli IBE, działający w roślinie systemicznie, a w stosunku do patogena zapobiegawczo oraz interwencyjnie. Wśród niektórych sadowników panuje opinia, że ta substancja może nie być już tak skuteczna jak dawniej, ze względu na jej intensywne stosowanie od wielu lat. Trzeba jednak zaznaczyć, że difenokonazol wciąż jest niezastąpionym standardem w sytuacjach krytycznych, czyli w okresie najsilniejszych infekcji, stosowanym interwencyjnie. Aplikowany zgodnie z zaleceniami nadal wykazuje wysoką skuteczność i jest nieodzownym elementem każdego programu parchowego.

Embrelia 140 SC
Embrelia 140 SC

 

Embrelia ma formulację SC, co – wraz z zawartymi w jej składzie adiuwantami – daje bardzo dobrą przyczepność i jednocześnie utrudnia zmywalność środka po zabiegu. Jest kompatybilna w mieszaninach zbiornikowych z najpopularniejszymi pestycydami, stosowanymi w programie ochrony sadów jabłoniowych i gruszowych przed parchem i mączniakiem. Jedynym ważnym kryterium, o którym należy pamiętać, jest minimalna temperatura podczas i po zabiegu – powinna wynosić min. 15oC (ze względu na difenokonazol).

Na uwagę zasługuje również innowacyjny sposób dawkowania środka w skutecznym zwalczaniu mączniaka i parcha. Zapis w etykiecie dotyczy ilości preparatu dostosowanej do powierzchni owoconośnej. W obecnej sytuacji różnorodności typów sadów jabłoniowych, a jednocześnie dużych powierzchni sadów bardzo intensywnych, rozwiązanie to jest jak najbardziej uzasadnione, aby wykorzystać tyle środka, ile potrzeba, żeby zapewnił dobrą ochronę w konkretnym typie sadu.

Kiedy stosować fungicyd Embrelia 140 SC?

Z powyższego wynika, że środek ma rewelacyjne właściwości zapobiegawcze i interwencyjne oraz wykazuje wysoką odporność na zmywanie przez deszcz. Jedno jest pewne – to narzędzie gwarantujące skuteczną i stabilną ochronę w warunkach krytycznych, jeśli chodzi o zagrożenie ze strony parcha. Zazwyczaj są to 2–3 tzw. okresy krytyczne, kiedy dochodzi do najsilniejszych wysiewów zarodników oraz infekcji parcha, i to jest moment, kiedy należy sięgnąć po Embrelię 140 SC (z ang. parasolkę), która zabezpieczy sad. Ktoś powie: „skoro tak dobrze zabezpiecza i jest trudno zmywalna, to może zastosować ją przed taką groźną sytuacją”. Zgoda! Natomiast ze względu na difenokonazol można powiedzieć, że właśnie zastosowanie interwencyjne po bardzo silnej infekcji, a przed kolejnymi, pozwala w pełni wykorzystać potencjał tego środka. Tak było w sezonie 2019. Po kilkutygodniowym wiosennym okresie suszy i niskiej presji parcha nadeszły dni deszczowe. W powiecie grójeckim w dniach 10–29.05.2019 spadło 100 mm wody i więcej, w tym okresie tylko 2 dni były bez opadów. W tym czasie znaczna część zarodników workowych była jeszcze zdolna do wysiewów, a przez te dwa tygodnie opadom towarzyszyła wielodniowa silna infekcja. To była sytuacja na wykorzystanie nowości, jaką była Embrelia 140 SC. Po zaleceniach Agrosimexu w komunikatach w ramach Info-Karty sadownicy zainteresowali się tym środkiem i duża grupa producentów wykonała w tym czasie 1 lub 2 zabiegi. Skuteczność zastosowanej ochrony – zarówno w stosunku do parcha, jak i mączniaka – była oczekiwana i ci użytkownicy zadeklarowali chęć stosowania Embrelii 140 SC w sezonie 2020.

Embrelia 140 SC – określanie odpowiedniej dawki

Maksymalna/zalecana dawka dla jednorazowego zastosowania to 0,8 l/10 000 m2 opryskiwanej powierzchni liści korony drzewa (maksymalnie do 18 000 m2), co odpowiada średnio 1,5 l/ha. Zalecana dawka środka odniesiona jest do faktycznego obiektu opryskiwania, czyli bocznej powierzchni rzędu drzew, określanej jako „powierzchnia ściany owoconośnej”.

Powierzchnia ściany owoconośnej [m2/ha] =  (2 x wysokość korony drzewa [m])/(rozstawa rzędów [m]) „x 10 000 [m2/ha] ”

 

Obliczenie ilości środka potrzebnego na 1 ha sadu (kg/ha) w celu sporządzenia cieczy użytkowej:

Obliczanie powierzchni owoconośnej - Embrelia 140 SC

Obliczenie ilości środka potrzebnego na 1 ha sadu (kg/ha) w celu sporządzenia cieczy użytkowej:

Embrelia 140 SC - Obliczenie ilości środka potrzebnego na 1 ha sadu (kg/ha)

Nie należy przekraczać maksymalnej dawki środka (1,5 l/ha), nawet jeżeli powierzchnia ściany owoconośnej w sadzie przekracza wartość 18 000 m2. Maksymalnie można wykonać 2 zabiegi w sezonie wegetacyjnym.

 

Robert Binkiewicz