Pozostałe choroby wirusowe i mycoplazmatyczne dzew pestkowych.

Wirus zielonej pierścieniowej pstrości wiśni (Cherry green ring mottle virus)

poraża wiśnie i czereśnie, wywołując objawy chorobowe o różnym nasileniu lub występuje w formie utajonej. Na liściach wiśni widoczne są żółte i zielone plamy, a wzdłuż nerwów pojawia się chloroza. Owoce są gorzkie pokryte nekrotycznymi plamami. Na korze drzew pojawiają się spękania. Drzewa czereśni porażane są bezobjawowo.

Wirus plamistości liści czereśni (Cherry mottle leaf virus)

poraża głównie czereśnie. objawy chorobowe można obserwować wiosną. Liście chorych drzew są zdeformowane, między nerwami widoczne są jasnozielone lub białawe przebarwienia.
Międzywęźla pędów są skrócone. Szczególnie silne zmiany chorobowe występują na liściach położonych w zewnętrznej części korony.
Szkodliwość tego wirusa zależy od szczepu, niektóre z nich powodują zmniejszenie plonu owoców, inne wpływają na pogorszenie jakości handlowej i konsumpcyjnej owoców.

Wirus nekrotycznej rdzawej plamistości czereśni (Cherry necrotic rusty mottle virus)

powoduje poważne straty w sadach czereśniowych prowadząc do dużych strat w plonie i zamierania porażonych drzew. Wiosną 3 – 6 tygodni po kwitnieniu, liście pokrywają się nekrotycznymi nieregularnymi plamami różnej wielkości. W miejscu plam tkanka często pęka. Latem silnie porażone liście opadają. Początkowo objawy występują na pojedynczych gałęziach, z czasem choroba opanowuje całe drzewo. Część pąków liściowych zamiera. Po kilku latach od infekcji pojedyncze konary zasychają. Porażone drzewa są mniej wytrzymałe na mróz i w czasie mroźnej zimy wymarzają. Chłodna wiosna sprzyja występowaniu objawów choroby.

Wirus rdzawej pstrości czereśni (Cherry rusty mottle)

jest wywoływana przez niezidentyfikowany czynnik chorobotwórczy.
Kilka tygodni po kwitnieniu, na liściach pojawiają się chlorotyczne pierścienie i plamy. Przed zbiorem owoców starsze liście żółkną.
Nieco później pojawiają się czerwonobrązowe przebarwienia, latem i wczesną jesienią wiele liści opada. Owoce są drobniejsze i źle wybarwione. Drzewa porażone słabo rosną i stopniowo zamierają.